Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šéf největší IT výstavy: Tablety nahradí pokladny, notebooky i televize

aktualizováno 
V lednu vypukne v Las Vegas největší světová výstava informačních technologií a spotřební elektroniky CES. Její šéf Gary Shapiro nám exkluzivně odpověděl na několik otázek. Stejně jako každý rok se můžete těšit na reportáž z veletrhu.

Garry Shapiro při úvodní řeči na CES 2012 | foto: Jan Kužník, Technet.cz

Na mezinárodním veletrhu International CES 2013 (zkráceně CES) se představí tři tisíce technologických firem z celého světa.

Nejnovější produkty a služby budou představeny ve dvaceti různě zaměřených částech, zvaných TechZones. Výstava obsáhne 15 hlavních kategorií produktů: audio, elektroniku pro automobily, technologie propojené domácnosti, digitální zpracování obrázků a fotografií, elektronické hry, digitální obsah a další.

Veletrh vlastní a pořádá společnost CEA a bude se konat od 8. do 11. ledna 2013 v Las Vegas v Nevadě. 

Kdo po Microsoftu?

Letos 10. ledna se Steve Ballmer, šéf Microsoftu, naposledy rozloučil s Las Vegas jako hlavní řečník výstavy CES. Dlouhodobá tradice úvodních přednášek (takzvaných keynotes) v podání Microsoftu se stala minulostí. Přitom právě redmondský gigant hrál na CES vždy jednu z nejdůležitějších rolí. Jeho "stánek" zabíral většinu plochy hlavního pavilonu a jeho oznámení patřila mezi nejočekávanější.

Co měl přinést rok 2012

předpovědi podle redakce Technet.cz

Mimochodem, právě v Las Vegas se během keynote s firmou rozloučil Bill Gates. Přišel mu tehdy zahrát i Slash a blahopřála mu Hillary Clintonová. V roce 2013 bude mít poprvé úvodní slovo někdo jiný.

Odpovídá Gary Shapiro, výkonný ředitel společnosti Consumer Electronics Association (CEA). Rozhovor proběhl korespondenčně.

Loňský a předloňský rok lze považovat za zrození éry tabletů. Co bude následovat teď? Jaké očekáváte hlavní trendy?
Budeme svědky dalšího růstu trhu s tablety. Ty postupně budou nahrazovat další obrazovky, které vstupují do našich životů. Vytlačí zábavní systémy z letadel, autobusů a vlaků, protože lidé si jednoduše přinesou vlastní obsah na svých tabletech. Objeví se třeba v restauracích, kde je budou moci provozovatelé zákazníkům nabízet. Tablety mohou nahradit notebooky, pokladny v obchodech, televize a v podstatě cokoliv s obrazovkou.

Společnost CEA předpokládá, že v roce 2013 se v USA prodá 350 milionů zařízení připojitelných k internetu. Z nich velkou část budou tvořit chytré telefony a tablety. Jak se bezdrátová konektivita stává všudypřítomnou a stále rychlejší, získávají na důležitosti cloudové služby a mobilní technologie. Těm bude patřit CES.

Trendem je bezdrátová chytrá domácnost a elektronické peněženky. Velké pokroky očekáváme v dotykových technologiích a senzorech snímajících gesta. Zásadně se rozšíří část věnovaná digitálním technologiím pro zdraví a fitness. Z tohoto oboru očekávám 215 vystavovatelů.

CES 2010 - Gary Shapiro, šéf pořádající agentury CEA a Jan Kužník šéfredaktor Technetu

Setkání s Gary Shapirem, šéfem pořádající agentury CEA, na jednom z předchozích ročníků veletrhu.

Microsoft na CES skončil. Kdo nahradí Stevea Ballmera jako nejdůležitější řečník veletrhu CES 2013?
CES zahájí 7. ledna 2013 Paul Jacobs, šéf společnosti Qualcomm. Firma přináší inovace nejen do mobilních technologií, ale přímo i chytrých telefonů, televizorů, tabletů a například elektronických přístrojů pro fitness. Všechny tyto oblasti patří ke klíčovým pro CES 2013.

Tradiční výrobci televizorů a celý s tím spojený trh je v krizi. Co tedy bude hlavním tahounem výstavy?  
Televizní průmysl je nadšený z pokračujících pokroků ve vývoji OLED televizí a je připraven vypustit na trh televizory s Ultra HD rozlišením 4K (toto rozlišení je oproti klasickému FullHD rozlišení čtyřnásobné).

