Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


TEST: České čtečky knih už nabízejí lepší rychlost a užitečné osvícení

  10:00aktualizováno  10:00
České čtečky konečně dohánějí zahraniční nabídku. Už mezi nimi najdeme rychlé, levné i skvěle použitelné modely. Žádná z testovaných čteček nás však zatím neuspokojila stoprocentně. Při výběru se tedy soustřeďte na to, co vyhovuje vašim čtenářským návykům.

Úvodní obrazovka má pěkný design a je rozdělena na tři části. Dotykovému ovládání je velmi dobře uzpůsobena, fungují i gesta pro listování. | foto: Pavel Kasík, Technet.cz

Elektronické knihy už dlouhodobě dominují trhu v USA, a jejich masivní nástup se očekává i v Evropě. Podle analýzy společnosti Gartner se ve východní Evropě očekává výrazný nárůst počtu prodaných čteček v letech 2012 až 2015. Bude spojený s postupným poklesem ceny těchto zařízení až na polovinu toho, za co se prodávaly na začátku, tedy v roce 2009.

Fotogalerie

Český trh s elektronickými knihami neprošel za poslední rok žádnou výraznou revolucí, ovšem evoluční vývoj přinesl velké množství nových elektronických knih. Trh je přitom stále rozdělený do několika obchodů a ne všechny jsou vzájemně kompatibilní.

Řada českých čtenářů propadla kouzlu zahraničních čteček, především propracovanému systému Amazon Kindle (více v našem předchozím článku). Pro ty, kteří chtějí čtečku s českým ovládáním a přístupem do českého obchodu s českými knížkami, je často zajímavější vyzkoušet některý z modelů, které prodávají u nás. Otestovali jsme tři předvánoční novinky.

Všechny čtečky nás něčím příjemně překvapily, ať už to byla rychlost, kvalitní osvícení nebo přijatelná cena. Přesto se nedá říci, že by některá naplnila naše představy na sto procent. Pokud jste zvyklí na komfort "vesmíru Amazon", budete těžko hledat některé drobnosti, jako je třeba posílání souborů a článků do čtečky přes e-mail nebo rozšíření prohlížeče.

eReadingSTART

První a druhá generace čtečky eReading (naše první a druhá recenze) pocházely z továren Hanlin a vytýkali jsme jim především nízkou rychlost, neohrabanost ovládání a špatné umístění tlačítek pro listování stránkami. Především listování stránek se vylepšilo, jak ukázal hned první pohled na nový přístroj.

Kolébka pro listování je umístěna na obou stranách přístroje, což umožňuje komfortní ovládání jednou rukou. Možná to zní jako zbytečný požadavek, ale pokud čtete například v prostředcích hromadné dopravy, je to je velmi užitečné.

Čtečka eReading třetí generace konečně nabízí tlačítka pro obracení stránek na...

Čtečka eReading třetí generace konečně nabízí tlačítka pro obracení stránek na obou stranách.

Zmizela naopak qwerty klávesnice, a čtečka tak připomíná Kindle čtvrté (předposlední) generace. Kromě tlačítek pro listování tu najdeme pětisměrný ovladač doplněný čtyřmi tlačítky a vypínačem.

Po zapnutí vás čeká obrazovka, která by skoro naznačovala, že se čtečka ovládá dotykovým displejem. Výběr ikonek i položek menu však samozřejmě musíte provést pomocí šipek a potvrdit prostředním tlačítkem OK, což je celkem rychlé.

Úvodní obrazovka je přehledná, horní část nabízí rychlý přístup k rozečteným...

Úvodní obrazovka je přehledná, horní část nabízí rychlý přístup k rozečteným knihám. Což je dobře, protože jinak se ke knížkám musíte proklikat několika úrovněmi menu.

