Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čeští astronomové objevili vzplanutí hvězdy v souhvězdí Persea

  14:56aktualizováno  14:56
Čeští astronomové objevili vzplanutí hvězdy v souhvězdí Persea. Hvězda označená jako GK Per takto vybuchuje přibližně jednou za tři roky, ale přesný okamžik se nedá předpovědět.

Trpasličí hvězda | foto: ESO

Podle Petra Sobotky z Astronomického ústavu Akademie věd nastalo současné vzplanutí o tři čtvrtě roku dříve, než vědci očekávali.

První výrazné zjasnění astronomové pozorovali před 105 lety. Hvězda byla tehdy vidět snadno i bez dalekohledu. Před několika dny si amatérský astronom Luboš Brát z Pece pod Sněžkou všiml, že se jasnost hvězdy GK Per začíná zvyšovat. Zjasňování pokračovalo i další noc, a tak informoval své kolegy z observatoře Astronomického ústavu v Ondřejově, kteří jeho objev potvrdili. 

Pozorování českých astronomů potvrdili i jejich kolegové ze zahraničních observatoří. Zjistili navíc, že jasnost hvězdy v minutových až hodinových intervalech kolísá. Toto chování hvězdy astronomové pozorovali i při minulých vzplanutích. 

Poslední vzplanutí nastalo před 755 dny, což je pro GK Per v posledních desetiletích poměrně krátká doba. Příliš velké zjasnění, které bude trvat zhruba dva měsíce, se proto tentokrát nedá očekávat, jako tomu bývá po delším intervalu. 

Ondřejovští astronomové tento objekt sledují u dlouho. Zjistili, že vzplanutí nastávají přibližně po 400, 800 až 1200 dnech. V roce 1901, kdy hvězda zjasněla nejvíce a byla pozorována poprvé, nastal jev, kterému astronomové říkají termonukleární reakce na povrchu bílého trpaslíka. Současné zjasnění je způsobeno pouze nestabilitou povrchu hvězdy.

Půl roku po objevu astronomové objevili kolem GK Per mlhovinu. Další pozorování zjistila, že se prstenec mlhoviny rozpíná. Vývoj obálky GK Per pomohl k ověření mnoha teorií týkajících se závěrečných stadií vývoje hvězd. 

Hvězda GK Per patří do podtřídy kataklyzmických proměnných nov, což jsou hvězdy, které podobně jako lidé žijí v párech. Menší v páru je bílý trpaslík, větší je v tomto případě podobr o povrchové teplotě 5000 stupňů Celsia, který vyplňuje svůj takzvaný Rocheův lalok. Každá hvězda, která se nafoukne tak, že překročí tuto Rocheovu mez, přijde o část své hmoty. Vnější vrstvy její atmosféry se dostanou do sféry gravitačního vlivu její družky a začnou se nabalovat kolem jejího povrchu. Tím vzniká kolem této družky akreční disk.   

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Tímto typem pistole Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Takto by se mohlo bydlet na Marsu. NASA zveřejnila výsledky soutěže

Představa ilustrátora obydlí na Marsu

Americká vesmírná agentura NASA zveřejnila výsledky soutěže s tématem bydlení na Marsu. Stavby bude možné vytvořit...

Lidé sledovali unikátní úplné zatmění Měsíce, podobné bude za sto let

Úplné zatmění Měsíce, zřícenina hradu Hazmburk (27. 7. 2018).

V Česku bylo k vidění největší zatmění Měsíce v tomto století. Mimořádný úkaz trval do 23:13. Navíc byl těsně pod naší...

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz