Sluchátka Sennheiser RS 195 mají na CESu premiéru. My jsme je již stihli i...

Sluchátka Sennheiser RS 195 mají na CESu premiéru. My jsme je již stihli i otestovat. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

První na světě: bez kabelu hrají jako s kabelem. Sluchátka Sennheiser

  • 43
Las Vegas (Od zpravodajů Technet.cz) - Společnost Sennheiser na veletrhu CES představila novou vlajkovou loď bezdrátových sluchátek, model RS 195. My jsme je vyzkoušeli ještě před uvedením jako první a musíme říci: hrají výborně, absenci kabelu neuslyšíte. Jen škoda, že nemají i USB rozhraní pro přímé připojení počítače.

První bezdrátová sluchátka s digitálním bezztrátovým přenosem zvuku představila společnost Sennheiser již před dvaadvaceti lety. Model IS850 však využíval optický přenos infračerveným paprskem, jakákoli překážka mezi vysílačem a sluchátky tak přenos přerušila. A navíc stál opravdu nekřesťanské peníze.

O dvacet let později jsme testovali model RS220, který využíval frekvenčně modulovaného digitálního signálu v pásmu 2,4 GHz. Hrál výborně, ale prostupnost signálu překážkami byla oproti analogovým systémům nižší. Výrobce však způsob přenosu a jeho opravné mechanismy vylepšil, a tak jsme s novými RS195 mohli při testech poslouchat i za trojicí cihlových stěn. Betonová zeď s hustou železnou armaturou však pochopitelně překážkou je, tou však neprojde ani wi-fi, nebo Bluetooth.

Až sluchátka vrátím, přijdu o notebook

Toho jsem se ke konci testu tehdy ještě tajné novinky opravdu obával. Na možnost vstát od počítače a dojít si uvařit čaj si prostě snadno zvyknete. Zvláště když absence přívodního kabelu není vykoupena kompromisy ve zvukové kvalitě. Digitální přenos s velkou šířkou pásma s kódováním 8-FSK totiž neduhy analogového „vysílání“, tedy především šum a omezenou dynamiku, bezezbytku odstranil. Sluchátka opravdu hrají tak, jako by byla připojena kabelem.

Fotogalerie - další novinky

RS 195 se skládají z vysílače a sluchátek. Na zadní straně vysílače je optický digitální vstup „Toslink“ a analogový 3,5 mm jack. Škoda, že zde nejsou i plnohodnotné CINCH vstupy a především USB konektor pro přímé spojení s počítačem, který by ukazoval na přítomnost zvukové karty. Integrovaná zvuková karta by z RS 195 udělala dokonalý doplněk počítače.

Vysílač je napájen ze síťového adaptéru a nezapíná se při přístupu signálu, ale jakmile tlačítkem zapnete sluchátka. Což je ideální řešení. Na vysílač můžete sluchátka odložit, na vrchní straně umístěný konektor zajistí jejich nabíjení.

Sluchátka s hlavovým mostem jsou circumaurální konstrukce, jejich měkké náušníky tedy sedí přímo na boltcích. Komfort nošení je dobrý, sluchátka nejsou přehnaně těžká a ani po více hodinách poslechu nevadila. Samozřejmě baterie a elektronika něco váží, a tak mnohá sluchátka bez kabelu na hlavě vnímáte ještě více. Smutný povzdech si neodpustím kvůli potažení náušníků umělou kůži. Ve větším horku se pod nimi budou nepříjemně potit uši. Škoda, velur, nebo Alcantara jsou v tomto ohledu příjemnější.

AAA Akumulátory jsou umístěny pod náušníky.

Napájení sluchátek zajišťují dva AAA akumulátory, umístěné pod náušníky sluchátek. Pro případnou výměnu je stačí vycvaknout. Použít můžete i obyčejné baterie, ale to silně nedoporučujeme – sluchátka nepoznají, že jsou vloženy primární články po postavení do vysílače je začnou nabíjet – což může skončit velmi nepříjemnou nehodou a v lepším případě pouze destrukcí sluchátek.

Že by vás ale sluchátka nechala v průběhu dne „bez šťávy“, opravdu nehrozí. Za mnoho hodin (výrobce udává 18 a rozhodně nepřehání) poslechu během testování se nám NiMH akumulátory Energizer 1000 mAh vybily jen jednou. Byly z našich zásob, jaké články bude přibalovat výrobce, netušíme. 

Tónové korekce, bez kterých bychom se obešli

Na pravé mušli jsou mimo „zapínacího tlačítka“ jen rozměrné hmatníky tlačítek regulující hlasitost a přepínač „mode“. Jím zapnete tónové korekce, které lze ovládat na vysílači.

Ovladače na pravé mušli sluchátek.

Selektor „mode“ má tři základní režimy, tónové korekce bez dalších úprav, ekvalizace zlepšující srozumitelnost a výraznost mluveného slova a ekvalizace pro „bohatší“ hudební přednes. Každou ještě můžete regulovat v sedmi krocích otočným ovladačem. Výsledek nám připomněl klasickou tónovou clonu „basy – výšky“ - pohybem doleva ubývá výšek a projev má zahalenější charakteristiku, pohybem doprava výšek přibývá a zvuk nabírá na ostrosti. Dnes již neobvyklý je i ovladač stereováhy (balance).

Ekvalizace pro mluvené slovo zvýrazní a pročistí vokály, vše okolo potlačí – pro hudbu je to nepoužitelné, ale při televizních zprávách a diskuzních pořadech funguje opravdu dobře. Hudební předvolba vše „navoní“ a zatraktivní, ale vyplatí se to spíše jen u horších nahrávek, u těch dobrých je přirozený zvuk bez úprav dostatečně atraktivní.

Sennheiser RS-195

Aktivní tónové korekce sníží maximální hlasitost reprodukce, která je sice pro běžný poslech dostatečná, ale je limitující. Při „čistém“ průchodu je maximální hlasitost vyšší, než je zdravé, takže nijak neomezuje. Po zapnutí a při přepínání režimů je ztišena na příjemnou úroveň, takže nehrozí, že vám sluchátka „utrhnou uši“.

Jak hrají bez úprav?

Zvuk je perfektní. Sennheiseru se prakticky podařilo eliminovat zvukový vliv uzavřených sluchátek, zní skoro jako otevřená, ale poslechem nerušíte okolí. Reprodukce je živá, rychlá, barevná a příjemná. Basy umí zahrát i velmi hluboko, ale nedominují, jejich charakter je však bližší sestavě se subwooferem – zní „kinověji“. Středy jsou plné, výrazné a přehledné, výšek je objemový dostatek, jsou ostré, rychlé a přesné.

Sluchátka HDR 195 nejsou naladěna na přirozenou analytickou reprodukci, ale spíš bohatě, moderně, živě a na zábavný projev. Nutno podotknou, že to nepřehánějí a poslech je příjemný a bavil nás.

Cena pro český trh byla stanovena na 9 990 Kč.

Aktualizace 7:35 - opravili jsme cenu sluchátek, původní odhad 13 000 Kč založený na doporučené ceně v USA s připočtením daně a poplatků nebyl správný.