Česko nominováno na seznam zemí sledovaných kvůli duševnímu pirátství

  • 20
Americká monitorovací organizace IIAP svůj návrh odůvodňuje vysokou mírou duševního pirátství ve všech sektorech autorského práva, velkými právními mezerami a především takovou produkcí CD, která daleko přesahuje potřeby českého trhu.
Americké společnosti utrpěly loni na českém trhu kvůli porušování autorských práv škody za 57,6 milionů dolarů (asi 1,85 miliardy Kč). Jak uvedla ČTK, monitorovací organizace International Intellectual Property Alliance (IIPA) proto navrhla zařadit letos Českou republiku na seznam zemí sledovaných kvůli duševnímu pirátství. IIPA to uvedla na své internetové stránce ve zprávách o stavu v jednotlivých státech.

"Duševní pirátství v České republice přetrvává ve velkém rozměru ve všech sektorech autorského práva," uvádí zpráva. Jde o vypalování hudby, programů, her a filmů na kompaktní disky, jejichž výroba - téměř 200 milionů kusů ročně - podle IIPA daleko přesahuje potřeby českého trhu. Rozmohlo se také internetové pirátství související se stahováním a vypalováním programů. Česká republika podle IIPA nepokročila ve vynucování zákonů na ochranu autorského práva a toleruje i nadále právní mezery, které umožňují existenci pirátského kopírování. IIPA poukázala na nedostatečnou kontrolní práci celníků a pomalé policejní vyšetřování, na druhé straně přiznala, že české soudy exemplárně potrestaly několik osob za krádež intelektuálního vlastnictví.

IIPA navrhla zařadit ČR na tzv. zvláštní seznam sledovaných zemí č. 301, který ustavil americký Kongres v roce 1988, když novelizoval obchodní zákonodárství. Organizace sdružující asi 1100 soukromých společnosti vznikla v roce 1984, aby reprezentovala odvětví související s autorským právem.


Témata: celníci, film, kongres