Česká verze IE 6.0 – vyplatí se přejít?

  5:00aktualizováno  5:00
V minulých dnech se objevila česká lokalizace poslední verze „microsoftího“ webového prohlížeče Internet Explorer, s pořadovým číslem 6. Co nového nabízí? Vyplatí se přejít ze starší verze, či tato k prohlížení webových stránek postačí?

Pro mnoho uživatelů může být dostatečným argumentem pro instalaci nové verze prohlížeče jeho lokalizace do češtiny. Se slovy „čím novější, tím lepší“ se tak mohou bezhlavě pustit do instalace… Zda však bude na místě, či bude lepší variantou setrvat u starší verze 5.5 zodpoví tento článek.

Instalovat produkt je možné pouze s využitím internetu – uživatel nemůže stáhnout celý instalační balík, ale pouze spustitelný soubor, který následně bude potřebná data stahovat ze serveru výrobce. Vzhledem k velikosti souborů (11 MB) se do instalace asi nebude hrnout každý modemista. Jistota spadnutí a opětovného započetí instalace je v tomto případě nemalá. Právě proto majitelům pomalejších připojení doporučujeme posečkat, až se plná instalační verze objeví, třeba jako příloha různých CD počítačových časopisů.
Celková velikost prohlížeče na pevném disku uživatele se v závislosti na typu instalace pohybuje mezi jedenácti a pětasedmdesáti megabajty. IE 6.0 - nové funkce

Novinky kosmetické

Inovaci doznal produkt spíše po stránce kosmetické, než funkční. Pomocí funkce Media Bar není nutné pro streamované soubory (například videoklip) spoustět přehrávač, video či hudbu lze přehrávat přímo v okně prohlížeče. 
Umístí-li uživatel ukazatel myši na obrázek z webové stránky, může jej výběrem některé ze zobrazených ikon uložit, vytisknout či odeslat e-mailem. To ovšem platí pouze u obrázků větších než 200x200 bodů, menší většinou stejně nejsou zřetelné, tudíž by nová funkce postrádala smysl.
Pokud je obrázek příliš velký na to, aby se celý nezobrazil v okně prohlížeče, dokáže se pomocí nové funkce „automatické přizpůsobení velikosti obrázku“ zmenšit na odpovídající velikost. V okně tak nebude nutné jakkoli velký obrázek následně posouvat, aby jej uživatel viděl celý.
Spadne-li nová verze prohlížeče, ať už z jakéhokoli důvodu, může uživatel hlášení se záznamem havárie zaslat přímo výrobci. Tato funkce je ostatně integrována v nových Windows i Office XP.
Po stránce vzhledové je znát, že prohlížeč byl navržen primárně pro nový operační systém Windows XP. Pod jiným systémem sice není tak barevný, jako pod „ikspéčky“, některá tlačítka i barevné pozadí nabídek však dávají tušit, který že operační systém bude udávat IE 6.0 - hlášení chybysměr.

Novinky bezpečnostní

Také z hlediska bezpečnosti si nový browser polepšil. Vylepšeny byly nástroje pro ochranu soukromí a osobních údajů uživatele. Tyto nástroje podporují platformu P3P, která představuje standard vyvíjený organizací W3C (World Wide Web Consorcium) – ta udává směr v oblasti webových stránek a internetu celkově.
Zlepšeny byly také funkce zajišťující rychlý a jednoduchý vývoj webových aplikací. Uživatel má nyní také mnohem větší kontrolu nad cookies - pro každou zobrazenou stránku lze nastavit bezpečnostní funkce zvlášť.

Co je ještě součástí

Tak jako v minulých verzích, i v této je součástí „balení“ e-mailový klient Outlook Express 6. Nová verze obsahuje nové funkce zabezpečení. Také vzhled doznal množství změn. Ono se není ani čemu divit, IE 6 spolu s Outlookem se objevoval ve Windows XP již ve stádiu testování, proto je vzhled více méně identický i ve Windows 2000 a nižších. Majitelé obstarožních Windows 95 již novou verzi nenainstalují.  IE 6.0 - vzhled

Co tedy závěrem?

Instalace nové verze není, jako u předchozích, až tak nutná. Pokud však uživatel do nové verze „půjde“, změny budou patrné na první pohled, jednat se ovšem bude spíše o kosmetické, než celkové vylepšení. Proto je na každém necháno, zda právě nové vlastnosti prohlížeče budou důvodem k jeho instalaci. Politika Microsoftu ovšem tkví v dodávání již nainstalovaného prohlížeče v novém operačním systému. A pokud si nový uživatel internetu zvykne právě na Explorer, těžko kdy bude přecházet na browser jiný... Nutno ovšem podotknout, že nová verze prohlížeče Opera vypadá více než dobře, a také open-source browser Mozilla již pomalu ale jistě spěje do finále. Očekávat velký boj o to, který prohlížeč v budoucnu stane na stupni vítězů, tedy zřejmě nelze. Alternativy na poli prohlížečů ovšem jsou, monopol Exploreru by tedy hrozit neměl.

Hodnocení

Stabilita, rychlost načítání stránek: 20 bodů z 25 možných

Po stránce stability si IE 6.0 od předchozích verzí polepšil. Přesto se však najdou momenty, kdy "spadne". Nově ovšem přibylo hlášení o chybě.
Rychlostně je na tom prohlížeč také o něco lépe, kvalit Mozilly ovšem nedosahuje.

Uživatelská přívětivost, jednotlivé funkce: 19 bodů z 25 možných

Po stránce uživatelské nelze prohlížeči nic vytknout, ovládání je intuitivní, nápověda poměrně kvalitní a obsáhlá. Funkčně si browser také nestojí špatně, některé vlastnosti, které jsou v konkurenčních prohlížečích obsaženy, ovšem Explorer postrádá.

Zabezpečení: 21 bodů z 25 možných

Stránka bezpečnostní doznala také několika změn, mnohem lépe je vyřešen problém s cookies.

Podpora - čeština, zobrazování...: 24 bodů z 25 možných

Čeština je kladem prohlížeče, menu i nápověda je v mateřštině. Se zobrazováním nová verze browseru také nemá větší problémy, přibyla funkce přizpůsobení velikosti obrázku.

 Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Aplikace vám ohlídá pitný režim, jiná najde ovocný strom

Tablet pro práci i zábavu

Ve výběru zajímavých aplikací pro tablety tento týden najdete například aplikaci sdružující články ze zpravodajských...

Své androidí aplikace budete moci používat v počítači s Windows 10

Aplikace „Váš telefon“ v Microsoft Store.

Microsoft ohlásil novou funkci ve Windows 10, zrcadlení aplikací z telefonů se systémem Android.

Software zdarma: kreslicí program pro děti nebo čištění Windows

Ilustrační foto - děti

Hledáte-li kreslicí program pro děti, řešením je Tux Paint. Vytvořit si vlastní klávesové zkratky, zautomatizovat práci...Najdete na iDNES.cz