Česká vláda i EU slibují rychlý internet

aktualizováno 
Evropská komise včera schválila pětiletou strategii rozvoje informačních a komunikačních technologií. Cílem plánu nazvaného i2010 je zvýšení konkurenceschopnosti EU. Česko se mezitím chystá finančně podpořit rozvoj vysokorychlostního internetu.
"Strategie se týká komunikačního a mediálního sektoru, tedy jedné z nejslibnějších oblastí hospodářství," uvedla Viviane Redingová, která je v EK odpovědná za rozvoj informační společnosti.

Komise hodlá modernizovat nynější pravidla EU, nový regulační rámec má být orientován tržně, pro potřeby digitální ekonomiky. Zaniknout mají zastaralá pravidla, která dusí rozvoj komunikací a médií. Redingová chce koncem roku navrhnout modernizaci pravidel pro audiovizuální služby médií, které se nyní omezují na tradiční vysílání a odrážejí situaci z 80. let.

EK chce dosáhnout také toho, aby alespoň 50 procent domácností mělo do roku 2010 připojení k vysokorychlostnímu širokopásmovému internetu či chcete-li broadbandu. Hodlá podporovat investice do infrastruktury vysokorychlostního internetu. "Zahájíme také aktivní politiku rádiových frekvencí," uvedla komisařka.

Za stěžejní považuje posílení výzkumu v informačních a komunikačních technologiích. "Naši konkurenti, Spojené státy a Japonsko, investují třetinu celkových nákladů, soukromých i veřejných, na výzkum. Evropa je nyní někde na 20 procentech. Abychom byli konkurenceschopní, musíme navýšit investice do této oblasti, i kdyby to mělo znamenat omezení investic jinde," uvedla Redingová.

EU dává na vývoj a výzkum v oblasti informačních technologií ročně více než miliardu eur (více než 30 miliard Kč). "Jediné euro investované v této oblasti přinese výtěžek sedm euro. To dokazuje, že návratnost je vysoká a musí se realizovat," soudí komisařka.

Součástí strategie, kterou by měly zahrnout jednotlivé členské státy do svých národních programů, je také záměr zlepšit služby občanům a kvalitu jejich života. Vyspělé technologie by měly například pomáhat v péči o staré lidi, kteří žijí doma. "ICT by měly přispět k tomu, aby naše auta byla bezpečnější, chytřejší a čistší. Digitální knihovny by měly zpřístupnit multimediální a vícejazyčné kulturní bohatství Evropy všem," uvedla Redingová.

Český rychlý internet zaplatí prodej Telecomu

Ministerstvo informatiky zároveň včera oznámilo zřízení odborného Fóra pro vysokorychlostní internet a v rámci Portálu veřejné správy takzvaný Národní vysokorychlostní server (NVS). Fórum, které bude poradním orgánem, shromáždí relevantní osobnosti ze všech zájmových sfér. Národní vysokorychlostní server bude především mapovat penetraci vysokorychlostního přístupu. Na základě rad Fóra, které bude brát v potaz informace z NVS, se pak budou rozdělovat podpory projektům na rozšíření broadbendu v ČR. Pro období 2006 - 2010 se počítá s částkou ve výši 1% výnosu z privatizace Českého Telecomu.
Autoři: ,

Nejčtenější

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Informační kampaň k přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 může stát až 350 milionů korun. V...

Další z rubriky

Proč Češi nečtou? Většina si dělá názor bez znalosti faktů, ukázala studie

Proč lidé (ne)čtou

Nová studie ukazuje, že lidé, především mladí lidé, už téměř nečtou. Ale to jim nebrání v tom, aby se na sociálních...

Tipy na weby: Co znamená zabrušovat se či komosexuál nebo lékařské rady

Ilustrační foto - informace

Trendové, slangové a další různé originální výrazy ozřejmí slovník Čeština 2.0. Obsahuje politické a byznys slangy či...

Čína unesla část mezinárodního internetového provozu, chybou Nigerijců

Čínská vlajka před budovou firmy Google v Pekingu

V noci na dnešek se řada uživatelů ve Spojených státech i jinde musela vypořádat se nebývalým zpožděním služeb od...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz