Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Český Telecom nabízí připojení k Wi-Fi síti zdarma

aktualizováno 
Včera byla pokryta další místa v České republice signálem Wi-Fi sítě. Je zatím zdarma a provozuje ji Český Telecom (ČTc). Nejedná se však o žádnou dobročinnou akci, ale o několikaměsíční testovací provoz.
Novým operátorem, který poskytuje bezdrátové připojení na internet zdarma, je od včerejšího dne Český Telecom. Ten nabízí celkem 15 nových přístupových bodů, které jsou rozprostřeny po celé České republice. Šest z nich naleznete v Praze, po jednom pak v Brně, Českých Budějovicích, Kladně, Hradci Králové, Ostravě, Plzni, Přerově, Uherském Hradišti a Ústí nad Labem. Všechny tyto přístupové body (Hot Spot) provozovatel umístil do prodejen TELEPOINT a provozuje je ve standardu IEEE 802.11b (Wi-Fi).

Český Telecom se tak dal, dříve než bude pozdě, do boje o lukrativní Wi-Fi pozice na území České republiky. Je tak v podstatě již třetí společností, která veřejně vyhlásila svůj zájem pokrýt svým řešením Wi-Fi místa jako hotely, letiště a další prostory, kde se dá očekávat rychlý návrat nákladů. Mezi hlavní soupeře může paradoxně počítat společnost Eurotel, ve které vlastní nadpoloviční balík akcií a například společnost GTS. Psali jsme již i o dalších společnostech, jako například Globe Internet nebo VanCo. První nabízí pouze jeden přístupový bod umístěný u své kanceláře a druhá testuje pokrytí centra Prahy a chce do budoucna nabídnout spíše veřejný přístup na internet v rámci širšího pokrytí, než jednotlivé více méně nezávislé Hot Spoty.

Podle mluvčího ČTc Vladana Crhy se počet přístupových bodů má co v nejkratší době rozrůst o další desítky. Přístup k těmto Hot Spotům není nijak omezen, na rozdíl veřejného Wi-Fi Hot Spotu Globe Internet, kde můžete být s jednou Wi-Fi kartou připojeni maximálně hodinu, nebo od již komerčního provozu společnosti Eurotel či komerční sítě WIA WiFi, která je provozována VanCem. V podstatě tak jediné omezení plyne z maximální přenosové rychlosti, která je u každého přístupového bodu nastavena na 256 Mb/s. A pak je tu samozřejmě omezení časové. Poslední den pilotního provozu je totiž již stanoven a z něj vyplývá, že naposledy se budete moci připojit zadarmo 30. dubna 2003. Crha však nevyloučil, že po ukončení pilotního projektu mohou po určitou dobu fungovat ještě některé Hot Spoty bez nutnosti placení, tak aby si mohli potenciální zákazníci využití systému bezdrátové sítě typu Wi-Fi vyzkoušet. Na druhou stranu lze ale také počítat s ukončením pilotního projektu ještě dříve než na konci dubna.

I z toho důvodu prý nelze o oddálení konečného termínu vůbec uvažovat. Vše ostatně závisí na jednání ČTc s komerčními subjekty a na jejich ochotě či neochotě využít komerční nabídky Telcomu pro pokrytí svých prostor bezdrátovou sítí.

Jak to celé funguje?

Pokud máte přenosné zařízení schopné spolupracovat s bezdrátovou sítí typu 802.11b, tak vám v podstatě vám stačí vytvořit si nový profil s názvem sítě „telecom“. Poté se vydat do blízkosti některé z prodejen Telepoint (jejich přesné adresy naleznete v této aktualitě) a po detekci sítě se v ní zaregistrovat. Registraci přitom můžete provést pouze on-line a pouze při připojení na některý z oněch v současnosti 15ti zprovozněných přístupových bodů. Vyplněním a odesláním registračních údajů, také souhlasíte s „Všeobecnými podmínkami pro poskytování neveřejné telekomunikační služby Wi-Fi Hot Spots v pilotním provozu“. Zajímavá je formulace, že se jedná o neveřejnou telekomunikační službu. Logicky tyto smluvní podmínky platí pouze pro pilotní část projektu.

Další zajímavá pasáž smluvních podmínek hovoří o aktivní spoluúčasti uživatele na testování systému, kdy by měl na případný dotaz poskytnout pravdivé informace o službě. Uživatel také může využít svá přístupová práva pouze pro jedno připojení a připojovat se pouze přes homologované systémy.

Pokud nevlastníte ani správě vybavený notebook (moderní již mají Wi-Fi integrovánu), PDA nebo jiný systém schopný připojení k bezdrátové síti, máte prý možnost si přímo v prodejnách TELEPOINT způsob bezdrátového připojení vyzkoušet na systémech ČTc.

Další podrobnosti o celém pilotním projektu máte možnost najít na stránkách poskytovatele. Dozvíte se tam mimo jiné o přesné konfiguraci (systémem krok po kroku) připojení, smluvní podmínky a další aktuální informace.

Vyplatí se to Telecomu?

Českému Telecomu se pilotní provoz samozřejmě vyplatí. Získá potřebná data o provozuschopnosti celého systému včetně systému účtování, které pak bude moci prezentovat svým zákazníkům. Publicita, jaká se pilotní nabídce přístupu na internet přes Wi-Fi zdarma dostane, také není k zahození.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Druhý den grilování: „EU změní Facebook po celém světě,“ říká Zuckerberg

Mark Zuckerberg vypovídá před sněmovním výborem (11. dubna)

Mark Zuckerberg i ve středu odpovídal na otázky amerických zákonodárců. Zopakoval, že přijímá svou osobní zodpovědnost...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Apple tajně vyrábí vlastní obrazovky microLED

iPhone X je nejdražším smartphonem současnosti

Technologický gigant v neuveřejněném testovacím projektu vyrábí obrazovky microLED. Tenčí a jasnější nástupci současné...

SÚJB vyvrací křivé obvinění Moskvy o možné výrobě jedu novičok v Česku

Vyšetřování útoku na Sergeje Skripala a jeho dceru v Salisbury (8. března 2018)

Látka, kterou byl v Anglii otráven ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija, mohla podle ruské diplomacie...

Acer připravuje první tablet s operačním systémem Chrome OS

Acer Chromebook Tab 10 se má prosadit především ve školství.

Acer bude prvním výrobcem, který nabídne operační systém Chrome OS na tabletu.

Najdete na iDNES.cz