Česko může mít až 12 digitálních multiplexů a téměř 40 TV programů

  • 64
V polovině června byly ukončeny nejasnosti kolem dostupnosti frekvencí pro digitální TV. Česká republika tak bude moci postupně disponovat až 12 multiplexy. Vše nyní bude záležet na rychlosti vypínání analogových vysílačů.

Jedna z největších nejistot kolem pozemního digitálního vysílání je od minulého týdne u konce. V pátek 16. června totiž skončilo jednání Mezinárodní telekomunikační unie v Ženevě o koordinaci kmitočtů, které pro nás skončilo příznivými výsledky. Česká republika obhájila všechny požadavky, se kterými do několikatýdenního maratónu vyjednávání o digitálních frekvencích šla.

Co to tedy znamená? Česká republika bude mít možnost spustit až 12 digitálních multiplexů. Z nich až devět bude moci být osazeno digitálním televizním vysíláním a tři jsou určeny pro digitální rozhlas ve formátu T-DAB. Rozdělení je podle sdělení ČTÚ následující:

  • Kanály 5 – 12 veVHF pásmu (frekvence 174 – 230 MHz) budou obsahovat jeden celoplošný multiplex pro DVB-T a jeden pro T-DAB, dále přibližně dva další prostory pro T-DAB vysílání, které bude zaměřeno spíše na regiony a lze zde očekávat určitý způsob odpojování.
  • Kanály 21 – 65 v UHF pásmu (470 –862 MHz) budou obsahovat 2-3 celoplošné multiplexy pro DVB-T a další 4-5 DVB-T multiplexů kde přímý požadavek na celoplošné pokrytí nebude. ¨

Pokud si zmíněných devět televizních multiplexů vynásobíme optimálním počtem cca 4 TV stanic dostáváme se na úctyhodné číslo 36 programů. Není však důvod jásat, neboť to je maximum, kterého s největší pravděpodobností nebude dosaženo. I v důsledku toho, že případný program s HDTV rozlišením zabere celý jeden multiplex.

A pokud ano, tak rozhodně ne naráz. Nejdříve totiž musí být ukončeno analogové vysílání na těchto frekvencích, aby je mohlo zabrat digitální vysílání. Také se musejí sejít zodpovědné osoby z České strany a sousedních států, aby dále upřesnily přechod změny vysílání v příhraničních oblastech.

Konec experimentů

Zkoordinování kmitočtů tak konečně umožní, zbavit se experimentálního vysílání. Už v červenci se očekává, že bude vytvořen veřejnoprávní multiplex, který bude obsahovat všechny programy České televize a Českého rozhlasu. Tím se uvolní prostor v současném multiplexu A, jenž bude nově označen jako dvojka.

To dá také Radě pro rozhlasové a televizní vysílání možnost vyhlásit tendr na obsazení těchto pozic.

Technický plán přechodu

Další důsledek úspěšně ukončené konference bude dokončení tzv, Technického plánu přechodu (TPP). To je dokument, který určí, jakým způsobem, kdy a kde se bude ukončovat analogové vysílání a jak bude nahrazeno tím digitálním. K veřejné diskuzi by jej měl Český telekomunikační úřad nabídnout již v polovině příštího měsíce.

Již se plánuje, že do konce roku 2008 by měly být všechny 4 multiplexy (veřejnoprávní a 3 současné) obsazeny programy a pokrývat nejméně požadovaných 70% a v případě veřejnoprávního 96 % území.