Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Apple poprvé zveřejnil žádosti vlád o informace. Ptalo se i Česko

  12:49aktualizováno  12:49
Austrálie, Singapur, Německo a Spojené státy předaly společnosti Apple nejvíce žádostí o informace o uživatelích a zařízeních. Čtrnáct dotazů poslalo i Česko a zhruba v polovině případů je firma vyslyšela.

Společnost Apple zveřejnila 5. listopadu 2013 tabulku zemí, které ji požádaly o zpřístupnění informací o uživatelích. | foto: Apple

Technologické firmy jsou doslova bombardovány požadavky různých vládních úřadů na informace o uživatelích a jejich chování. Některé z nich, například Google a Yahoo, zveřejňují počet těchto žádostí a nově se k nim připojil i Apple (anglické PDF zde).

NSA a Edward Snowden

Informace svědčící o masivním sledování lidí z celého světa vynesl Edward Snowden začátkem června. Zatímco americká vláda usilovala o vydání Snowdena ukrývajícího se na moskevském letišti, na jeho podporu vystoupila řada odborníků. Sledování se pod záminkou lepší ochrany proti terorismu zcela vymklo kontrole, domnívají se.

Mezitím vyšlo najevo, že NSA  v rámci programu XKeyscore sleduje na internetu prakticky vše, i když data o těchto aktivitách si uchovává obvykle jen omezenou dobu.

Apple tak reaguje na kritiku, která se snesla na hlavu technologických firem poté, co bývalý zaměstnanec americké špionážní agentury NSA Edward Snowden zveřejnil údaje o obrovském množství údajů, které tyto společnosti musejí agentuře předávat (více v tomto článku).

Ptalo se i Česko

"Tato zpráva poskytuje statistické údaje o žádostech vztahujících se k zákaznickým účtům i ty, které se týkají konkrétních zařízení. Uvádíme všechny informace, které můžeme podle zákona zveřejnit," píše Apple v úvodu ke zveřejněným datům.

V přehledných tabulkách se zájemci mohou dozvědět, které státy se Applu ptaly a jak se s tím firma vypořádala. Není žádným překvapením, že nejvíce požadavků šlo z USA, které podaly něco mezi jedním až dvěma tisíci žádostí o informace z dvou až až tří tisíc účtů. Vyhověno jim bylo zhruba v polovině případů. Mnohem větší úspěšnost měly americké úřady při žádostech týkajících se 8 605 konkrétních zařízení. Zde jim Apple vyhověl v 88 procentech případů.

Právě u zařízení přitom tato strohá statistika Applu ukazuje zajímavé údaje. Druhý největší počet žádostí šel z Německa (2 258) a pak překvapivě ze Singapuru (1 521) a Austrálie (1 252).

Česká republika, kterou při žádostech obsluhovala pobočka Apple Distribution International v Irsku, se ptala celkem čtrnáctkrát. Dva dotazy směřovaly na uživatelské účty a 12 na celkem 99 zařízení. V prvním případě se místní úřady dočkaly pouze jedné odpovědi, u zařízení pak bylo uspokojeno sedm žádostí vztahujících se k blíže nespecifikovanému počtu přístrojů.

Autor:Nejčtenější

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Chcete dál používat Facebook? Budete muset souhlasit s cílením reklamy

(Ilustrační snímek)

Facebook bude nadále cílit reklamu, jen si k tomu vyžádá váš souhlas. V případě, že odmítnete, nebudete mít možnost...

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Ruský kontrolní úřad v ráži. Znovu varuje Facebook, že ho zakáže

Logo Facebook

Ruský úřad pro dozor nad internetem a komunikacemi Roskomnadzor varoval, že Facebook může být v zemi zablokována, pokud...

Najdete na iDNES.cz