Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Český projekt GINA na Haiti pomáhá, na Imagine Cup 2010 do finále nepostoupil

aktualizováno 
Varšava (Od zvláštního zpravodaje Technet.cz) - Mapový komunikační a navigační systém GINA studentů VUT v Brně pomáhá od dubna letošního roku záchranářům na Haiti. Nyní se zúčastnil finále každoroční soutěže Imagine Cup pořádané společností Microsoft.

Letošní ročník největší studentské technologické soutěže Imagine Cup se koná v polské Varšavě. Z přihlášených 300 000 studentů postoupilo do mezinárodního finále 400 nejúspěšnějších.

Tříčlenný český GINA Team a čtyřčlenný slovenský FuTuRe Team soutěžily v kategorii "Software design". Z osmašedesáti týmů jich do druhého finálového kola postupuje pouze 12, český a slovenský tým mezi nimi není.

Imagine Cup 2010 - all teams

Kompletní sestava účastníků Imagine Cup 2010 před palácem kultury

GINA nejen pro záchranáře

Český soutěžní projekt se jmenuje GINA (Geographical INformation Assistent). Vytvořili ho studenti VÚT Brno Zbyněk Poulíček, Petra Bačíková a Boris Procházka. Mentorem týmu je Adam Herout z Ústavu počítačové grafiky a multimedií.

GINA je softwarový systém pro mobilní zařízení, umožňující navigaci v náročném terénu, koordinaci týmů a efektivní výměnu geografických informací. Je určen pro záchranářské týmy, expedice a jiné skupiny operující v extrémních podmínkách.

Systém může pracovat s různými mapovými podklady, například Bing Maps, Google Maps, nebo Open Maps. Výběr konkrétní mapy záleží především na lokalitě, kde bude GINA právě nasazena - kvalita zmapování se především u zemí třetího světa hodně liší.

GINA v praxi

Klientský software běží na "chytrých telefonech" s operačním systémem Windows Mobile, v budoucnosti se počítá i s klienty pro Windows Phone. Nezbytnou součástí výbavy je dotykový displej, vestavěný GPS přijímač, fotoaparát a telefonní modul.

Imagine Cup 2010 - GINA team

Tým GINA na slavnostním zahájení Imagine Cup 2010

Každý záchranář se může pomocí GINA telefonu navigovat v neznámém terénu a stylusem na displeji přímo do mapy v několika vrstvách zakreslovat důležité body, informace a poznámky. Ty může doplnit i mezinárodně srozumitelnými piktogramy, či fotografiemi přímo z místa.

Pokud je telefon v dosahu signálu, data jsou okamžitě odesílána na centrální servery, ze kterých jsou distribuovány ostatním členům týmu. Pokud tedy jeden záchranář zaznamená "hluk pod sutinami", místo označí křížkem a doplní fotkou, ostatní okamžitě ví kam mají jít, vidí co je čeká a jaké vybavení budou potřebovat.

podívejte se na video

Představení projektu GINA jeho tvůrci, ukázky práce se softwarem, a záběry z prezentace před porotou.

V mapě je také vykreslována poloha všech záchranářů zapojených do mise, aplikace umožňuje okamžité kontaktování kteréhokoli z nich - stačí kliknout na patřičnou ikonu reprezentující záchranáře.

Pokud telefon v dosahu signálu není, změny se ukládají do paměti a jsou odeslány jakmile to je možné. V případě, že v postižené oblasti ještě není obnovena infrastruktura mobilních sítí, synchronizují se telefony přes wifi v dosahu základního tábora.

Technologie GINA

Aplikace počítá s použitím v místech s nekvalitními mobilními sítěmi, proto využívá vlastní protokol s kompresními technikami, které snižují objemy přenášených dat na nezbytné minimum.

Klientská i serverová část pracuje na platformě .NET, serverová část využívá technologie Microsoft Azure. Jde aplikaci takzvaného "cloud computingu", kdy aplikace běží na serverech v datových centrech Microsoftu a vždy dostanou tolik výkonu, kolik v danou chvíli potřebují. Ani prudký nenadálý nárůst požadavků při náročných akcích by tak neměly chod systému ovlivnit.

GINA Motorola mc-55

GINA na odolném "smart client" Motorola mc-55

O zabezpečení dat se stará autentifikační systém, ověřující například SIM karty telefonů záchranářů. Do systému by se tak neměl zapojit nikdo nepovolaný. Každý uživatel má přidělenu hodnost (velitel týmu, záchranář atd.) a dle toho jsou také kategorizovány rozesílané informace.

Aplikace běží i na starších a méně výkonných telefonních přístrojích, což lze například v případech živelné pohromy v chudých oblastech považovat za velké plus. Odpadá potřeba nákupu nového drahého zařízení a s tím spojené časové prodlevy.

První nasazení GINA - záchranné práce na Haiti

Projekt narozdíl od mnoha ostatních nevznikl primárně pro soutěž Imagine Cup. Ačkoli jeho vývoj stále probíhá a sami tvůrci stávající verzi označují jako 1.0 (a mají konkrétní plány až do verze 3.0), software již aktivně pomáhá záchranářům na zemětřesení zničeném Haiti.

GINA na Haiti

Software GINA byl poprvé v praxi vyzkoušen při záchranných pracech na Haiti

Na projektu tvůrci spolupracují s organizací Hand For Help, která má mnoho zkušeností ze zahraničních humanitárních misí. Do Haiti koncem dubna odletěl tým vybavený smartphony HTC TyTNII a HTC Touch se softwarem GINA. Záchranáři mají i speciální baterie, díky kterým zařízení v terénu vydrží v plném provozu osm až deset hodin.

Pomáhal například při hledání míst pro polní nemocnice, koordinaci a navigaci převozu lékařského materiálu a v současnosti také při monitoringu záchranných týmů v terénu.

Slovenský tým FuTuRe

Tým FuTuRe představil projekt s názvem Present. Jedná se o on-line aplikaci spolupracující s mapami Bing, umožňující snadné přenechávání (a poptávání) neupotřebených věcí těm, kterým by přinesly užitek.

Imagine Cup 2010 SK

Uživatelské rozhraní systému Present. Ikony lokalizují uživatele, který nějaký předmět nabízí. Obrázkem je autentický snímek předmětu. Vše lze samozřejmě i vyhledávat, či vybírat po kategoriích.

Využití systému Present je jednoduché. Na půdě máte věc, která je sice funkční, ale nemáte pro ni užitek. Proto ji vyfotíte a nabídnete ostatním. Položka je zobrazena v mapě (na Vámi uvedené adrese). Tam ji může najít někdo, komu ještě přinese užitek.

Jako příklad smysluplného využití tvůrci uvedli povodně, které nedávno postihly Slovensko, Polsko i Českou republiku. Lidé přišly o všechno, mnoho jiných by je chtělo cíleně obdarovat. Chybí pro to však efektivní nástroj. V systému Present by takto mohl být registrován třeba obecní úřad postižené vesnice a tyto nabídky přijímat (a jiné poptávat).

Systém spolupracuje i se sociálními sítěmi jako je Facebook, k dispozici je i mobilní verze aplikace.

Imagine Cup 2010 SK

Slovenský tým FuTuRe před porotou. Tým tvoří Anton Benčič, Roman Mészároš, Roman Panenka a Márius Šajgalík. Mentorem je Michal Barla.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Býval komunistou, pak Healey vedl Bilderberg
Býval komunistou, pak Healey zakládal Bilderberg a hájil Kavana

VIDEO 30. srpna 1917 se narodila jedna z nejvýraznějších postav britských labouristů po 2. světové válce Denis Healey, bývalý ministr obrany a financí v 60. a 70....  celý článek

Navzdory válce vyrobili  ve firmě Laurin & Klement nový motor
Navzdory válce vyrobili ve firmě Laurin & Klement nový motor

VIDEO V roce 1917 musela mladoboleslavská automobilka Laurin & Klement spoléhat nejvíce na předválečné modely svých vozů a plnila hlavně válečné zakázky. Přesto v...  celý článek

Před 100 lety vyhnali cara Mikuláše II na Sibiř
Před 100 lety vyhnali bývalého cara Mikuláše II. na Sibiř

VIDEO Abdikací cara Mikuláše II. skončilo na konci zimy 1917 panování dynastie Romanovců v Rusku. V srpnu téhož roku byla celá jeho rodina vyhnána do...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.