Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Češi drží krok s občany EU pouze v posílání e-mailů

  12:56aktualizováno  12:56
Počet českých domácností využívajících osobní počítače a připojení na internet letos ve srovnání s předchozími lety prudce stoupl. Česká republika však stále zaostává za průměrem zemí EU.
Více než třetina lidí stále využívá vytáčené připojení prostřednictvím telefonní linky.

Více než třetina lidí stále využívá vytáčené připojení prostřednictvím telefonní linky. | foto: Profimedia.cz

Nejvíc počítačů a domácností připojených na internet je v Praze, nejméně pak v Ústeckém kraji. Jedna z mála věcí, v nichž se Česko průměru EU vyrovná, je posílání mailů. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu za letošní druhé čtvrtletí a za loňský rok.
 
V období od dubna do června mělo osobní počítač 36 procent domácností, tedy asi 1,5 milionu. Ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím roku 2003 to představuje nárůst o polovinu, neboť před třemi lety bylo takových domácností 24 ze 100. "To je prostě boom ve vybavenosti českých domácností," řekl dnes novinářům šéf ČSÚ Jan Fischer.
 
Ve srovnání se zeměmi EU za rok 2005 však Česká republika v počtu domácností připojených na internet zaujímá až 19. místo. V ČR to bylo 27 procent domácností, průměr v EU činí 48 procent. Za Českou republikou už je jen Slovensko, Maďarsko, Řecko a Litva. Na čele žebříčku je Nizozemsko s téměř 80 procenty, následuje Dánsko, Švédsko, Lucembursko a Německo.
 
Počet domácností připojených na internet v letošním druhém čtvrtletí dosáhl 1,12 milionu, tedy asi 27 procent ze všech. Na začátku roku 2003 to přitom bylo pouze 15 procent.

Vybavenost domácností PC a internetem

Více než třetina lidí stále využívá vytáčené připojení prostřednictvím telefonní linky. Počet domácností takto připojených však v posledních letech výrazně klesá (r. 2003 – 82% domácností připojených k internetu, 2004 – 69%, 2005 – 63%, 2006 – 35%).

Internet po síti kabelové TV slouží k připojení 19 % domácnostem a zde naopak dochází k nárůstu (r. 2005 – 10%, r. 2006 – 19%).

Jen o procento méně se pak připojuje bezdrátově prostřednictvím standardu Wi-Fi.

Internet přes ADSL slouží ve 14 % domácností a zároveň patří k nejrychleji rostoucím (r. 2004 – 4%, 2005 – 5%, 2006 - 14%).

Starší technologii ISDN stále provozuje 7 % domácích uživatelů.

Mobilní telefonní síť obhospodařuje 9 % zájemců o připojení k internetu z tohoto 5 % využívá některou z vysokorychlostních technologií.

Ze zveřejněné statistiky také vyplývá, že 3% všech domácností (112 tisíc domácností) jsou vybaveny TV umožňující příjem digitálního signálu.

Technologické vybavení jednotlivců

 • Osobní počítač doma má 43% jednotlivců ve věku 16 a více let, připojení k internetu 33% jednotlivců.
 • Nejpoužívanější technologií mezi jednotlivci je mobilní telefon.
 • Mobilní telefon má k dispozici pro svoji potřebu 83% populace ve věku 16 a více let. Nejpopulárnější je tato technologie ve věkové skupině 16-24 a 25-34 let, ve které používá mobilní telefon 98% jednotlivců. Nejméně uživatelů mobilních telefonů je u osob ve věku 65 let a více, kde jednotlivci používající mobilní telefon představují 41%.
 • Počet uživatelů mobilních telefonů výrazněji roste u starších věkových skupin.

 •  
  ČSÚ uskutečnil průzkum mezi 9978 jednotlivci ve 4570 domácnostech. Koná se od roku 2003 jednou ročně podle návodů vycházejících z metodiky Eurostatu.

  Podle ČSÚ tak čísla umožňují mezinárodní srovnání.

  Autoři: ,  Nejčtenější

  Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

  Britský fyzik Stephen Hawking

  Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

  ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

  Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

  Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...  Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

  Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

  Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

  Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

  Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

  Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

  PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

  Časová osa přechodu na DVB-T2.

  Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

  Další z rubriky

  Tablety dál umírají. O Vánocích se jim naposledy dařilo

  (Ilustrační snímek)

  Apple si s iPadem udržuje vedení, nejvíce ale rostl Kindle Fire od Amazon - jako jedinému z hlavních výrobců se mu...

  Intel se chce zbavit závislosti na klasických počítačích

  (ilustrační snímek)

  Společnost Intel se stále více snaží oprostit od závislosti na x86 platformě. Tento krok ovšem není náhlý, firma na něm...

  Vypadá to jako krádež. V revolučním obchodě nejsou pokladny, jen kamery

  Amazon Go

  Americká firma Amazon otevřela první pobočku svého revolučního supermarketu Amazon Go. Nákup v tomto obchodě je úplně...

  Najdete na iDNES.cz