Česká muzika zadarmo a oficiálně startuje v pondělí odpoledne

aktualizováno 
Několikrát odložená služba hudebních vydavatelství MusicJet bude spuštěna 3. října kolem třetí hodny odpolední. Vedle poslechu hudby zdarma nabídne i komfortnější placený přístup. To vše několik dní poté, co do Česka dorazil iTunes Store.

Na stránkách serveru MusicJet už lze stáhnout aplikaci pro poslech hudby ze stejnojmenné služby.

Službu se stejným názvem a provozovatelem již řadu dní mohou používat naši Slovenští sousedé. V Česku bude nabídka koncipována podobně. Umožní poslech streamované české a zahraniční hudby zdarma s reklamou, ale zatím není jisté, zda s podobným omezením, jako na Slovensku.

Tam po třech měsících uživatelům začnou postupně mizet nejhranější skladby z playlistu. Michal Horák z technologické firmy Bald Brothers, která MusicJet z 85 procent vlastní, se nechtěl konkrétně vyjádřit s odkazem na pondělní tiskovou konferenci.

"Tohle vám nyní nemohu říci, počkejte na pondělí," odrazil otázku na podrobnosti o fungování služby tento podílník firmy.

"MusicJet bude mít tři úrovně. Jednu zdarma a dvě placené. Ty se budou lišit komfortem nabízených služeb," načrtl v MF DNES hrubý formát služby Horák.

Ve firmě MusicJet mají po pěti procentech také Universal Music, Supraphon a Ochranný svaz autorský. O vstupu dalších vydavatelství se jedná a rozhovory by měly být ukončeny v řádu týdnů, maximálně měsíců. I tak jsou v katalogu zastoupeny jejich skladby. Celkem MusicJet nabídne podle svého sloganu miliony skladeb. Přesné číslo nám zatím odmítl sdělit.

Stejně jako na Slovensku by měl i v Česku MusicJet zaštiťovat mobilní operátor. Uživatelé si mohou stáhnout androidí a symbianovou aplikaci pro poslech přes mobilní telefon. Na Apple přístroje by měla být aplikace na Slovensku dostupná do poloviny října.

"V současnosti jednáme a předpokládáme, že i v Česku bude partnerem některý z mobilních operátorů," uvedl pro Technet.cz Horák na dotaz, který operátor v Česku bude službu podporovat.

iTunes a další konkurence

V polovině posledního zářijového týdne spustil Apple v Česku iTunes Store, který umožní majitelům zařízení od této firmy přehrávat i stahovat za poplatek hudební skladby. (Více o příchodu iTunes Store do Česka zjistíte z tohoto článku.)

Apple to nakonec stihl dřív než už na jaro slibovaná služba z Česka. V MusicJetu se však této konkurence nebojí.

"My si myslíme, že je to doplňující služba, ne konkurenční a vítáme ji," komentuje Horák spuštění iTunes v Česku.

Myslí si to i zástupce dalšího podílníka firmy. "Věřím, že MusicJet naplní jednu díru na trhu a jinou zaplní iTunes. Každý z těch servisů je pro jiného zákazníka," myslí si podle MF DNES šéf nejsilnějšího tuzemského vydavatelství Universal Tomáš Filip.

Vedle těchto dvou služeb je třeba počítat s konkurencí v podobě ClickMusic, která by se měla rozběhnout ke konci roku. To je svým způsobem tržnice pro nezávislé hudebníky od producenta Michala Pekárka. Ten slibuje až 70 procent ze zisku přímo muzikantům.

Ve světě funguje podobně jako MusicJet například švédská služba Spotify. Nabízí streaming hudby od velkých firem bez digitální ochrany, nejlevnější předplatné stojí v přepočtu 85 korun.

Podle tento týden zveřejněných výzkumů se Spotify podařilo snížit míru hudebního pirátství od roku 2009 ve Švédsku o čtvrtinu. Dá se očekávat, že podobný efekt bude mít i rozjezd hudebních služeb v Česku. Hodně v to doufají právě hudební vydavatelství, které po ukončení fungování první české hudební služby iLegálně, teprve nyní začnou nabízet odpovídající formát.

Právě MusicJet měl být jedním z hlavních důvodů konce iLegálně. (Více v článku o konci hudební on-line prodejny zde.)

Autor:

Nejčtenější

První mezihvězdné těleso může být sluneční plachetnicí

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

Konec dvojích cen. Evropské e-shopy už Čechům nebudou účtovat přirážku

Ilustrační snímek

Na začátku prosince začne platit nařízení Evropské unie, které zakazuje internetovým obchodům považovat zákazníka z...

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Další z rubriky

Řady zcela bezdrátových sluchátek rozšířila i novinka Sennheiser

Sennheiser Momentum True Wireless

Řadu intraaurálních sluchátek Momentum rozšířil na premiéře na veletrhu IFA nový model True Wireless. Jak název...

Soundbar s Dolby Atmos se LG téměř povedl, filmový zvuk vás pohltí

Soundbar LG SK10Y

Čas od času si při testování říkám „safra to je dobré“ a o něco později si plácnu na čelo a divím se, jak to mohli...

RHA představila nejmenší magnetoplanární sluchátka pro fajnšmekry

Nývlt Václav: RHA

Na berlínském výstavišti jsme si krátce poslechli očekávanou novinku britské společnosti RHA, nejmenší magnetoplanární...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz