Češi již mohou rozmlouvat s počítačem

  • 10
Na liberecké univerzitě vyvinuli vědci v Čechách zatím ojedinělý program MyVoice, který umožní zejména postiženým lidem ovládat počítač jen hlasem. Lidský hlas nahrazuje myš a klávesnici.
Když chtěla sedmnáctiletá Dita napsat dopis nebo se podívat na internet, musela spoléhat na své rodiče nebo známé. Pár týdnů už cizí pomoc nepotřebuje, i když rukama hýbat nemůže. Nový program usnadní život postiženým, kteří dosud nemohli používat klávesnici nebo myš.

„Pro postižené je to obrovský průlom, otevírá se jim svět informačních technologií,“ říká vedoucí laboratoře počítačového zpracování řeči Jan Nouza.

Podobný program dosud v Čechách neexistoval. „Na zahraničním trhu jsou jen podobná zařízení v angličtině nebo němčině,“ podotkla Marcela Adamíčková z občanského sdružení Tulipán, které chce pomoci postiženým vytvářet nová pracovní místa. „Chystáme už společně s univerzitou projekt na školící středisko, v kterém by se postižení učili, jak program ovládat,“ dodala Adamíčková.

Díky novému programu se mohou do práce zapojit i lidé, kterým těžký úraz ukončil kariéru. Třeba programátoři.

Pomožte i nám, psali lidé vědcům

Vědci na Fakultě mechatroniky T zkoumají lidskou řeč už přes deset let. Naučili například počítač mluvit nebo naopak přepsat mluvené slovo. „Když se v médiích mluvilo o výsledcích naší práce, ozvala se spousta lidí, zda bychom nemohli naše poznatky využít také pro zdravotně postižené. Je to velká skupina lidí, pro které je počítač kvůli jejich handicapu nedostupný,“ vysvětlil Nouza.

Při vývoji speciálního programu využili právě poznatky z dlouhodobé vývojové práce. „Nabízelo se nahradit ruce, které jsou potřeba pro psaní na klávesnici nebo ovládání myši, právě lidským hlasem,“ dodal Jan Nouza.

Televizní ovladač na hlas

Zařízení pracuje na první pohled velmi jednoduše. Stačí průměrný počítač se zvukovou kartou a mikrofonem. Pomocí povelů, které uživatel diktuje, počítač plní funkce tak, jako kdyby je dostal přes klávesnici nebo myš.

„Prostřednictvím hlasu si mohou spustit prakticky jakýkoliv program a ovládat ho,“ říká spoluautor programu Petr Červa.

Pokud mají televizní kartu, mohou si pustit i na počítači televizi. Mezi stanicemi přepínají jednoduše. Stačí říct její název a na obrazovce se objeví jiný program. Podobné je to například s rádiem. „Možnosti dalšího využití jsou opravdu velké,“ dodal Nouza.

Program například nejen spustí textový editor, ale také umožňuje napsat dopis přes diktování. Ovládání počítače hlasem je sice pomalejší, než přes klávesnici, podle autorů je to ale otázka zvyku. „Program má stovky různých povelů, ty aktuální jsou ale vždy na obrazovce, takže se je nemusí učit,“ dodal Červa.

Postižený potřebuje pomoc pouze při zapnutí počítače, jinak ho ovládá pouze svým hlasem. Univerzita vyvíjela zařízení pro invalidy společně s libereckou firmou Fugasoft, která ho začne příští týden prodávat. Jiné firmy, které mají podobné zařízení v angličtině, se na českou verzi ještě neodvážily. Oproti angličtině zvládá počítač češtinu mnohem obtížněji. „Angličtina má zhruba padesát tisíc tvarů, čeština více než milion,“ vysvětlil Nouza.

V Liberci pracují i na projektu „mluvící hlavy“

Zařízení už testovali přímo lidé, kteří kvůli svému postižení nemohli klávesnici ani myš používat.

Program vyjde na pět a půl tisíce korun. ,„Snažíme se vyvíjet takové věci, které se dají dotáhnout do praktické podoby,“ podotkl Nouza. V Liberci už vymýšlí, jak pomoci i dalším skupinám zdravotně postižených.

Pracují na projektu „mluvící hlavy“, z které by mohli neslyšící odezírat. Ve spolupráci s libereckou nemocnicí pracují na diktovacím zařízení pro psaní lékařských zpráv. Laboratoř počítačového zpracování řeči existuje na univerzitě už jedenáctým rokem. V týmu pracuje deset lidí včetně doktorandů.

I přes výsledky, s kterými sklidili úspěch i na mezinárodní scéně, nepodpořilo ministerstvo školství výzkumný záměr, který podával právě profesor Nouza a v němž se počítalo i s dalším vývojem hlasových technologií a jejich aplikací pro handicapované.