Systém na ovládání PC okem - i4Control

Systém na ovládání PC okem - i4Control

Český vynález - ovládání PC okem - získal prestižní cenu

  • 10
Systém ovládání počítače pohybem oka, který vyvinuli pracovníci a studenti FEL ČVUT katedry kybernetiky, získal prestižní ocenění European IST Prize udělované ve Vídni.

Zařízení nazvané I4Control (eye for control) device bylo zařazeno mezi 20 nejlepších návrhů z více než dvou set vynálezů z celé Evropy. Systém umožní tělesně těžce postiženým lidem kompletně ovládat téměř jakýkoliv software na počítači. Miniaturní kamera umístěná například na obroučce brýlí, detekuje pohyb oční zornice a mrkání. Zaznamenané údaje v reálném čase vyhodnocuje a přenáší do počítače. Tímto způsobem může i ochrnutý pacient pohybovat kurzorem po obrazovce stejně, jako by používal počítačovou myš. Systém I4Control byl nominován i na hlavní cenu European IST Grand Prize, kterou však nezískal.

Ovládání PC okem - i4Control 

Podrobnou reportáž o zařízení I4Control (když se ještě jmenovalo Memrec) si můžete na Technetu přečíst zde.

Cenu ve Vídni za tým vývojářů převzal profesor Vladimír Mařík. Slavnostního ceremoniálu pod záštitou Evropské komise a rakouské vlády, se zúčastnili i jeho nejbližší spolupracovníci Marcela Fejtová a Petr Pošik.


Zleva: Profesor Vladimír Mařík, Ing. Marcela Fejtová, Ing. Petr Pošik

Jednu ze tří hlavních cen - European IST Grand Prize, bez ohledu na pořadí, získala společnost Advestigo z Francie, za systém elektronických otisků prstů pomocí nichž lze vypátrat celé, nebo i pouze část zkopírovaného elektronického díla. Další hlavní cenu si odnesla společnost Guardia z Dánska za 3D systém určený k rozpoznávání obličejů na hranicích a jiných hlídaných bodech. Třetí ocenění připadlo společnosti Cavendish Kinetics za inovaci v oblasti nanotechnologie, kterou využívají například paměti v počítačích pro uchování informací poté, co je odpojeno napájení.


Předávání European IST cen proběhlo 22.3.2006 v Hofburgu ve Vídni

Mezi dalšími dvaceti oceněnými je kromě českého vynálezu například i systém včasného varování před zemětřesením, který vyvinuli pracovníci a studenti rumunské National Institute for Earth Physics.

Již jedenáctého ročníku soutěže se zúčastnilo celkem 213 návrhů z 29 zemí. Cena IST Prize je každoročně udělována za význačný přínos v oblasti vývoje a komerčních aplikací v informačních a komunikačních technologiích. Další informace naleznete na stránkách www.ist-prize.org.