Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


CES 2004: První letošní nášup digitálních fotoaparátů (1. díl)

aktualizováno 
Veletrh spotřební elektroniky CES 2004 byl první letošní příležitostí, kde mohli výrobci digitálních fotoaparátů představit své první novinky pro tento rok. První představené novinky pocházejí od firem Kodak, Olympus a Panasonic.
Návštěvníci las vegaského výstaviště, kteří zavítali na letošní ročník veletrhu spotřební elektroniky CES 2004, měli možnost vidět množství novinek z oblasti digitální fotografie. Podívejte na několik z nich, které představily společnosti Kodak, Olympus a Panasonic.

Nové modely společnosti Eastman Kodak nesou označení EasyShare 743 a EasyShare 753. Na první pohled se liší pouze barvou hliníkového těla, ale i uvnitř naleznete mírné odlišnosti. ES 743 je vybaven 4Mpix snímacím čipem a 16 MB interní pamětí. Model s označením EasyShare 753 má snímač s 5 milióny snímacích bodů a interní paměť s kapacitou 32 MB. Další parametry jsou již stejné.

Digitální fotoaparát Kodak EasyShare 743 a EasyShare 753 

O zpracování snímku se stará nový čip KODAK Color Science, který má podle výrobce dále vylepšit kvalitu pořízených snímků vytvořených za jakýchkoliv světelných podmínek. Čip umožňuje získat větší věrnost barev a snižuje šum. Oba modely využívají novou optiku značky SCHNEIDER-KREUZNACH C-VARIOGON, která pracuje s 2.8násobným přiblížením. Nové digitální fotoaparáty Kodak reagují na natočení aparátu o 90 ° a pootočí podle toho i snímek.

Digitální fotoaparát Kodak EasyShare 743 

Náhledový LCD panel má úhlopříčku 1,8 palce a obstojí i na přímém slunci. Velikost ozvučených videosekvencí dosahuje 640 x 480 pixelů. Záznam je možno uložit na paměťové karty typu MultiMedia Card (MMC)/Secure Digital(SD). Přístroje jsou vybaveny adresářem s prostorem pro 32 elektronických adres, na které lze vybrané pořízené snímky zaslat. Kodak EasyShare 743 se začne prodávat v dubnu tohoto roku za za přibližně 350 USD a EasyShare 753 se objeví až v červnu za zatím nezveřejněnou cenu.

O novém Olympusu CAMEDIA C-760 Ultra Zoom firma vypustila poněkud více informací než Kodak o svých novinkách. Možná to vyplývá i z toho, že se tento digitální fotoaparát objeví na trhu již příští měsíc.

 Digitální fotoaparáty Olympusu CAMEDIA C-760 Ultra Zoom

Tento nový přírůstek do rodiny přístrojů s 10násobným zoomem nabízí 3,2Mpix rozlišení a je oproti svým předchůdcům výrazně menší. Ohnisková vzdálenost objektivu se mění v rozmezí F = 42 - 420 mm (ekviv. 35mm přístrojů). Světelnost objektivu se pohybuje mezi f2,8 - f3,7. K dispozici je vedle automatického režimu i plně manuální režim a režimy s prioritou závěrky nebo clony. Uživatel může také využít čtyři scénické režimy: krajina, portrét, sport, noční scéna.

Digitální fotoaparáty Olympusu CAMEDIA C-760 Ultra Zoom 

V režimu Supermakro lze pořídit snímky již ze vzdálenosti 3 cm. Videosekvence se snímají i se zvukem. Náhledový LCD panel má úhlopříčku 1,8 palce a rozlišení 110 000 pixelů. Vedle toho lze využít elektronický hledáček s 240 000 zobrazovacími body. Snímky lze ukládat na flash karty typu xD Picture Card. Komunikaci zařizuje rozhraní USB 2.0.

Dvě novinky připravila také firma Panasonic. Modely Lumix DMC-LC50 s 3,2Mpix snímačem a LC70, který je vybaven 4Mpix CCD čipem, budou nahrazovat starší modely DMC-LC33 a LC43. Tak jako předchozí aparáty jsou i tyto modely vybaveny optikou od společnosti Leica, která pracuje s trojnásobným zoomem. Ohnisková vzdálenost se mění v rozsahu f = 5,8 - 17,4 mm ( ekviv. 35 - 105 mm u 35mm přístrojů). Světelnost objektivu F2,8 - F4,9.

digitální fotoaprát Lumix DMC-LC50 

Panasonic si mnoho slibuje od vysokorychlostního systému Venus Engine LSI, který má ještě více zrychlit pořizování fotografií: rychlejší má být nastartování digitálních fotoaparátů. Rychlost závěrky se pohybuje až kolem 1/2000 sekundy a začíná na 8 sekundách. Při pořizování snímků napomůže technologie MEGA O.I.S. (optical image stabilizer), který pomůže se stabilizací obrazu při náročnějších scénách či dlouhé závěrce. Jako pamě'ťové médium můžete využít MMC či SD karty a data lze přenášet přes USB port.Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Neuvěřitelná perspektiva: podívejte se na nejlepší fotografie z dronů

Stránka Skypixel.com, která shromažďuje fotografie z dronů, vyhlásila vítězné...

Stránka Skypixel.com, která shromažďuje fotografie z dronů, vyhlásila vítězné snímky za rok 2017. Podívejte se na...

Foťák, ze kterého se babičky zblázní. Spoušť stiskne umělá inteligence

Chytrý fotoaparát Google Clips

Nový fotoaparát od společnosti Google se obejde bez fotografa. Stačí jej umístit do místa, kde se něco děje - například...

A je to tady. Canon ukončil prodej posledního kinofilmového fotoaparátu

Poslední kinofilmová zrcadlovka společnosti Canon nese označení EOS-1V.

Po osmdesáti letech zmizí z trhu poslední kinofilmová zrcadlovka značky Canon. Japonská firma se rozhodla ukončit...

Najdete na iDNES.cz