CES 2003: Spojení dvou světů - PC a TV

  0:01aktualizováno  0:01
Televize a počítač si podaly ruce. V podání Sony a HP se v Las Vegas předvedly první periferie, které jsou schopny efektivně propojit PC, televizi, HiFi soupravu a dát jim to nejlepších ze všech světů. Snadné ovládání, nekonečnou kapacitu a přístup ke všem datům z pohodlného křesla.

Do budoucna už si ani doma nebudeme jistí před návalem novinek - a televize se dřív nebo později spojí s PC. Ovšem asi ne tak, jak si představujeme. Naštěstí se nám hlučné PC s velkým, drahým monitorem do obývacího pokoje nenastěhuje. Bohatě postačí bezdrátové technologie a PC ukryté kdesi v hloubi jiné místnosti, tam ať si hučí a pracuje po libosti. Pro zábavu nám stačí jen přístup k datům na jeho disku a eventuálně k Internetu, televize však zůstane, jakou je...

Alespoň v podání Sony a Hewlett Packard. Oba výrobci představili na CES 2003 svou vizi domácí zábavy a jejího hardwarového zajištění. A na rozdíl od futuristických projektů minulosti nyní již rovnou i hotové produkty, které jdou do prodeje během příštích měsíců.

HP Digital Media Receiver

Hewlett Packard nabídnul se svým "média-přijímačem" ideální propojení PC, HiFi soupravy a televize. Na "obývákové" televizi se tak můžete s jeho pomocí podívat na digitální fotografie uložené na domácím PC, stejně jako díky němu můžete snadno přehrávat na podstatně kvalitnější aparatuře, bez šumu PC na pozadí, MP3 soubory z vašeho PC či notebooku.

Notebooky.cz - HP Digital Media Receiver 5000S pomocí dálkového ovládání je možné prohlížet fotoalba stejně jako archívy digitální hudby na vzdáleném PC, ani se při tom musím zvednout a obtěžovat se ke klávesnici a myši. HP Digital Media Receiver je navíc poměrně dobře vypadající krabička, která se postaví na televizi či video, a stane se nedílnou součástí domácího zábavního centra. Černostříbrný design by měl ladit s většinou televizí, ať již klasických černých nebo v moderním stříbře.

Zda však bude s televizí, zvláště starší, ladit i anténa, to už si tak jisti nejsme. Monitory jsou notoricky náchylné na destrukci obrazu, různé artefakty a nevítané efekty při příchozím hovoru na GSM telefon. V digitálním média-přijímači je integrován bezdrátový adaptér standardu 802.11b, který se televizi nemusí líbit. Kdo však chce spoléhat spíše na klasický kabel a je ochoten si po bytě či domě táhnout standardní síťovou kabeláž, ten může využít obyčejný ethernetový (twisted pair) kabel.

Media Receiver 5000 nabízí všemožné výstupy na kompozitní video, S-video a stereo audio, čímž by se měl vypořádat s nároky na straně domácí techniky. Na straně počítače předpokládá operační systémy Windows ME či Windows XP, další požadavky nebyly jmenovány (proč jen tyto dva systémy a ne žádné jiné, ani od Microsoftu, není známo).

Přístroj podporuje formáty MP3 a Windows Media Audio, stejně jako běžné seznamy s příponami M3U, PLS a RMP. Fotky je schopen zpracovat a ukázat na obrazovce, pokud jsou v jednom z formátů JPEG, GIF, BMP či PNG. Při prohlížení fotografií je krom jiného možné zadat povel přímo z obývacího pokoje pro vytisknutí právě prohlížené fotografie na tiskárně připojené k PC.

Nám se hračka od HP líbí. Jenže abychom si z televize udělali jen velmi omezenou periferii PéCéčka, pro ten účel je Digital Media Receiver pořádně drahý. Za bratru předpokládaných 200 dolarů s Ethernetem (cca 6500 Kč) či 300 dolarů (takřka 10 tisíc) za bezdrát bychom čekali podstatně propracovanější provázání s možnostmi PC - na prohlížení fotek není televize nejvhodnější a za cenu přijímače si lze snadno pořídit samostatný MP3 přehrávač, který zvládne s vypáleným CD totéž co HáPéčkový přijímač "rozhlasu po drátě".

Sony RoomLink - skutečná alternativa

Notebooky.cz - Sony RoomLinkZa stejných 200 dolarů dostanete od Sony obdobné zařízení, které je však ještě o něco menší, nenabízí dražší variantu s interní bezdrátovou sítí, je však k němu samozřejmě možné dokoupit externí WLAN-LAN adaptér. Sony přijímač po drátě je ale zato konečně schopen využít televizi k tomu, k čemu slouží - na dívání se na pohyblivé video v plné kvalitě! To je podle nás ultimativní kombinace zařízení, ke které by se výrobci dříve či později měli propracovat. PC a televize si od sebe udržovaly zbytečný odstup - a konečně je zde v podobě wireless LAN a levných dekódovacích čipů řešení, které může propojit poměrně hlučné, výkonné PC, základ pracovního světa, s televizí a stereo soupravou, srdcem domácí zábavy.

Sony se snaží právě tohoto dosáhnout, jeho RoomLink je velký jako kniha, váží pouhých 600 gramů a na televizi umí zobrazit MPEG1 a MPEG2 videa (až 8Mbps), krom toho zvládá hudbu v Sony ATRAC3 a ATRAC3plus formátu, v MP3 a WAV. Obrazové soubory stejné jako u HP, nádavkem ještě TIFF.

Aby toho nebylo dost, malá krabička je schopna spolupracovat s PC a zcela nahradit běžné VHS video. Nahrávat video přímo na disk PC však lze, pouze pokud je počítač na druhé straně vybaven TV tunerem.

Co nás však mrzí, je úplná absence MPEG4 nebo DivX formátu. Sony sice nabízí už poměrně zajímavou variantu pro doplnění domácího kina, ale dořešené a zcela ideální není - přece jen, RoomLink je jen hloupější periferie PC, takže od něj nemůžeme požadovat vše, co zvládá notebook či PéCéčko. Pokud by však mělo nahradit PC a sloužit jako prostředník mezi schopnostmi PC a televize, podpora více standardů bude nutná.

Závěrem

Takže pro tuto chvíli míří k HP a Sony pochvala za snahu, která jde správným směrem. Ale ještě mají před sebou ohromný kus práce, u HP především - za šest tisíc je jejich Media Receiver hodně "hloupý", u Sony už je RoomLink podstatně lepší variantou, která se může již nyní doma užít. Než však PC a HiFi věž s televizí k sobě najdou ideální cestu, ještě trocha vody ve Vltavě odteče...

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Vývoj evropské superstíhačky je na spadnutí. Není to příliš brzy?

Model letounu NGF na listopadové výstavě Euronaval v Paříži

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová na svém twitterovém účtu 20. listopadu oznámila dosažení shody s...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Další z rubriky

Herní notebook s Core i9 a cenově dostupnější herní desktop. Novinky Acer

Nývlt Václav: Acer

Svět herních počítačů zažívá prudký růst, takže není divu, že se okolo nich točilo i představení novinek společnosti...

Ideální notebook pro děti uhlobaronů. 15" stroj váží jen 990 gramů

Acer Swift 5

Není tomu tak dávno, kdy do kategorie „lehký 15“ notebook“ spadaly modely vážící jen lehce pod dva kilogramy. Acer na...

Tišší klávesnice a větší výkon. Apple představil nové MacBooky Pro

Nové MacBooky Pro

Apple konečně představil inovované verze notebooků MacBook Pro. Hlavními novinkami jsou procesory Intel osmé generace,...

Najdete na iDNES.cz