Výhodou je přímý přístup do obchodu eReading.cz, kdy stačí čtečku spárovat se svým účtem. Stránky obchodu bohužel hodně připomínají mobilní webové stránky z doby, kdy ještě všichni znali zkratku WAP: textové odkazy jsou naskládané bez ohledu na výsledný vzhled. Nakupování je tedy funkční, ale působí trochu jako nedodělaná verze, která teprve čeká na zásah designéra. Částečně je to jistě způsobeno tím, že je on-line obchod ještě optimalizovaný pro předchozí modely čtečky. Jsou tu třeba zkratky v podobě čísel, která však na nové čtečce START nijak nezmáčknete.

Nákup samotný je bezproblémový a nabídka portálu eReading.cz se od poslední recenze opět pěkně rozrostla. Čtečka nabízí kromě přímého nákupu knih také čtení všech představitelných formátů, kromě tradičních Epub, PDF a Mobi (Kindle) lze také prohlížet soubory FB2, TXT, RTF, HTML, HTM, CHM, DOC/DOCX, XLS/XLSL, PPT/PPTX, PDB, DJVU, DJV, ZIP, RAR nebo 7ZIP. Takový rozsah ocení nejen lidé, kteří mají doma pořádnou sbírku porůznu stažených e-knih, ale i ti, kteří si na čtečce chtějí například projít materiály do školy či do práce.

eReading má použitelný prohlížeč, ale úzkým hrdlem lahve je tentokrát...

eReading nabízí použitelný prohlížeč, samozřejmě úzkým hrdlem lahve je tentokrát klávesnice, písmena je nutno vybírat směrovým ovladačem.

Rozsáhlé a bohaté menu pro čtení vyvoláte druhým tlačítkem zleva.

Rozsáhlé a bohaté menu pro čtení vyvoláte druhým tlačítkem zleva. Najdete zde možnosti zobrazení, zvětšení, syntézu řeči nebo otáčení obrazovky.

Menu je přehlednější než v předchozí generaci, ale stejně v něm budete zpočátku nejspíše tápat. K čerstvě staženým periodikům a náhledům knížek jsme se probojovali přes položky Domů - Místní knihy - Lokální - eReading - Náhledy, což je trochu dlouhá cesta.

Občas navíc narazíte na velmi svérázné (zřejmě strojové) překlady, například "Prosím připojte náhlavní soupravy první" nebo "Automatické nastavení stránky turn".

Shrnutí: Celkově je nová čtečka eReading rozhodně povedená. Oceňujeme zejména rychlost, širokou podporu souborových formátů a snadné čtení pomocí postranních tlačítek pro listování.

Cena: 2 500 Kč

PocketbookBasic New

Na rozdíl od menší čtečky PocketBoo 360 (recenze) je model Basic navržen tradičněji. Na první pohled nabízí jen strohý výběr tlačítek, ale ovládání je logicky koncipované a při orientaci jsme netápali.

Čtečka PocketBook Basic
Čtečka PocketBook Basic - ovládací tlačítka, konektor USB, microSD slot,...

Čtečka PocketBook Basic - ovládací tlačítka, konektor USB, microSD slot, resetovací tlačítko a vypínač

Listování mezi stránkami se provede buď stisknutím směrového tlačítka, nebo stiskem levého a pravého tlačítka. Prostřední tlačítko vyvolá menu. Tlačítka po stranách, která by umožnila snazší listování, nám pochopitelně chyběla.

Stiskem prostředního tlačítka vstoupíte do menu, druhým stiskem se dostanete na...

Stiskem prostředního tlačítka vstoupíte do menu, druhým stiskem se dostanete na hlavní nabídku. Čtečka nemá tlačítko dedikované pro funkci "zpět", v menu jej zastupuje levé tlačítko.

Tlačítka nahoru a dolů slouží pro úpravu velikosti textu. To je užitečná funkce, ale pokud do textu vkládáte hodně poznámek nebo rádi využíváte slovník, bude vám možná vadit, že se k těmto funkcím musíte proklikat přes menu.

Vkládání záložek je bezproblémové, práce se slovníkem doslova příkladná. Zato vytváření poznámek je pomalé a nepraktické (zvláště ve srovnání s Kindlem). Jednou dokonce čtečku obyčejné zvýraznění tří řádků textu zmrazilo a vyžádala si restart. Podtrhávání ovšem obecně nepatří mezi nejčastější požadavky, takže u modelu s názvem "Basic" na něm nijak netrváme.

