Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Česká televize bude vysílat fotbalové MS i ve formátu 16:9

  16:02aktualizováno  16:02
Česká televize poprvé v historii mistrovství světa odvysílá všech 64 zápasů živě. Diváci, kteří přijímají ČT2 a digitální ČT4 Sport, budou mít v závěrečných zápasech ve skupinách, které se kvůli jejich regulérnosti hrají souběžně, možnost sledovat na dvou kanálech oba duely.
Los fotbalového mistrovství světa

Los fotbalového mistrovství světa - Los fotbalového mistrovství světa | foto: Arnd WiegmannReuters

Zvlášť to ocení na kanálu ČT4, který bude vysílat přenosy s vysokým rozlišením, v tzv. pohlednicovém režimu 16x9, což už televize vyzkoušela při zápasech českých hokejistů na mistrovství světa v Rize. Diváci v křesle by měli mít díky širšímu záběru dojem, jako kdyby byli přímo na stadionu. Kromě osmi přímých přenosů na sportovním programu, na němž jinak poběží především záznamy utkání, odvysílá všechny zápasy ČT2.

Hlavní tíha komentování - 56 zápasů - se rozloží mezi tři komentátorské dvojice. Stejně jako před dvěma lety na mistrovství Evropy v Portugalsku budou spolu Jaromír Bosák a Vladimír Táborský, Petr Svěcený si k sobě přibral Martina Haška a nejzkušenější Pavel Čapek, jenž jede už na svůj pátý světový šampionát, tvoří nový komentátorský pár s Lubošem Kozlem.

Čtvrté duo Radek Bauer, Jiří Kotrba vyjede z Čech k osmi duelům, převážně těm souběžně hraným. Tým v Německu budou doplňovat redaktor Vlastimil Vlášek, který bude sledovat dění v českém týmu, a Ondřej Tomek. V pražském studiu, kam budou docházet fotbalové osobnosti, se budou střídat David Kozohorský, Robert Záruba a Jiří Hölzel. Přímo na stadionu pak bude mít televize improvizované studio, kam budou jako před dvěma lety v Portugalsku po zápasech českého týmu chodit na rozhovory hráči a trenéři.

Nováčky v komentátorské sestavě jsou nedávní reprezentanti Hašek a Kozel. Zvlášť Hašek se do Německa těšil. "Bohužel se mi na mistrovství nepovedlo dostat jako hráči, i když před pěti lety s Belgií jsem tomu byl hodně blízko," vzpomínal sparťanský záložník na dnešní tiskové konferenci na nepovedenou baráž, v níž nastoupil v obou zápasech v základní sestavě.

Poprvé zaregistroval šampionát v roce 1978 v Argentině, o dvanáct let později byl v Itálii jako divák na duelu tehdejšího Československa s domácí reprezentací.

Většina z televizního týmu se obávala náročných přesunů mezi dvanácti hostitelskými městy. Prvních šestnáct dní má každá dvojice na programu denně jeden přenos. Hašek spíš nevěděl, co čekat od nové role. "Strach z cestování nemám, mám dobré zkušenosti s pendolinem. Mám ale respekt z té práce," uvedl. Kozel, který nyní trénuje slávistickou rezervu, vyslovil přání, aby jednou na šampionát jel v roli kouče.

Každá z dvojic bude komentovat jeden český zápas ve skupině, na Svěceného s Haškem připadl úvodní duel Německo - Kostarika i ČR - USA. Finále bude v režii Bosáka s Táborským. Díky financím plynoucím z reklam očekávají v televizi příjem 300 milionů korun, třetina by měla padnout na výrobu přenosů. "Vyjde to zřejmě dráž než olympiáda," uvedl šéfredaktor redakce sportu ČT Otakar Černý.

Autor:



Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...



Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Česká televize odloží start vysílání v DVB-T2 až na příští rok

Mapa pokrytí signálem přechodové sítě DVB-T2 na konci listopadu 2017.

Vstup České televize do nové generace pozemního televizního vysílání přijde později, než se původně očekávalo.

Na konci listopadu naladí lidé nové pozemní TV vysílání z dalších vysílačů

Mapa pokrytí signálem přechodové sítě DVB-T2 na konci listopadu 2017.

České radiokomunikace spustí v přechodové síti DVB-T2 dva nové vysílače.

V novém pozemním televizním vysílání přibude téměř 20 vysílačů

Označení přístrojů splňujících normu DVB-T2

České Radiokomunikace plánují v následujících dvou měsících spustit čtyři vysílače svojí Přechodové sítě 12, Digital...

Audi A6 3,0TDi...
Audi A6 3,0TDi...

r.v. 2013, naj. 153 264 km, diesel
555 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz