Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Apple poprvé zveřejnil žádosti vlád o informace. Ptalo se i Česko

  12:49aktualizováno  12:49
Austrálie, Singapur, Německo a Spojené státy předaly společnosti Apple nejvíce žádostí o informace o uživatelích a zařízeních. Čtrnáct dotazů poslalo i Česko a zhruba v polovině případů je firma vyslyšela.

Společnost Apple zveřejnila 5. listopadu 2013 tabulku zemí, které ji požádaly o zpřístupnění informací o uživatelích. | foto: Apple

Technologické firmy jsou doslova bombardovány požadavky různých vládních úřadů na informace o uživatelích a jejich chování. Některé z nich, například Google a Yahoo, zveřejňují počet těchto žádostí a nově se k nim připojil i Apple (anglické PDF zde).

NSA a Edward Snowden

Informace svědčící o masivním sledování lidí z celého světa vynesl Edward Snowden začátkem června. Zatímco americká vláda usilovala o vydání Snowdena ukrývajícího se na moskevském letišti, na jeho podporu vystoupila řada odborníků. Sledování se pod záminkou lepší ochrany proti terorismu zcela vymklo kontrole, domnívají se.

Mezitím vyšlo najevo, že NSA  v rámci programu XKeyscore sleduje na internetu prakticky vše, i když data o těchto aktivitách si uchovává obvykle jen omezenou dobu.

Apple tak reaguje na kritiku, která se snesla na hlavu technologických firem poté, co bývalý zaměstnanec americké špionážní agentury NSA Edward Snowden zveřejnil údaje o obrovském množství údajů, které tyto společnosti musejí agentuře předávat (více v tomto článku).

Ptalo se i Česko

"Tato zpráva poskytuje statistické údaje o žádostech vztahujících se k zákaznickým účtům i ty, které se týkají konkrétních zařízení. Uvádíme všechny informace, které můžeme podle zákona zveřejnit," píše Apple v úvodu ke zveřejněným datům.

V přehledných tabulkách se zájemci mohou dozvědět, které státy se Applu ptaly a jak se s tím firma vypořádala. Není žádným překvapením, že nejvíce požadavků šlo z USA, které podaly něco mezi jedním až dvěma tisíci žádostí o informace z dvou až až tří tisíc účtů. Vyhověno jim bylo zhruba v polovině případů. Mnohem větší úspěšnost měly americké úřady při žádostech týkajících se 8 605 konkrétních zařízení. Zde jim Apple vyhověl v 88 procentech případů.

Právě u zařízení přitom tato strohá statistika Applu ukazuje zajímavé údaje. Druhý největší počet žádostí šel z Německa (2 258) a pak překvapivě ze Singapuru (1 521) a Austrálie (1 252).

Česká republika, kterou při žádostech obsluhovala pobočka Apple Distribution International v Irsku, se ptala celkem čtrnáctkrát. Dva dotazy směřovaly na uživatelské účty a 12 na celkem 99 zařízení. V prvním případě se místní úřady dočkaly pouze jedné odpovědi, u zařízení pak bylo uspokojeno sedm žádostí vztahujících se k blíže nespecifikovanému počtu přístrojů.

Autor:


Nejčtenější

Vědci objevili pod zemí biliardy tun diamantů, ale nedostaneme se k nim

Diamanty značky Diamonds International Corporation

V litosférickém podloží Země odhadují vědci tisíce bilionů tun diamantů. Zaměřili ho pomocí zvukových vln. Dodávají...

Stíhačka Su-57 je podle některých ruských médií drahá a zbytečná hračka

Su-57

Ruské letectvo nenakoupí stíhačky páté generace Su-57, uvedl Vladimír Guteněv, člen expertní rady Státní dumy pro...Má hořet půl století jako františek. Jaký reaktor si přeje Bill Gates

Schéma reaktoru TWR-P s tepelným výkonem 600 MW, který by TerraPower měla...

Společnost TerraPower, v jejíž správní radě sedí zakladatel Microsoftu, se konečně přiblížila možnosti stavby reaktoru,...

Atomový řezník připravoval v SSSR půdu civilním proudovým strojům

Iljušin Il-28

Mezi významné bojové letouny studené války patří taktický bombardér Iljušin Il-28. Ten se stal prvním sovětským...

Astronauti ohřáli Měsíc i pod povrchem. A NASA o tom ztratila záznamy

Zaprášený skafandr Harrisona Schmitta během letu Apollo 17

Detektivní pátrání po ztracených páskách pomohlo najít zatím nejlepší vysvětlení zajímavé otázky, proč v místech...

Další z rubriky

Twitter zablokoval 70 milionů účtů, ale je to trochu jinak

Ilustrační snímek

Deník The Washington Post přišel s informací, že Twitter za poslední dva měsíce zablokoval na 70 milionů účtů v rámci...

„Zrada“, označil Facebook tagem některé uživatele. Později ho smazal

Důvěra v Zuckerbergův Facebook klesá.

Největší sociální síť smazala štítek „zrada“, který byl jednou ze zájmových kategorií. Těmi jsou označováni uživatelé...

Tyto služby od Googlu možná neznáte. Mrkněte na Mars i kurzy zdarma

Projděte si méně známé služby od Googlu.

Služby jako Earth nebo Tabulky zná od Googlu asi většina internetových uživatelů. Co však třeba schvalování překladu,...

Najdete na iDNES.cz