Websterův slovník z roku 1913 je rychlý, ale často poněkud stručný. Oceníte jej...

Websterův slovník z roku 1913 je rychlý, ale často poněkud stručný. Oceníte jej zejména při čtení přednahraných klasických knížek zdarma.

Trochu zvláštní klávesnice je optimalizovaná pro pětisměrný ovladač. Psaní na...

Trochu zvláštní klávesnice je optimalizovaná pro pětisměrný ovladač, psaní na ní vyžaduje trochu zvyku, ale je rychlejší, než výběr z mřížky.

Přístroj podle stránek výrobce podporuje 15 textových formátů: PDF (ADOBE DRM), EPUB (ADOBE DRM), PDF, EPUB, FB2, TXT, DJVU, RTF, HTML, CHM, DOC, TCR, FB2.ZIP, PRC, DOCX. Vedle toho si poradí i čtyřmi grafickými formáty: JPEG, BMP, PNG, TIFF. S prohlížením knih jsme neměli problémy. Ovšem překvapilo nás, že čtečka nemá webový prohlížeč.

Propojení s Obreey Store slibuje velkou nabídku knih, ovšem v češtině je samozřejmě jen malá část. Ale to lze brát i jako výhodu, protože čtečka není vázaná jen na jeden jazyk. Stáhnout lze velké množství bezplatných knih, což ostatně platí pro všechny čtečky.

Hra Had vyžaduje rychlé reflexy a netoleruje ani malé zpoždění.

Jako doplněk je zde řada aplikací, včetně prohlížeče fotografií, kalkulčky, kalendáře nebo her. Třeba hra Had otestuje rychlé reflexy, netoleruje ani malé zpoždění.

Shrnutí: Schopná čtečka potěší přehledným menu a bohatými možnostmi nastavení. Tlačítka pro listování na stranách chybí hlavně při cestování.

Cena: 2 400 Kč

CybookOdyssey HD FrontLight

Nejvýraznější čtečkou našeho testu je Cybook Odyssey HD FrontLight. Jde o vylepšenou verzi předchozí Cybook Odyssey, kterou jsme otestovali už v létě. Uvedeme zde proto pouze nové dojmy.

Úvodní obrazovka má pěkný design a je rozdělena na tři části. Dotykovému...

Úvodní obrazovka má pěkný design a je rozdělena na tři části. Dotykovému ovládání je velmi dobře uzpůsobena, fungují i gesta pro listování.

Čtečka stále působí luxusním dojmem. Provedení je povedené jak po stránce zpracování, tak co se týče designu menu. Ovládání přes dotykový displej je intuitivní a při navigaci v menu zcela bezproblémové. Čtečka je propojena s portálem PalmKnihy.cz.

K dotykové čtečce Cybook Odyssey HD Frontlight se opravdu hodí pouzdro (není...
K dotykové čtečce Cybook Odyssey HD Frontlight se opravdu hodí pouzdro (není...
K dotykové čtečce Cybook Odyssey HD Frontlight se opravdu hodí pouzdro (není...

K dotykové čtečce Cybook Odyssey HD Frontlight se opravdu hodí pouzdro (není součástí standardního balení).

Opět jsme zaznamenali problém s listováním jednou rukou. Přístroj sice má postranní tlačítka, ale na každé straně pouze jedno. Když ho tedy držíte levou rukou, nemůžete dost dobře listovat dopředu. Dotykový displej tuto nevýhodu částečně kompenzuje, ale nejednou jsme bezděčným dotykem posunuli rozečtenou knížku neznámo kam.

Dotykové ovládání je jinak výborné, použitelné a zaslouží si velkou pochvalu. Náročnější čtenář si pouze postěžuje na nepřítomnost slovníku nebo neohrabané vkládání anotací. Také procházení webu, přestože ve většině případů je velmi pohodlné, narazí občas na nečekané nedomyšlenosti. Například nám nešel zadat text do některých textových polí.

Možnosti pro čtení: navigace, písmo, zobrazení a anotace.

