Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šéf největší IT výstavy: Tablety nahradí pokladny, notebooky i televize

aktualizováno 
V lednu vypukne v Las Vegas největší světová výstava informačních technologií a spotřební elektroniky CES. Její šéf Gary Shapiro nám exkluzivně odpověděl na několik otázek. Stejně jako každý rok se můžete těšit na reportáž z veletrhu.

Garry Shapiro při úvodní řeči na CES 2012 | foto: Jan Kužník, Technet.cz

Na mezinárodním veletrhu International CES 2013 (zkráceně CES) se představí tři tisíce technologických firem z celého světa.

Nejnovější produkty a služby budou představeny ve dvaceti různě zaměřených částech, zvaných TechZones. Výstava obsáhne 15 hlavních kategorií produktů: audio, elektroniku pro automobily, technologie propojené domácnosti, digitální zpracování obrázků a fotografií, elektronické hry, digitální obsah a další.

Veletrh vlastní a pořádá společnost CEA a bude se konat od 8. do 11. ledna 2013 v Las Vegas v Nevadě. 

Kdo po Microsoftu?

Letos 10. ledna se Steve Ballmer, šéf Microsoftu, naposledy rozloučil s Las Vegas jako hlavní řečník výstavy CES. Dlouhodobá tradice úvodních přednášek (takzvaných keynotes) v podání Microsoftu se stala minulostí. Přitom právě redmondský gigant hrál na CES vždy jednu z nejdůležitějších rolí. Jeho "stánek" zabíral většinu plochy hlavního pavilonu a jeho oznámení patřila mezi nejočekávanější.

Co měl přinést rok 2012

předpovědi podle redakce Technet.cz

Mimochodem, právě v Las Vegas se během keynote s firmou rozloučil Bill Gates. Přišel mu tehdy zahrát i Slash a blahopřála mu Hillary Clintonová. V roce 2013 bude mít poprvé úvodní slovo někdo jiný.

Odpovídá Gary Shapiro, výkonný ředitel společnosti Consumer Electronics Association (CEA). Rozhovor proběhl korespondenčně.

Loňský a předloňský rok lze považovat za zrození éry tabletů. Co bude následovat teď? Jaké očekáváte hlavní trendy?
Budeme svědky dalšího růstu trhu s tablety. Ty postupně budou nahrazovat další obrazovky, které vstupují do našich životů. Vytlačí zábavní systémy z letadel, autobusů a vlaků, protože lidé si jednoduše přinesou vlastní obsah na svých tabletech. Objeví se třeba v restauracích, kde je budou moci provozovatelé zákazníkům nabízet. Tablety mohou nahradit notebooky, pokladny v obchodech, televize a v podstatě cokoliv s obrazovkou.

Společnost CEA předpokládá, že v roce 2013 se v USA prodá 350 milionů zařízení připojitelných k internetu. Z nich velkou část budou tvořit chytré telefony a tablety. Jak se bezdrátová konektivita stává všudypřítomnou a stále rychlejší, získávají na důležitosti cloudové služby a mobilní technologie. Těm bude patřit CES.

Trendem je bezdrátová chytrá domácnost a elektronické peněženky. Velké pokroky očekáváme v dotykových technologiích a senzorech snímajících gesta. Zásadně se rozšíří část věnovaná digitálním technologiím pro zdraví a fitness. Z tohoto oboru očekávám 215 vystavovatelů.

CES 2010 - Gary Shapiro, šéf pořádající agentury CEA a Jan Kužník šéfredaktor Technetu

Setkání s Gary Shapirem, šéfem pořádající agentury CEA, na jednom z předchozích ročníků veletrhu.

Microsoft na CES skončil. Kdo nahradí Stevea Ballmera jako nejdůležitější řečník veletrhu CES 2013?
CES zahájí 7. ledna 2013 Paul Jacobs, šéf společnosti Qualcomm. Firma přináší inovace nejen do mobilních technologií, ale přímo i chytrých telefonů, televizorů, tabletů a například elektronických přístrojů pro fitness. Všechny tyto oblasti patří ke klíčovým pro CES 2013.

Tradiční výrobci televizorů a celý s tím spojený trh je v krizi. Co tedy bude hlavním tahounem výstavy?  
Televizní průmysl je nadšený z pokračujících pokroků ve vývoji OLED televizí a je připraven vypustit na trh televizory s Ultra HD rozlišením 4K (toto rozlišení je oproti klasickému FullHD rozlišení čtyřnásobné).

Většina firem orientujících se na spotřební elektroniku včetně významných značek se u svých výrobků soustředí na Apple a kompatibilitu s jeho výrobky. Je podle vás v pořádku, když se téměř každý snaží jít naproti jedné jediné firmě? Proč ostatní velké firmy nedokázaly kolem svých přístrojů vytvořit tak velký ekosystém jako Apple?
Značka Apple má v technologickém průmyslu skvělý zvuk. Doslova explozivní růst značky je vidět i na výstavišti v pavilonu iLounge. Plocha této části věnované jen příslušenství pro Apple výrobky (samotná firma ve Vegas nevystavuje, pozn. red.) je oproti roku 2010 čtyřnásobná. Teď zabírá 1 200 metrů čtverečních, na kterých vystavuje 440 výrobců "i" příslušenství. Ostatní se také snaží poučit z úspěchu Applu. Důvod a trend je jasný: jsou to produkty jednoduché k použití (simple-to-use).

Garry Shapiro při úvodní řeči na CES 2012.

Garry Shapiro při úvodní řeči na CES 2012

Pro zdraví

Přes 215 vystavovatelů bude na CES předvádět zařízení, jež sledují zdraví svého uživatele. Přes iPhone nebo jiný chytrý mobil, tablet či samostatné specializované zařízení si lze nechat sledovat hmotnost, index tělesné hmotnosti (BMI, body mass index), správné cvičení i spotřebované kalorie.

Co všechno bude na CES 2013

V lednu se v rámci programu představí celá řada akcí a konferencí: TweetHouse Presents (TweetHouse uvádí), Innovations in Social Business (Inovace v sociálních sítích), Digital Hollywood (Digitální Hollywood), Content in the Cloud (Obsah v cloudu), Variety's Entertainment Summit (Zábavní summit časopisu Variety), seminář Film a technologie a Gala udílení cen IAWTV 2013.

CEA navíc rozšiřuje záběr konferencí, které se zabývají se obsahem, a uvádí novou tematickou řadu konferencí s názvem Content and Disruptive Technologies (Obsah a rušivé technologie).

Nová generace výrobků a aplikací pro zdraví a fitness nabídne přístup ke kompletní zdravotnické dokumentaci, komplexní biometrická data a vzdálený přístup pro lékaře a zdravotnické profesionály.

Během příštích pěti let vzroste počet přístrojů pro sporty a fitness, které se nosí přímo na těle, na 169,5 milionu kusů. Lidské tělo se stane vstupním i výstupním zařízením, kdy bude možné sledovat nejrůznější druhy parametrů. Alespoň to tvrdí zástupci CEA.

V autě víc než doma

V Las Vegas se v lednu představí i rekordní počet automobilových výrobců. Sedm z deseti předních automobilek zde předvede své nejnovější technologie. Pochlubí se Audi, Chrysler, Ford, General Motors, Hyundai, Kia a Subaru. Posledně jmenovaná automobilka se v roce 2013 zúčastní poprvé. Na výstavišti bude své technologie a služby pro automobilový průmysl představovat celkem více než 110 firem, jako jsou Delphi, Mitek, Pioneer a další.

Prognózy CEA v oblasti automobilového průmyslu předpovídají, že prodeje technologií instalovaných do automobilů již při výrobě se v roce 2013 zvýší o 11,3 procenta na téměř 8,7 miliardy dolarů. Propojené systémy, jako například OnStar a Ford SYNC, nabízejí informace a zábavu (tzv. infotainment), komunikaci a řešení a služby pro bezpečnost a podporu řidiče.

Průzkum asociace CEA mezi spotřebiteli zjistil, že přibližně 15 procent amerických domácností již nyní vlastní vůz vybavený systémem pro komunikaci a zábavu. CEA očekává, že v nadcházejících letech se toto číslo bude rychle zvyšovat v důsledku toho, jak automobilky budou těmito řešeními vybavovat více modelových řad.

On-line zpravodajství na Technet.cz vypukne 7. ledna 2013. Držme si palce, ať je v krizí ochromeném Las Vegas k vidění něco skutečně zajímavého.

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Konec DVB-T vysílání nezruší povinnost platit koncesionářské poplatky

Konec DVB-T vysílání na povinnosti platit koncesionářské poplatky nic nemění.

S přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 přijdou někteří diváci o televizní příjem. Změní se něco z hlediska zákona...

Další z rubriky

Britská policie dopadla dealera díky otisku prstu z fotky na WhatsAppu

Snapdragon fingerpring

Dealerovi ve Walesu se stala osudnou fotografie sdílená přes komunikační síť WhastApp. Policisté ho dopadli díky fotce,...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...

V Rusku se bojuje o komunikační síť Telegram. Odnáší to Google i Amazon

Messenger Telegram

Rusko se od pondělí snaží zablokovat ruskou obdobu WhatsAppu. Firma se pokouší obejít zákaz i za pomoci služeb Amazonu,...

Najdete na iDNES.cz