Lubomír Mráz se svým zlepšovákem

Lubomír Mráz se svým zlepšovákem | foto: Matouš Lázňovský, Technet.cz

Český vynález: vozíčkář vymyslel otvírák dveří pro vozíčkáře

  • 81
Z jednoduchých materiálů udělal Lubomír Mráz pomůcku, která i vozíčkářům s těžkým postižením pomáhá při otevírání dveří. Jeho pomůcka je další zlepšovák v naší soutěži českých vynálezů o 3D plazmový televizor Panasonic.

"I slušně vychovaní lidé nám vozíčkářům mohou nechtěně zkomplikovat život," říká Lubomír Mráz. Stačí, aby za sebou zdravý člověk z podvědomého smyslu pro pořádek zavřel dveře.

Lidé upoutaní na vozík, stejně jako například Lubomír Mráz, se pak mohou ocitnout v pasti. "Vážněji postižení se ke dveřím s vozíkem často nedostanou dost blízko, aby si je mohli sami otevřít," vysvětluje mladík, který se neobejde bez elektrického vozíku.

Do soutěže Technetu se přihlásil s vynálezem, který mu doslova otevírá všechny dveře: "drapákem" na kliky.

Chvála jednoduchosti

Vynález sám o sobě není nic složitého. Trubička nasazená na dlouhém rameni slouží k nasazení na kliku dveří. Díky páce dlouhého držadla dokáže pak vozíčkář snadno otevřít i dveře, které mu jinak kladou velký odpor.

"Není to tak úplně můj nápad," přiznává Lubomír. Podobné zařízení bylo k dostání i na komerční bázi. Ovšem typy, které Mráz dostal do ruky, pro něj byly příliš těžké. "Byl vyrobený z oceli a z mého pohledu to bylo neovladatelné monstrum," vysvětluje Mráz, proč se pustil do vytváření vlastní verze.

Postižený mladík totiž postupně ztrácí svalovou hmotu a manipulace s těžkými předměty jeho i podobně postižené vyčerpává. Co víc, pomůcky, které jsou pro běžného člověka snadno ovladatelné, bývají pro něj nezvladatelné.

Proto chtěl vytvořit hlavně odlehčenou verzi "drapáku" na kliku. První prototyp vznikl i z dílů stavebnice Merkur. Neměl však vhodné mechanické vlastnosti, především pevnost. "Spíše se ohýbal nástroj, než klika," říká sám autor.

Nakonec Mráz sáhnul po triviálnějších materiálech: "Abych dosáhl žádoucího výsledku, nepotřebuji žádná uhlíková vlákna, stačí dřevo. A pomohli jsme si kusem látky a lepící páskou," říká. Rozdíl v hmotnosti je zásadní.

To neznamená, že by nebylo co zlepšovat. "Rozhodně bych tuhle verzi neoznačil za finální, spíš jen vývojářskou, pokud se tedy k dalšímu vývoji dostanu. Mám totiž spoustu jiné práce i koníčků," směje se vynálezce. Svému účelu však už současná verze slouží obstojně. 

Otvírák dveří v praxi

Umění vozíčkářského designu

Volba jednoduchých materiálů také přispěla k tomu, že výroba samotného zařízení byla snadná. Postižení Lubomíra Mráze je tak velké, že výrobu nezvládne sám. "Pomáhají mi s tím tedy vychovatelé z Jedličkova ústavu, na jejichž ochotu si rozhodně nemůžu stěžovat, ale samozřejmě je z mého pohledu jen dobře, když tím nemusí trávit celé dny," říká vozíčkář.

Dřevo se podle Mráze osvědčilo i v jeho dalších drobných vynálezech. Vymyslel si vlastní vylepšenou verzi jinak běžně prodávaného drapáku, který senioři či postižení používají třeba pro zvedání drobných předmětů ze země.

I když znovu použil dřevo, výsledek je podle něj robustnější než většina prodávaných kusů. "A protože jsme použili na čelisti dobrý protiskluzový materiál, můžete s ním uchopit i věci, které v jiných drapácích kloužou," říká Mráz.

Levné materiály a jednoduchý design navíc znamenají, že oba výrobky stály jen pár korun. "Když si jinak podobné jednoduché pomůcky chcete koupit, jejich cena je, z lépe či hůře pochopitelných důvodů, překvapivě vysoká, často v tisících," říká Mráz.

Drapák v úpravě Lubomíra Mráze

Bez vynálezů to nejde

Vymýšlení drobných či větších zlepšováků má i další přidanou hodnotu kromě finanční úspory. Je dalším příspěvkem do širokého spektra Mrázových zájmů.

Studuje na střední škole při Jedličkově ústavu v Praze, věnuje se programování a počítačové grafice, a to dokonce profesionálně. I když za počítačového kouzelníka se nepovažuje: "Našly se věci, na kterých jsem si vylámal zuby, na některých zakázkách jsem prodělal, ale práce s počítačem je jedna z mála věcí, které se člověk s mým postižením může věnovat," říká Mráz.

Všechny své aktivity - vymýšlení zlepšováků, práci i studium – považuje Mráz za nezbytné: "Člověk nesmí nechat běžet hlavu naprázdno, to by se z depresí nedostal."

Představujeme české vynálezce

Autoři vynálezů, vylepšováků a zajímavých inovací soutěžili na Technetu o vaši přízeň a přízeň poroty. V průběhu následujících týdnů vám představíme soutěžící, kteří se přihlásili do soutěže o 3D plazmu Panasonic P50VT20.

Soutěž si klade za cíl povzbudit inovativní myšlení a dát nadšeným autorům možnost představit své nápady veřejnosti a získat pro ně podporu i mezi výrobci.

Pokud vás některý nápad zaujal, kontakt na vynálezce (po dohodě s nimi) vám poskytne redakce Technetu.