Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


CES 2004 – spotřební elektronika dneška i zítřka

  13:00aktualizováno  13:00
CES2004 je celosvětově největší letošní akcí věnovanou spotřební elektronice. Co všechno bude v Las Vegas k vidění a proč je na této akci vidět tolik IT společností?

Oblast považovaná za „spotřební elektroniku“ se rok od roku rozrůstá. Trochu volněji by se dala spotřební elektronika pojmout jako jakákoli technika, která nás provází každodenním životem a ma za úkol nám pomáhat, zjednodušovat nám život a v neposlední řadě nás bavit. To znamená, že spotřební elektronika se stále více prolíná s klasickým IT, segmentem foto/video a v neposlední řadě zábavním průmyslem ve všech jeho podobách. A přesně o tom je CES, akce se čtrnáctiletou tradicí a jedním z nejmodernějších pojetí.

Co je CES?
CES je zkratkou anglického Customer Electronics Show, tedy je akcí prezentující spotřební elektroniku v tom nejširším slova smyslu. Hlavními tématy letošního ročníku jsou audio, digitální fotografie, hry, síťové technologie pro domácí nasazení, domácí kino, mobilní technologie, video a bezdrátové technologie. Záběr akce tedy pokrývá obory počínaje klasickou audio/video technikou, přes IT obory až po zábavní průmysl. CES se tradičně hodně zaměřuje na „nejžhavější“ technologie, takže letos bude věnovat velkou pozornost bezdrátové komunikaci, řešením HDTV a také digitální fotografii. Za svou čtrnáctiletou historii se pořadatelům CES vždy velmi dobře dařilo odhadnout nejatraktivnější témata a podle názoru mnoha analytiků i letošní zaměření velmi dobře vystihuje aktuální trendy.

CES 2004 by měl být o technologiích na trh přicházejících, ale i technologiích budoucnosti. Jakožto technologicky zaměřená akce bude mít jednu samostatnou sekci věnovanou technologiím a řešením zítřka. Pořádána bude speciální visionářská konference, na veletrhu návštěvníci najdou technologický park a chybět nebudou ani vystoupení významných představitelů technologických společností. Mimochodem právě toto zaměření je jedním z velkých lákadel pro klasické IT společnosti, které vidí v segmentu spotřební elektroniky prostor pro svojí budoucí expansi a možná i hlavní zaměření.

Základem CESu vždy byl a stále zůstává veletrh, který letos proběhne od 8. do 11. ledna v kongresovém centru Las Vegas. V tomto okamžiku je přihlášeno přes 2300 vystavovatelů, což z CESu dělá letos jednoznačně největší akci svého druhu na světě. Nikdo, kdo chce ve spotřební elektronice něco znamenat, si nedovolí na CESu 2004 chybět, a to z několika důvodů. Prvním je možná skutečnost, že největší rival, německá IFA, má dvouletý cyklus a letos není pořádána, takže CES je bez jakýchkoli diskusí a pochybností akcí číslo jedna. Navíc, CES je show v pravém americkém slova smyslu, takže vystavovatelé se snaží představit co nejlépe celé své portfolio produktů, takže se jistě bude nač dívat a zejména velcí hráči se nechtějí nechat zahanbit. A v neposlední řadě na rozdíl od většiny IT veletrhů, CeBIT nevyjímaje, je CES akcí, která roste, prosperuje a láká jak návštěvníky, tak i vystavovatele velmi moderním pojetím.

Nicméně CES se snaží nebýt jen výstavou, ale hlavně být místem prezentace technologií a setkání odborníků se spotřebiteli. Proto je připraven bohatý konferenční program a speciální takzvané TechZony. Jde o sekce věnované konkrétní technologii či problematice, ve kterých jsou soustředěna řešení různých výrobců tak, aby bylo snadno možné srovnat aktuální nabídku a zároveň vysledovat trendy do budoucna. Pro letošní ročník je připraveno celkem 20 technologických zón se zaměřením na nejatraktivnější technologie dneška. Samostatně jsou tak vypíchnuty technologie jako Bluetooth, DVD+RW, mobilní technologie, MP3 a audio na internetu či třeba digital imaging.

Veletrh CES 2004

CES a osobnosti
K velkým akcím, jako je CES, dnes již zcela neodmyslitelně patří i významné osobnosti příslušného odvětví, které vystupují se svými vizemi – keynotes. CES v tomto ohledu letos nabídne opravdu špičkovou plejádu osobností zejména z IT segmentu, který hledá ve spotřební elektronice nové oblasti pro svůj další rozvoj. S první keynote vystoupí již den před akcí Bill Gates a přednese vizi spotřební elektroniky zítřka ve stylu Microsoftu. Otevírací keynote se letos ujme Fumio Ohtsubo, prezident společnosti Panasonic, která se na letošním CESu velmi aktivně podílí jako generální partner. Následovat bude smršť dalších zvučných jmén jako Carly Fiorina (HP), Michael Dell (Dell), Gary Forsee (Sprint) či Paul Otellini z Intelu. Tato vystoupení se tradičně těší velké pozornosti a většina z nich bude živě či v záznamu přenášena i po Internetu.

Máme se nač těšit
Rok 2004 bude v oblasti spotřební elektroniky jistě velmi zajímavý, a to jak produktově, tak i rozšiřováním nabídky služeb. Řada analytiků předpokládá, že by právě spotřební elektronika mohla v tomto roce napomoci IT průmyslu najít nový směr a vrátit se k růstu a ziskovosti. Na trhu je celá řada technologií, které se začínají stávat každodenní samozřejmostí a posunují se z oblasti technologických perliček do každodenního světa. Mobilní technologie, digitální audio, foto i video se stávají zcela dostupným a samozřejmým sortimentem, což otvírá nové možnosti pro masovou produkci a prosazování nových technologií. CES 2004 s největší pravděpodobností odpoví na řadu otázek týkajících se směřování spotřební elektroniky a odkryje i velké množství novinek připravovaných pro tento rok.

Veletrh CES 2004 

Autor:Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Čínský sociální kredit v praxi: „nedůvěryhodní“ nesmí do vlaků a letadel

„Sociální hodnocení lidí“ v Čině se začíná uplatňovat v reálném životě

Opatření, které lze chápat i jako účinný mocenský nástroj pro eliminování nepohodlných občanů. Lidé, které čínská vláda...

Další z rubriky

Umělá inteligence Googlu slouží v armádě a ne všem se to líbí

Bezpilotní letoun RQ-4 Global Hawk

Umělou inteligenci společnosti Google využívá americká armáda v rámci jednoho projektu u bezpilotních letadel.

Představitelé G20 oddálili regulaci kryptoměn. Chtějí dostatek dat

Ilustrační snímek

Na summitu skupiny dvaceti ekonomicky nejsilnějších států se mimo jiné řešily i kryptoměny. Na konkrétní regulaci se...

Forbes, Time i VanityFair. Apple koupil magazínový on-line servis

Aplikace Texture.

Aplikace obsahující přes dvě stovky magazínů přechází po akvizici pod Apple. Servis zahrnuje tituly jako People, Vogue,...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz