Češi v ADSL stále pokulhávají za Evropou

  9:41aktualizováno  9:41
Podle statistik britské společnosti Point Topic a sdružení Internet pro všechny připadají v Česku na 100 obyvatel zhruba dvě vysokorychlostní přípojky k internetu prostřednictvím ADSL. Přes více než stoprocentní nárůst počtu připojení v letošním roce to Čechy řadí na páté nejhorší místo v Evropě.

V poslední době se v této oblasti v tuzemsku situace zlepšila, když Český Telecom zahájil agresivnější přístup k nabídce služby, ale pořád jsme pod průměrem EU," míní analytik Atlantik FT Tomáš Gatěk. ADSL podle údajů Telecomu v září využívalo 220.000 zákazníků, zatímco na začátku roku to bylo 101.000 klientů. Dalšímu silnému rozvoji by podle analytika měly pomoci nové služby a možná i lepší ceny po vstupu španělské Telefóniky jako majoritního vlastníka Telecomu.

Mezi evropskou špičku v počtu přípojek ADSL na 100 lidí patří Norsko s více než 15 připojeními a Dánsko, Nizozemsko, Finsko a Francie s více než 13 přípojkami. Kolem 15 přípojek má i Tchaj- wan a o jednu méně na stovku obyvatel má Jižní Korea. Naopak horší úroveň než v tuzemsku mají v Chorvatsku, kde připadají tři připojení na 1000 lidí, v Řecku s 0,84 přípojky na 100 lidí, na Slovensku s 1,5 přípojky a v Lotyšsku s 1,55 přípojky na 100 obyvatel.

Sousední Polsko se v pololetí přiblížilo milionu uživatelů ADSL a na 100 Poláků připadá 2,4 přípojky. V Maďarsku je to 2,8 přípojky na 100 lidí. ČR podle Miloslava Sovy ze sdružení Internet pro všechny stále za vyspělými státy zaostává v kvalitě nabízených služeb a především v reálně dosahovaných rychlostech. Více než polovina přípojek ADSL v tuzemsku nabízí maximální rychlosti 128 nebo 256 kbit/s což je pod úrovní, respektive na hranici definice vysokorychlostního připojení k internetu.

Připojení přes telefonní linku prostřednictvím ADSL v tuzemsku konkurují především kabelové společnosti, které přes rozvody kabelové televize poskytují připojení více než 100.000 zákazníků. Bezdrátovou technologii Wi-Fi podle některých odhadů využívá kolem čtvrt milionu lidí a další desítky tisíc uživatelů se připojují přes mobilní sítě.

Autor:


Nejčtenější

Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...

Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...

Další z rubriky

Rodinné předplatné není pro kamarády. Spotify testuje kontrolu přes GPS

Aplikace Spotify.

Zvýhodněné rodinné předplatné on-line služeb je velmi populární, protože lze ušetřit i velkou část nákladů. Někteří...

Google nemusí platit za data uživatelů iPhonu, rozhodli v Británii

Stránky sdružení Google You Owe Us, které podalo žalobu na Google

Britský Nejvyšší soud zablokoval žalobu na společnost Google za údajně nezákonné shromáždění údajů o milionech...

Google zavře svou sociální síť, zatajil chybu ohrožující uživatele

Svou stránku na Google Plus má pochopitelně i Google

Společnost Google se rozhodla, že uzavře pro běžné uživatele svou sociální síť Google+. Důvodem jsou vysoké náklady na...Najdete na iDNES.cz