Výstup na povrch Měsíce během simulovaného letu k naší oběžnici v roce 2004

Výstup na povrch Měsíce během simulovaného letu k naší oběžnici v roce 2004 | foto: Marek Janáč, Vesmir.cz (se svolením autora)

Hledáme (malé) kosmonauty. Už jen do zítra

  • 11
Možnost vyzkoušet si stav beztíže, poznat řadu známých českých vědců a vyzkoušet si, co jste ještě nezažili. To vše nabízí soutěž Expedice Vesmír pro děti ve věku 10 až 15 let. Pětici vybraných umožní zažít simulovaný let ke kometě i skutečný stav beztíže.

Před deseti lety vyrazila pětice českých dětí na Měsíc. Let byl sice jen „jako“, ale dobrodružství to bylo opravdové. V rámci soutěže Dětské tiskové agentury tehdy pětice účastníků pod dohledem vědců a známých osobností absolvovala dvoudenní simulovaný let k Měsíci. Vyzkoušela si přitom, co všechno musejí umět a zvládat kosmonauti. „Užili jsme si spoustu srandy,“ vzpomíná jeden z účastníků tehdejší výpravy Tomáš Pejchal (kterého účast prý postrčila k vědecké dráze).

Logo Expedice Vesmír 2014

Teď si mohou podobný zážitek vyzkoušet i mladší. Jen je čeká něco těžšího než přistání na Měsíci: let ke kometě. K příležitosti letu sondy Rosetta, která na začátku srpna začala obíhat kolem komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko, vznikla soutěž napodobující let k tomuto zatím dosti záhadnému tělesu. Připravil ji přírodovědecký časopis Vesmír a plzeňská Techmania Science Center pod názvem Expedice Vesmír. Technet.cz je mediálním partnerem projektu.

Kdy se letí (a kde)

Let se uskuteční ve dnech 1. - 3. listopadu a dostane se do něj pět výherců. Celá posádka projde nejprve předletovou přípravou za pomoci vědeckých pracovníků z tematicky příbuzných oborů. Setkají se kupříkladu s mužem, který absolvoval reálný kosmický výcvik, Oldřichem Pelčákem, ochutnají skutečnou kosmickou stravu.

Kde se přihlásit

Do soutěže se mohou přihlásit děti ve věku 10 až 15 let. Podmínkou je vyplnění přihlášky včetně návrhu experimentu pro simulovaný let. Experiment může na libovolné téma, podmínkou je, aby se vše nezbytné vybavení vešlo do jedné igelitové tašky a pokus nevyžadoval nebezpečné materiály. Přihlášku najdete na této stránce. Termín podání přihlášek končí 30. září.

Poté se v simulovaném letu vydají ke kometě, na jejímž povrchu přistanou. Palubní čas dětské posádky bude 2021 (další návrat komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko ke Slunci), pokusí se opravit modul Philae z roku 2014 a zachránit data před dalším průletem kolem mateřské hvězdy, která by cenné záznamy zcela zničila. Součástí letu bude plnění připravených vědeckých úkolů, realizace vlastních experimentů, řešení nenadálých kritických situací, „spousta srandy“ a také skutečný parabolický let, při kterém účastníci poznají stav beztíže. (Jak vypadá parabolický let, si můžete přečíst v naší reportáži. Jen v tomto případě půjde o větší letadlo, kunovický Turbolet.)

Pětice účastníků Expedice vesmír 2004

Hlavním cílem je přispět k pochopení významu zkoumání kometárního materiálu a jeho možné role při vzniku života na Zemi. „Naším cílem je představit vědu jako báječný prostředek k hledání odpovědí na otázky, které nedaly spát již mnoha badatelům – odkud se vzal život či zda jsme ve vesmíru sami,“ shrnuje vedoucí projektu Marek Janáč z přírodovědeckého časopisu Vesmír. „Účastníci Expedice Vesmír si nejnovější poznatky vědy osvojí mimoděk, hrou, která má navíc sílu prohloubit paměťovou stopu informací a učinit z tohoto procesu zážitek na celý život,“ dodává Tomáš Meiser z plzeňské Techmanie Science Center.

Pětici dětských kosmonautů bude vybírat tříčlenná odborná porota ve složení jaderná fyzička Dana Drábová, astrofyzik Jiří Grygar a psycholog Radvan Bahbouh. Všichni zmínění odborníci mají k tematice letů do vesmíru a dlouhodobému pobytu člověka ve vesmíru velmi blízko.

Například jaderné zdroje energie jsou v současné kosmonautice vzdálenějších oblastí sluneční soustavy nejperspektivnějším zdrojem paliva pro kosmické mise. Astronomové si zase uvědomují důležitost výzkumu komet pro poznání našeho nejbližšího vesmírného okolí. Poznat bychom měli i nástrahy, které na budoucí kosmonauty při těchto cestách číhají ve vlastní mysli – psychice. Proto se na projektu budou podílet i psychologové, kteří pracovali na výzkumu psychologických účinků dlouhodobých kosmických misí v náročném simulovaném letu k rudé planetě – Mars 500. Radvan Bahbouh je jedním z nich.

Výstup na povrch Měsíce během simulovaného letu k naší oběžnici v roce 2004
Tisková konference po konci simulovaného letu k Měsíci v roce 2004
Účastníci simulovaného letu k Měsíci z roku 2004

Kdo se může přihlásit a jak?

Zájemci o let v rámci Expedice Vesmír musejí nejpozději 30. září 2014 dovršit věk 10 až 15 let. Do 30. září musejí na stránkách projektu expedice.vesmir.cz vyplnit elektronickou přihlášku (je dostupná zde), která bude přístupná od 8. září od 18:00.

V přihlášce musejí navrhnout projekt, který je realizovatelný během 60 sekund stavu beztíže. K realizaci smějí využít čtyř pomocníků a nevýbušného, netoxického materiálu, který se vejde se do jediné igelitové tašky, již je schopen unést jediný člen týmu finalistů.

Odborná porota vybere do 25. října 2014 třicet finalistů, kteří se 31. října zúčastní jednodenního semifinále soutěže v Plzni. V semifinále bude vybrán a téhož dne v podvečer vyhlášen pětičlenný tým finalistů, který ještě téhož večera začne s předletovou přípravou.

Každý uchazeč o členství v posádce musí do 30. září zaplatit startovné 100 korun (symbol hmotnosti výsadkového modulu Philae vážícího 100 kg). Startovné bude v plné výši vráceno třiceti semifinalistům dne 31. října v Plzni.

Aktualizace: Doplnili jsme adresu elektronické přihlášky.