Počítač vám nyní porozumí a ani na něj nebudete muset křičet

Počítač vám nyní porozumí a ani na něj nebudete muset křičet | foto: Profimedia.cz

Češi vyvinuli program, který umožní diktovat text i na běžném počítači

  • 21
Liberecká univerzita představila několik programů, které mohou pomoci postiženým spoluobčanům.

Vědci z Technické univerzity v Liberci vyvinuli nové programy, které usnadní život handicapovaným lidem. První z nich jim umožní diktovat text do počítače bez použití rukou, pomocí druhého mohou hlasem ovládat přístroje a spotřebiče ve své domácnosti. Ve světě se podobné technologie také vyvíjejí, v Česku zatím nefungují. ČTK to dnes řekl Jan Nouza, vedoucí výzkumného týmu pro počítačové zpracování řeči.

"Stačí jim obyčejný, nijak zvlášť výkonný počítač a několik jednoduchých bezdrátových prvků," dodal. Postižení potom mohou jen mluvenými povely zapínat lampy, topení, televizi, ale i zámek nebo kamerovou kontrolu vstupu a vytvořit si takzvanou inteligentní místnost. Program pro diktování, přestože využívá rozsáhlý slovník s 550.000 slovy, funguje i na notebooku.

Jeho předností je to, že uživatel může text rovnou opravovat a editovat.

Prvním postiženým, který s ním pracuje, je student brněnské právnické fakulty Jiří Zeman. S jeho pomocí píše diplomovou práci a pracuje pro Nejvyšší správní soud. Vědci chtějí, aby se program dostal do nejrychleji k uživatelům. Hlasový ovládací systém pro ovládání počítače slouží zatím 60 postiženým z Česka, Slovenska a Španělska.

Laboratoř počítačového zpracování řeči vznikla na liberecké univerzitě před 15 lety. Vylepšený systém pro přepis řeči, který nyní používá, zvládá přepis mluvené řeči z televize a rozhlasu, umí přepisovat záznamy i mluvené slovo libovolného řečníka na jakékoliv téma. "Technologie umožňujeme netušené možnosti sběru informací, například monitorování televizních a rozhlasových stanic," dodal Nouza. Technika podle něj pracuje s přesností mezi 85 až 95 procenty. Systém využívá slovník s 320.000 slovy, například angličtina vystačí s šestkrát menší slovní zásobou.

Program by mohl ušetřit práci písařkám na soudech a úřadech. "U okresního soudu tvoří administrativa asi třetinu objemu práce, u soudu vyšší instance až 80 procent," řekla ČTK Taťjana Bernátková z Okresního soudu v Liberci.

Liberecký soud poskytl vědcům mluvené a přepsané záznamy jednání, podle kterých se rozšířil slovník programu o odborné výkazy.

Systém chce získat také Liberecký kraj, ruční přepis hodinového záznamu trvá totiž podle náročnosti textu šest, ale i 12 hodin. Navíc by bylo možné vytvořit archiv záznamů přístupný veřejnosti, ve kterém by se dala jednoduše vyhledat vystoupení jednotlivých zastupitelů. Na jeho nákup již vypsal veřejnou soutěž.