Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Červ Sobig.F se nevyhnul ani českým firmám a institucím (AKTUALIZOVÁNO)

Červ Sobig.F, který kraluje ve statistikách antivirových společností, odhalil bezpečnostní slabiny informačních systémů i laxnost jejich administrátorů. Obrana proti červu Sobig.F je poměrně jednoduchá. Kdy si administrátoři vezmou ponaučení?
Internet postihla asi největší epidemie e-mailového červa v historii. Červ Sobig.F se šíří pomocí e-malových zpráv s náhodně vybranými adresami odesílatele i příjemce, které červ získá z pevného disku napadeného počítače. Zpráva má jako předmět uveden text Re: Thank you!, Thank you!, Your details, Re: Details, Re: Re: My details, Re: Approved, Re: Your application, Re: Wicked screensaver či Re: That movie. Tělo e-mailu obsahuje větu See the attached file for details. nebo Please see the attached file for details. a přílohu s příponou .PIF nebo .SCR. Přiložený soubor dosahoval původně délky 74 kB, při každé replikaci k sobě však připojí shluk dat. Zpráva s červem je vytvořena tak, aby se červ na nezáplatovaných Windows spustil již při pouhém prohlížení e-mailu, červ se navíc snaží šířit i na sdílené složky počítačů v lokální síti.

Trojský kůň do každé rodiny

Stejně jako předchozí varianty A až E má v sobě i Sobig.F naprogramováno datum, kdy se přestane šířit. Tentokrát je to 10. září 2003. Je však předčasné se radovat, všechny varianty červa Sobig mají patrně identického autora nebo autory a Sobig.F škodí i jinak než ucpáváním e-mailových schránek.

Červ se v tomto případě usadí na počítači coby trojský kůň, otevře porty číslo 995 až 999 pro protokol UDP a očekává na nich příkazy. Kromě toho začne rozesílat data na náhodné IP adresy na Internetu, snaží se najít server, který má rovněž pro protokol UDP otevřen port 8998. Pokud je úspěšný, získá ze serveru spustitelný soubor, autor tedy může červa jakkoli upgradovat a páchat s ním na napadeném počítači prakticky jakoukoli neplechu, mezi oblíbené kratochvíle červů mimo jiné patří krádeže dokumentů z disku infikovaného počítače a jejich odesílání náhodným adresátům. Nelze vyloučit, že se tak v některých případech již stalo. Bližší popis najdete o zadních vrátkách v červu Sobig.F najdete na Viruslist.comna SARC.com a na Virusportal.com.

Podle odborníků včetně Mikko Hypponena ze společnosti F-Secure hodlá autor červa využít napadených počítačů jako bran pro rozesílání spamu (nevyžádané reklamní elektronické pošty), objevil se již i termín spam zombie. Zdá se dokonce, že první nápor červu Sobig.F byl způsoben úmyslným rozesláním asi milionu exemplářů z počítačů, které již byly infikovány starší verzí červu. Takový objem se dost liší od asi 500 až 1000 exemplářů, které zpravidla vypouštějí do světa autoři jiných červů.

Stává se to i v nejlepších rodinách

E-mail posílaný červem Sobig.F jsme obdrželi z počítače ředitele Garančního fondu obchodníků s cennými papíry Jiřího Korba. Pracovník Fondu i předseda jeho správní rady Ing. Petr Koblic nám tvrdili, že Fond používá antivirový program AVG a pravidelně jej aktualizuje (podle pracovníka Fondu každý den ráno). Výrobce AVG firma Grisoft potvrdila, že aktualizace schopná detekovat červ Sobig.F byla zveřejněna již 19. srpna odpoledne, první e-mail od červu z počítače ředitele Fondu jsme obdrželi až 20. srpna odpoledne.

Předseda správní rady i pracovník poukazovali na fakt, že se o IT stará externí firma, a bagatelizovali možnost, že mohlo dojít k poškození nebo úniku citlivých dokumentů. Problému by přitom zřejmě zabránilo zablokování spustitelných příloh v e-mailu na poštovním serveru či klientu (v současnosti jsou takto standardně nastaveny i programy Microsoft Outlook a Outlook Express) a důsledné aktualizace databáze antivirů na všech počítačích. Antivirová kontrola na poštovním serveru pochopitelně také není na škodu.

Příští den v půl jedenácté dorazil e-mail od červu Sobig.F z počítače ředitele Garančního fondu obchodníků s cennými papíry do redakce opět.

České instituce mají již určitou tradici nejen ve špatném zabezpečení IT, ale i v podivných reakcích administrátorů informačních sítí. Šestého června se objevil červ Bugbear v síti Všeobecné zdravotní pojišťovny a Národního bezpečnostního úřadu (v obou případech máme k dispozici zdrojové kódy). Správci sítě VZP incident zapírali nejen nám, ale i vlastnímu tiskovému mluvčímu. V Národním bezpečnostním úřadě se zase všichni, kdo červa zaregistrovali, tvářili, jako by se nic nestalo, výskyt červa však nakonec přiznali. Ministerstvo zahraničních věcí má špatnou zkušenost s červem Magistr, který rozesílalo českým emigrantům. Ministerstvo přiznalo incident až na druhý pokus.

Laxní Telecom

Pokud poskytovatel připojení k internetu (Internet Service Provider, ISP) zjistí nebo je upozorněn na problém ve své síti, měl by reagovat. Pokud počítač zákazníka chrlí do světa e-maily s červem, ucpává schránky a infikuje další počítače, měl by ISP jednat rychle.

V síti IOL Českého Telecomu začal masivně šířit červ Sobig.F počítač s IP adresou 80.188.4.98 příznačně pojmenovaný ASISTENTKA připojený pomocí ADSL. V 17:32 jsme upozornili IOL, informace však byla ignorována a počítač chrlil infikované e-maily dál. Večer jsme hovořili s mluvčím Telecomu, červ se šířil i poté. Zatím poslední exemplář dorazil v půl jedné ráno a šíření bylo nejspíše ukončeno jen dočasně vypnutím počítače. Telecom přitom má k dispozici kontaktní údaje zákazníka a díky využití ADSL i telefonní číslo, na jehož kabelu ADSL běží. I kdyby se nepodařilo zkontaktovat infikovaného zákazníka, Telecom mohl alespoň dočasně zablokovat pokusy o připojení napadeného počítače na port 25 potenciální oběti, což zvládne každý směrovač. 

Podle Vladana Crhy z Českého Telecomu řešení není tak jednoduché, jak by se mohlo bez důkladnějších znalostí zdát. Crha správně poukazuje, že IP adresy zákazníků jsou dynamicky přidělovány, a proto je nejprve nutné zjistit z logů, komu byla IP adresa přidělena v době odeslání spamu. Rovněž blokování určitého druhu provozu je v případě dynamických IP adres obtížnější, mohl by být s vysokou mírou pravděpodobnosti blokovaný jiný zákazník. Podobné problémy nicméně řeší správci sítí a technici u poskytovatelů připojení k internetu denně.

Laxní přístup Telecomu se projevuje i jinak. Mnoho počítačů z jeho adresního rozsahu 194.228/16 a 80.188/16 je zneužíváno ke spamování, jsou zařazovány na černé listiny, pracovníkům IOL je to však asi jedno. Po zpoplatnění objemu přenesených dat po ADSL bude pro Telecom šíření červů a spamů představovat vylepšení příjmů...

Relativn vyšší počet spamujících počítačů je podle Vladana Crhy způsoben tím, že Telecom má na trhu s ADSL největší podíl. Do budoucna se podle mluvčího Telecomu mohou zákazníci těšit i na nabídku řešení firewallingu.

 

  • Nejčtenější

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 46 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 46 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi jsou 4 příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi je 8 příspěvků

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...