Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Češi na špici grafických utilit: Zoner Media Explorer 5 (recenze)

aktualizováno 
Přísloví o zlatých českých ručičkách opět našlo živnou půdu. Brněnská firma Zoner software se svým novým programem Media Explorer 5 dosáhla prestižního ocenění Best of Invex a zařadila se mezi absolutní špičku mezi grafickými prohlížeči a editory pro úpravu digitálních fotografií. Přinášíme exkluzívní recenzi produktu.

Kdo zavítal na Invexu ke stánku firmy Zoner v pavilonu V, zaznamenal jistě elektrizující atmosféru. Kromě soutěží o digitální fotoaparáty, tiskárny, skenery a upomínkové předměty zde ve středu 9.10. proběhl křest nového prohlížeče a editoru grafických souborů Media Explorer 5. Protože jeho typickým využítím je zpracování fotografií, není divu, že byl za kmotra vybrán nestor digitální fotografie v našich končinách Ondřej Neff. Slavnostní okamžik se neobešel bez šampaňského a přítomnosti celého vývojového týmu. Veřejná premiéra proběhla na výbornou...

Zoner Media Explorer 5

Zoner Media Explorer 5 (ZME5) patří do stejné skupiny programů, jako třeba populární ACDSee, IrfanView a mnoho dalších... zkrátka mezi grafické prohlížeče. Dnes už má každý takový vyspělejší software několik funkcí, jimiž je možné digitální snímky více či méně upravovat. Současná verze Media Exploreru však obsahuje tolik editačních možností, mnohdy zcela unikátních, že všechny ostatní programy s přehledem nechává daleko za sebou!

Obsah balení ZME5 je poměrně pestrý. V krabici totiž nalézáme mnoho kupónů, za něž lze u partnerských firem nakoupit zboží či využít služeb s výraznými slevami. Mezi nimi se téměř ztrácí útlý černobílý tištěný manuál a nakonec objevujeme i instalační CD-ROM. Na něm se kromě recenzovaného programu nachází i zkušební či ořezané verze aplikací Callisto 4, Context 4 a GIF Animator 5. Perličkou je ukázka z fotografické knihy na CD Od Huascaránu k Everestu se zajímavými horskými záběry.

Zoner Media Explorer 5

Instalace proběhla bez problémů, ukrojila si na disku přibližně 40 MB. Obsahuje také přes 60 více slušivých i méně uměleckých rámečků, do nichž lze snímky v digitální podobě zasadit, více než 150 publikačních šablon, které automaticky rozmístí snímky po podložce na monitoru a připraví je k výstupu na tiskárnu nebo do formátu PDF. Nechybí ani předlohy pro vytváření HTML galerií. Poklepáním na ikonu spustíme program a naskočí nám typické okno prohlížeče.

Okno v porovnání s konkurencí vlastně až tak typické není. Za prvé, prostředí ZME 5 je skinovatelné, čili lze jej obléci do různých grafických schémat. Za druhé, skládá se z několika nezávislých oken: Navigátor je klasický adresářový strom, dále je tu Náhled s některými informacemi o fotografii, Průzkumník se seznamem a preview obrázků a Editor, v němž se vybrané soubory zobrazují a kde je lze vizuálně editovat. Okna lze nejen libovolně přeuspořádat, ale také vyjmout z rozhraní a pohybovat s nimi po celé pracovní ploše. Téměř žádné okno nemá pevnou velikost, v závislosti na rozlišení monitoru je lze zvětšovat či zmenšovat, aby se vám pracovalo co nejpohodlněji.

Zoner Media Explorer 5

ZME5 dokáže pracovat s EXIF informacemi, jež zapisují do JPEG souborů digitální fotoaparáty. Jsou v nich uloženy důležité údaje o expozici, které lze využít při dalším zpracování snímků. Přítomnost EXIFu je indikována ikonami v preview obrázku v Průzkumníku. Pokud byste grafiku dál zpracovávali jinou nekompatibilní aplikací, Zoner dokáže informace z obrázků zazálohovat a posléze opět importovat. Samotný ZME5 ovšem EXIF při všech editačních úkonech zachovává. Některé fotoaparáty dokonce určují, v jaké poloze (horizontální/vertikální) byl snímek vyfocen, a program podle této informace umí obrázky otočit do správné orientace. Funkce EXIFu jde mnohem dál, můžete do obrázků zadávat vlastní komentáře a klíčová slova. Ke snímkům je možné vkládat dokonce i hlasové poznámky.

Zoner Media Explorer 5

V Editoru je k dispozici mnoho funkcí pro úpravu digitálních fotografií. Bez některých (např. změna velikosti, rotování, ořez) bychom si podobný program těžko představili, jiné bychom naopak marně hledali u jiných produktů ve stejné třídě. Při přepočítání obrázků se kromě obvyklých metod setkáváme i s novým algoritmem Super Sampling. Unikátní je Úprava kolinearity, neboli optické chyby, která se projevuje kácejícími se liniemi např. budov, věží... Pomocí vodítek vyznačíme hrany objektu a program chybu napraví. Protože při tom dochází k deformaci obrazu, může být automaticky ořezán, aby se odstranily vzniklé bílé okraje. Podobnou funkcí je Srovnání horizontu, pomocí vodítka se vyznačí šikmý obzor, obrázek je natočen do správné polohy a rovněž oříznut.

Zoner Media Explorer 5     Zoner Media Explorer 5

ZME5 dále nabízí široké možnosti korekcí, úpravy jednotlivých barevných složek včetně gamma, saturace a odstínu, (automatické) vylepšení expozice snímku včetně vyvážení bílého bodu, úpravu teploty barev.

Zoner Media Explorer 5

Komplexní funkce Kombinovaná úprava obrazu umožňuje v jednom kroku provést více operací naráz: vyrovnání histogramu, vylepšení expozice a stínů a odstranění vinětace. Program dále zatočí s nepopulárním jevem červených očí, dokáže obrázek doostřit nebo rozmazat.

Zoner Media Explorer 5

K dispozici je i množství dalších efektů pro zkrášlení či naopak zpitvoření snímků: olejomalba, kresba tužkou, protlačení, kruhové vlny, negativ, stará fotografie alias sépiový efekt a další. Snímek lze opatřit efektním 3D rámečkem nebo šablonou (obálkou) a udělat z ní elegantní přáníčko, nebo neudržovanou fotku s oškubanými kraji. Do fotografie můžete také vložit jiný obrázek (například logo), ale umístit i libovolný definovatelný text nebo jakékoliv informace z EXIFu.

Zoner Media Explorer 5

Samozřejmostí je hromadné zpracování obrázků. V jednom kroku je možné konvertovat formát souborů, přepočítávat a ořezávat velikost, provádět barevné korekce, ostřit a rozmazávat, tvořit rámečky a vkládat textové údaje a obrázky. ZME5 umí ukládat v následujících formátech: JPEG, GIF, PNG, TIFF, BMP, Targa, PCX, WPG a BMI. Můžete nastavit jak kvalitu komprese, tak i jinou barevnou hloubku a metodu ditheringu. Dále lze fotografie hromadně přejmenovávat podle zvolené šablony.

Zoner Media Explorer 5

Program se neomezuje pouze na práci se soubory uloženými na harddisku. Umí nabírat data ze skenerů přes TWAIN rozhraní, z digitálních fotoaparátů a dalších přenosných zařízení, která se přihlašují jako výměnný disk. Spolupracuje s clipboardem, dokáže snímat obrazovku a okna a dokonce i "vysávat" webové stránky.

  Zoner Media Explorer 5

Z organizačních schopností jsme již zmínili zadávání klíčových slov k jednotlivým obrázkům. Právě podle nich, a také dle velikosti, data či jména souborů lze filtrovat zobrazení v Průzkumníku, takže velice snadno a rychle najdete kýžené dokumenty. Ani v ZME5 nechybí prezentační mód - slideshow, který přehraje celou složku (album) v celoobrazovkovém režimu. Pracovat může automaticky s nastavenými intervaly, ale lze jej ovládat i manuálně.

Nakonec nám tu zůstala tajemná kolonka Publikovat. Pod ní se skrývají pokročilé tiskové funkce a export alb. Pro tisk a výstup do dokumentů PDF jsou připraveny šablony s rozmístěním fotografií a textů (poznámky, EXIF informace...), včetně kalendářů apod. Uživatel může samozřejmě vytvářet vlastní. Dále je zde možnost stejně jednoduše vytvářet HTML alba pro internetové stránky a posílat soubory na FTP server.

Zoner Media Explorer 5

Poslední položka v tomto menu působí trochu překvapivě, ale je tu umístěna zcela správně. Firma Zoner Software spolu se sítí značkových prodejen FotoStar Südcolor připravily pro uživatele ZME5 přímé zasílání digitálních fotografií ke zpracování přes internet. Stačí vybrat snímky, zvolit druh (mat/lesk), formát, počet kopií a program automaticky spočítá cenu zakázky. Následně stačí zvolit sběrnu, kam si pro své fotografie přijdete, a odeslat.

  Zoner Media Explorer 5

Media Explorer 5 nasadil svými schopnostmi laťku velmi vysoko. V jednom programu je integrováno tak velké množství funkcí, jaké jsem u žádného konkurenčního produktu neviděl. Některé editační funkce mnohdy zastávají samostatné utility. Také cenově je velice přívětivý, necelá tisícikoruna za skromnější domácí verzi je rozhodně méně, než kolik uživatel zaplatí při registraci ACDSee. Patnáct stovek za profesionální verzi už má na ACDSee PowerPack ($80) znatelný náskok. Když už srovnávám, možná bych ještě prosil při prohlížení grafiky kromě zmenšení obrázku na velikost okna přidat také přizpůsobení okna velikosti obrázku, jak to umí ACDSee. ACDSee také pozná soubor, i pokud má jinou příponu, ZME5 ovšem ne. Zde by to chtělo ještě zapracovat.

Žádné opravdu závažné chyby či uživatelsky nepříjemné záležitosti jsem však při práci nezaznamenal. Vývojáři se vyznamenali, smekám. V této třídě byste komplexnější nástroj pro prohlížení a zpracování digitálních fotografií hledali marně.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Tablet pro práci i zábavu
Tablet pomůže s bezpečným surfováním i upozorní na chybu v Bluetooth

Z nových a zajímavých aplikací pro tablety s Androidem jsme tentokrát vybrali například šikovného pomocníka na zaznamenávání poznámek, nástroj na prodloužení...  celý článek

Ilustrační foto
Uložte si obsah obrazovky na později či pro kamaráda

Zapomeňte na klávesu Print Screen, screenshoty se dnes pořizují zcela jinak – snadněji, automaticky a to třeba včetně celé webové stránky. Perličkou je možnost...  celý článek

Ilustrační foto
Elektronické knihy si přečtete v notebooku, smartphonu i tabletu

Pro čtení elektronických knih nemusíte vlastnit specializovaná zařízení – čtečku knih – stačí vám aplikace a můžete si je stejně dobře číst na PC s Windows,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.