Možnosti pro čtení: navigace, písmo, zobrazení a anotace.

Menu se vyvolá stisknutím spodního hardwarového tlačítka a poté máte na výběr z...

Menu se vyvolá stisknutím spodního hardwarového tlačítka, poté máte na výběr z pěti rychlých voleb.

Největší výhodou nové verze je podsvícení displeje, respektive osvícení displeje. Na rozdíl od klasického LCD displeje totiž nejde o světlo, které proudí do vašich očí přes displej, ale spíše o rozptýlené světlo, které dopadá na e-inkový displej a odráží se od něj směrem k vám. V čem je rozdíl? Světlo působí přirozeněji, neunavuje tolik oči (subjektivní dojem) a je v podstatě srovnatelné s displejem čtečky Amazon Kindle Paperwhite.

Podsvícení je relativně rovnoměrné a pro čtení více než dostatečné. I nejmenší...

Podsvícení je relativně rovnoměrné a pro čtení více než dostatečné, i nejmenší intenzita stačí pro čtené ve tmě. Podsvícení oceníte zejména v tmavém prostředí, na cestách nebo před spaním.

Shrnutí: Elegantní a schopná čtečka, která je díky osvětlenému displeji ještě o trochu použitelnější než její předchůdkyně.

Cena: cca 4 200 Kč

Autor:


Nejčtenější

Vdechl život zapomenuté technologii, na jeho hodiny je pořadník

Moderní digitrony jsou nádherným designovým prvkem.

Historická technologie ve zcela moderním precizním provedení. Digitronové hodiny „Nixie Clock“ Dalibora Farného slaví...

Tři sestry postmoderních válek popisuje antropolog Radan Haluzík

Tři sestry u kořene masové mobilizace postmoderních válek: vypjaté emoce,...

Proč šel soused do války? A proč jiní muži jdou zase vydělávat do ciziny a v rodné vesnici staví obrovské vily jako...Obludná Škoda RSO z Mladé Boleslavi se nepovedla, navrhl ji Porsche

Vojenský tahač Škoda RSO (Radschlepper Ost) vyráběný v letech 1942 až 1944

Ne vše, na co sáhl génius Ferdinand Porsche, se povedlo. Ukázkovým příkladem je těžký kolový dělostřelecký tahač, který...

Prehistorický Google Earth. Zjistěte, kde byste byli před miliony let

Ancient Earth

3D mapa naší planety inspirovaná glóbem Google Earth vás zavede do minulosti. Projděte si jednotlivá historická období...

Eurotank bude německo-francouzský hybrid. Demonstrátor už jezdí a střílí

EMBT je hybrid mezi tanky Leopard 2 a Leclerc

Až 5000 tanků v hodnotě 75 miliard eur by měly dle německých prognóz nakoupit v příštích 20 až 30 letech evropské...

Další z rubriky

Samořídící Uber měl 6 sekund na to, aby zabránil smrtelné nehodě. Nesměl

Samořízené auto srazilo ženu, která po nehodě zemřela (18. března 2018)

Tragická březnová nehoda, při které autonomní auto společnosti Uber zabilo chodkyni, byla výsledkem naprostého selhání...

Dobito za hodinu. Najeli jsme tisíc kilometrů v novém elektrickém nissanu

Nissan Leaf

Vyzkoušeli jsme nový elektromobil Nissan Leaf. Podívejte se na naši stručnou videoreportáž po ujetí bezmála tisícovky...

Robotický pes se zorientuje v prostoru. Za rok jej budete moci koupit

Robotický pejsek SpotMini se orientuje v prostoru samostatně

Boston Dynamics, firma známá svými samostatně se pohybujícími roboty, se pochlubila dalším milníkem. Jejich robotický...

Ověřeno maminkami: Co s nákupem z farmářských trhů
Ověřeno maminkami: Co s nákupem z farmářských trhů

Připravte si večeři z dobrot, které si přinesete z trhu. Stačí pár ingrediencí a za pár minut hotovo. Tyto recepty vaří ženy pro celou rodinu.

Najdete na iDNES.cz