Většina firem orientujících se na spotřební elektroniku včetně významných značek se u svých výrobků soustředí na Apple a kompatibilitu s jeho výrobky. Je podle vás v pořádku, když se téměř každý snaží jít naproti jedné jediné firmě? Proč ostatní velké firmy nedokázaly kolem svých přístrojů vytvořit tak velký ekosystém jako Apple?
Značka Apple má v technologickém průmyslu skvělý zvuk. Doslova explozivní růst značky je vidět i na výstavišti v pavilonu iLounge. Plocha této části věnované jen příslušenství pro Apple výrobky (samotná firma ve Vegas nevystavuje, pozn. red.) je oproti roku 2010 čtyřnásobná. Teď zabírá 1 200 metrů čtverečních, na kterých vystavuje 440 výrobců "i" příslušenství. Ostatní se také snaží poučit z úspěchu Applu. Důvod a trend je jasný: jsou to produkty jednoduché k použití (simple-to-use).

Garry Shapiro při úvodní řeči na CES 2012.

Garry Shapiro při úvodní řeči na CES 2012

Pro zdraví

Přes 215 vystavovatelů bude na CES předvádět zařízení, jež sledují zdraví svého uživatele. Přes iPhone nebo jiný chytrý mobil, tablet či samostatné specializované zařízení si lze nechat sledovat hmotnost, index tělesné hmotnosti (BMI, body mass index), správné cvičení i spotřebované kalorie.

Co všechno bude na CES 2013

V lednu se v rámci programu představí celá řada akcí a konferencí: TweetHouse Presents (TweetHouse uvádí), Innovations in Social Business (Inovace v sociálních sítích), Digital Hollywood (Digitální Hollywood), Content in the Cloud (Obsah v cloudu), Variety's Entertainment Summit (Zábavní summit časopisu Variety), seminář Film a technologie a Gala udílení cen IAWTV 2013.

CEA navíc rozšiřuje záběr konferencí, které se zabývají se obsahem, a uvádí novou tematickou řadu konferencí s názvem Content and Disruptive Technologies (Obsah a rušivé technologie).

Nová generace výrobků a aplikací pro zdraví a fitness nabídne přístup ke kompletní zdravotnické dokumentaci, komplexní biometrická data a vzdálený přístup pro lékaře a zdravotnické profesionály.

Během příštích pěti let vzroste počet přístrojů pro sporty a fitness, které se nosí přímo na těle, na 169,5 milionu kusů. Lidské tělo se stane vstupním i výstupním zařízením, kdy bude možné sledovat nejrůznější druhy parametrů. Alespoň to tvrdí zástupci CEA.

V autě víc než doma

V Las Vegas se v lednu představí i rekordní počet automobilových výrobců. Sedm z deseti předních automobilek zde předvede své nejnovější technologie. Pochlubí se Audi, Chrysler, Ford, General Motors, Hyundai, Kia a Subaru. Posledně jmenovaná automobilka se v roce 2013 zúčastní poprvé. Na výstavišti bude své technologie a služby pro automobilový průmysl představovat celkem více než 110 firem, jako jsou Delphi, Mitek, Pioneer a další.

Prognózy CEA v oblasti automobilového průmyslu předpovídají, že prodeje technologií instalovaných do automobilů již při výrobě se v roce 2013 zvýší o 11,3 procenta na téměř 8,7 miliardy dolarů. Propojené systémy, jako například OnStar a Ford SYNC, nabízejí informace a zábavu (tzv. infotainment), komunikaci a řešení a služby pro bezpečnost a podporu řidiče.

Průzkum asociace CEA mezi spotřebiteli zjistil, že přibližně 15 procent amerických domácností již nyní vlastní vůz vybavený systémem pro komunikaci a zábavu. CEA očekává, že v nadcházejících letech se toto číslo bude rychle zvyšovat v důsledku toho, jak automobilky budou těmito řešeními vybavovat více modelových řad.

On-line zpravodajství na Technet.cz vypukne 7. ledna 2013. Držme si palce, ať je v krizí ochromeném Las Vegas k vidění něco skutečně zajímavého.

Autor:


Nejčtenější

Nové iPhony XS budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje XS, zvětšená varianta pak XS...

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Díru do ISS mohli navrtat Američané, tvrdila ruská média

Mezinárodní kosmická stanice ISS.

Američtí astronauti jsou podle ruské agentury Roskosmos nejpravděpodobnějšími viníky incidentu na ISS, při němž na...

Další z rubriky

Apple usnadní policii získat uživatelská data. Zřídí speciální portál

Zákazníci vstupují do prodejny Apple, New York (30. 7. 2018).

Ve Spojených státech pokračují diskuze o tom, jaká data schraňují firmy o uživatelích a jak je může policie získat....

Facebook nově kontroluje fotografie a videa, zda nejsou falešná

Logo společnosti Facebook

Facebook rozšiřuje své kontrolní mechanismy na boj s falešnými zprávami o fotografie i videa.

Po čtyřech letech Google zařízne Inbox, populární alternativu Gmailu

První spuštění webové verze Inbox by Gmail

Od roku 2014 mohli uživatelé služby Gmail k vyřizování e-mailů využívat alternativní rozhraní, poněkud odlehčenou...

Najdete na iDNES.cz