Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Apple poprvé zveřejnil žádosti vlád o informace. Ptalo se i Česko

  12:49aktualizováno  12:49
Austrálie, Singapur, Německo a Spojené státy předaly společnosti Apple nejvíce žádostí o informace o uživatelích a zařízeních. Čtrnáct dotazů poslalo i Česko a zhruba v polovině případů je firma vyslyšela.

Společnost Apple zveřejnila 5. listopadu 2013 tabulku zemí, které ji požádaly o zpřístupnění informací o uživatelích. | foto: Apple

Technologické firmy jsou doslova bombardovány požadavky různých vládních úřadů na informace o uživatelích a jejich chování. Některé z nich, například Google a Yahoo, zveřejňují počet těchto žádostí a nově se k nim připojil i Apple (anglické PDF zde).

NSA a Edward Snowden

Informace svědčící o masivním sledování lidí z celého světa vynesl Edward Snowden začátkem června. Zatímco americká vláda usilovala o vydání Snowdena ukrývajícího se na moskevském letišti, na jeho podporu vystoupila řada odborníků. Sledování se pod záminkou lepší ochrany proti terorismu zcela vymklo kontrole, domnívají se.

Mezitím vyšlo najevo, že NSA  v rámci programu XKeyscore sleduje na internetu prakticky vše, i když data o těchto aktivitách si uchovává obvykle jen omezenou dobu.

Apple tak reaguje na kritiku, která se snesla na hlavu technologických firem poté, co bývalý zaměstnanec americké špionážní agentury NSA Edward Snowden zveřejnil údaje o obrovském množství údajů, které tyto společnosti musejí agentuře předávat (více v tomto článku).

Ptalo se i Česko

"Tato zpráva poskytuje statistické údaje o žádostech vztahujících se k zákaznickým účtům i ty, které se týkají konkrétních zařízení. Uvádíme všechny informace, které můžeme podle zákona zveřejnit," píše Apple v úvodu ke zveřejněným datům.

V přehledných tabulkách se zájemci mohou dozvědět, které státy se Applu ptaly a jak se s tím firma vypořádala. Není žádným překvapením, že nejvíce požadavků šlo z USA, které podaly něco mezi jedním až dvěma tisíci žádostí o informace z dvou až až tří tisíc účtů. Vyhověno jim bylo zhruba v polovině případů. Mnohem větší úspěšnost měly americké úřady při žádostech týkajících se 8 605 konkrétních zařízení. Zde jim Apple vyhověl v 88 procentech případů.

Právě u zařízení přitom tato strohá statistika Applu ukazuje zajímavé údaje. Druhý největší počet žádostí šel z Německa (2 258) a pak překvapivě ze Singapuru (1 521) a Austrálie (1 252).

Česká republika, kterou při žádostech obsluhovala pobočka Apple Distribution International v Irsku, se ptala celkem čtrnáctkrát. Dva dotazy směřovaly na uživatelské účty a 12 na celkem 99 zařízení. V prvním případě se místní úřady dočkaly pouze jedné odpovědi, u zařízení pak bylo uspokojeno sedm žádostí vztahujících se k blíže nespecifikovanému počtu přístrojů.

Autor:


Nejčtenější

Nové iPhony Xs budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje Xs, zvětšená varianta pak Xs...

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...

Obří Ruslan přistál v Praze. Sledovali jste v přímém přenosu na Slow TV

Antonov AN-124 100 Ruslan přistává v 11.9. v Praze.

Z Pardubic do Prahy má přiletět jedno z největších letadel světa Antonov An-124 100 zvaný Ruslan. Stroj krátce po šesté...

Díru do ISS mohli navrtat Američané, tvrdila ruská média

Mezinárodní kosmická stanice ISS.

Američtí astronauti jsou podle ruské agentury Roskosmos nejpravděpodobnějšími viníky incidentu na ISS, při němž na...

Další z rubriky

Apple usnadní policii získat uživatelská data. Zřídí speciální portál

Zákazníci vstupují do prodejny Apple, New York (30. 7. 2018).

Ve Spojených státech pokračují diskuze o tom, jaká data schraňují firmy o uživatelích a jak je může policie získat....

Až deset tisíc skladeb. Spotify zvyšuje limit na stahování

Spotify

Spotify zvýšilo limit skladeb, které si lze z jednoho účtu stáhnout, na deset tisíc. Platí pro pět zařízení, a celkem...

Asistent Google si poradí se dvěma jazyky najednou. Čeština pořád chybí

Umělá inteligence Google Assistant se už nyní připravuje na konverzaci v...

Už delší dobu se mluvilo o funkci bilingvního asistenta. Koncem léta Google tuto funkci konečně představil spolu s...

Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!
Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!

To, že je kojení přínosné pro dítě i pro matku, a to jak z krátkodobého, tak i z dlouhodobého hlediska, je všeobecně známé. Kojení dětí je proto doporučováno až do šesti měsíců jejich věku. Bohužel však méně něž 17 % žen ve Velké Británii dokáže po celou tuto dobu pouze kojit, aniž by muselo dítě přikrmovat. A právě v těchto situacích je nutné najít adekvátní alternativu.

Najdete na iDNES.cz