Brzy oslavíme 10 let v ESA. Proběhne český vesmírný týden

  9:00aktualizováno  9:00
Letošní rok je pro českou kosmonautiku výjimečný. Slavíme hned tři kulatá výročí. K této příležitosti probíhají v rámci Czech Space Year nejrůznější akce. Vše vyvrcholí vesmírným týdnem v listopadu, kdy proběhne i hackathon. V něm se pokusí týmy vymyslet, jak technologie z vesmíru využít na Zemi.

V rámci Czech Space Week proběhne 24 hodinový hackathon | foto: Czech Space Year 2018 (screenshot)

Letošní rok nabízí hned několik kulatých výročí kosmických aktivit, na kterých se podíleli Češi. V březnu uběhlo 40 let od vesmírného letu jediného českého kosmonauta Vladimíra Remka. Ve středu uběhla stejná doba od vypuštění české družice Magion 1 do vesmíru. A dvanáctého listopadu bude Česká republika slavit desátý rok členství v Evropské kosmické agentuře (ESA).

Z těchto důvodů vznikl projekt Czech Space Year 2018, za kterým stojí vícero organizací a společností: od ministerstva dopravy, přes Akademii věd, agenturu CzechInvest až po ESA BIC – „inkubátor“ zmíněné Evropské vesmírné agentury, který má za cíl nacházet a pomáhat rozvíjet zajímavé startupy.

V rámci projektu probíhají nejrůznější akce, přednášky nebo promítání a vše vyvrcholí týdnem od 9. do 18. listopadu nazvaným Czech Space Week.

Hackathon - 24 hodin práce bez spánku

Úvodní akcí tohoto „kosmického týdne“ bude tzv. hackathon, což znamená časově značně omezenou tvorbu prototypu vybraného projektu. Pořádá jej pražská pobočka ESA BIC a je to vůbec poprvé, co se bude tento mezinárodní hackathon konat v České republice. 

Týmy po dvou až pěti lidech budou mít jen 24 hodin na to vymyslet, nadesignovat a připravit prototypy řešení, které pak budou představovat porotě v sedmiminutových prezentacích. Na výběr mají zájemci ze čtyř oblastí: Pozorování země (earth observation), Navigace (evropské systémy GNSS), SpaceTech a Blockchain ve vesmíru. 

Nehledě na danou oblast je cílem vymyslet takový produkt nebo službu, která by využila vesmírné technologie v každodenním životě na Zemi. Příkladem může být třeba lepší využití GNSS pro navigaci v budovách, kde je signál ze satelitů slabý.

Na ty týmy, které za 24 hodin práce bez spánku vytvoří nejlepší návrhy, pak samozřejmě čekají odměny. Hlavní cenou je 50 tisíc korun a cesta do Kolína nad Rýnem, kde navštíví Evropské astronautické centrum - v něm probíhá nábor, trénink i sledování evropských kosmonautů na jejich misích ve vesmíru. Součástí výhry je i další možnost „inkubace“, neboli získání podpory od ESA BIC na realizaci vlastního projektu.

Hackathonem vesmírný týden nekončí: následují další konference, workshopy nebo třeba akce „Women in space“, kde se představí úspěšné ženy v kosmickém sektoru a pokusí se inspirovat další ženy ke kariéře v této oblasti. Kompletní seznam plánovaných událostí je na webu projektu.

Nejčtenější

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Informační kampaň k přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 může stát až 350 milionů korun. V...

Další z rubriky

Dalekohled Kepler končí, došlo mu palivo. Objevil přes 2 600 planet

Vizualizace dalekohledu Kepler

O hledání nových planet u cizích sluncí se budou muset postarat jiná zařízení, než je vesmírný dalekohled Kepler. Na...

Podívejte se na sekundy před havárií kosmické lodi Sojuz FG

Záběr z oddělování urychlovacích bloků nosiče s lodí Sojuz MS-10 naznačuje, že...

Nepovedený start lodi Sojuz MS-10 z 11. října vyvolal další otázky ohledně ruského kosmického programu. Podívejte se na...

Na sedmiletou cestu k Merkuru se vydaly dvě sondy BepiColombo

Start rakety Ariane 5 s projektem BepiColombo na palubě 20.10.2018.

Z kosmodromu Evropské kosmické agentury (ESA) Kourou ve Francouzské Guyaně odstartovala v sobotu 20.října časně ráno...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz