Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


ČEZ dá miliardy na energii z větru

aktualizováno 
Elektrárenská firma ČEZ v příštích patnácti letech investuje 30 miliard do zelené energie. Největší suma - zhruba 20 miliard - půjde na stavbu větrných elektráren. Firma by mohla postavit až 250 větrníků, jejichž celkový výkon by se dal srovnat například s velkou uhelnou elektrárnou v Mělníce.
„Technologický rozvoj umožňuje vyrábět elektřinu z větru efektivně i v mimohorských oblastech,“ řekl generální ředitel ČEZ Martin Roman. Šéf energetického gigantu tak změkčil svůj dřívější názor na adresu větrných elektráren z loňského prosince. Tehdy řekl: „Stát to podporuje, takže z podnikatelského ohledu je to skvělý nápad. Ale lidé, kteří tomu rozumějí, vědí, jaký je to energeticky absolutní nesmysl.“

V Česku jsou podle Romana vhodné pro výrobu proudu z větru jen dvě lokality, a to vrcholky Krušných hor a Krkonoš. ČEZ pro stavbu zvažoval dvě lokality, z toho jedna by měla být právě v Krušných horách.

„Při výběru místa pro stavbu větrných elektráren chceme prioritně prozkoumat naše vlastní lokality. V těchto dnech prověřujeme také možnost vstupu do projektu Větrný park Chomutov, který je aktuálně největším v Evropě,“ uvedl Josef Sedlák, šéf společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje, dcery gigantu.

Park v Chomutově, který chystá firma Czech Venti, zahrnuje 83 větrných elektráren s celkovým instalovaným výkonem 182 MW. Náklady na stavbu mají dosáhnout 6,6 miliardy korun. Czech Venti se nyní potýká se spory mezi britskými akcionáři, a výstavba se tak zpožďuje. Společnost měla vytipované další lokality na Mostecku a Karlovarsku, celkově hodlala do větrných zdrojů v Česku investovat 15 miliard korun. Sedlák tvrdí, že stavba a provoz větrníků se vyplatí. „Podmínky podpory rozvoje větrné energie jsou dnes již nastaveny tak, že při správném výběru lokality a typu zařízení lze větrné elektrárny provozovat s dobrou návratností,“ řekl.

Proud vyrobený z větru má Energetickým regulačním úřadem stanovenou zvláštní výkupní cenu tak, aby se majitelům jeho výroba vyplatila. Kilowatthodina stojí 2,50 koruny, což je až dvojnásobek ceny proudu z běžných zdrojů. Výkup elektřiny z větrníků je navíc povinný.

ČEZ vyrábí 54 procent elektřiny z uhlí, 47 procent z jádra a 3 procenta z vody. Podíl alternativních zdrojů je v řádu desetin promile.

Včera navíc firma stvrdila další investici, tentokrát v Bulharsku. S vládou v Sofii podepsala návrh smlouvy na prodej tepelné elektrárny ve Varně za 346 milionů eur (téměř 10 miliard korun).

Vybudovat větrnou elektrárnu trvá odborné firmě zhruba čtyřicet dnů.Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Tímto typem pistole Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Slavný humanoidní robot končí. Asimo dirigoval orchestr a spadl ze schodů

Humanoidní robot Asimo je první dvounohý chodící robot.

Firma Honda se rozhodla, že již nebude dále vyvíjet svého populárního dvounohého robota Asimo. Využije však zkušenosti...

Švábi v křídle. Jak si Rolls-Royce představuje budoucnost letecké údržby

Pohled na laboratorní „šváby“, na jejichž vývoji pro firmu Rolls Royce pracuje...

Letecká výstava ve Farnborough je největší přehlídkou novinek v oboru. Společnosti si na ni schovávají velké věci,...

Dotykový displej místo klávesnice: Apple si patentoval hrbolaté řešení

Apple pracuje na notebooku, který má místo klávesnice dotykový displej s...

Klávesnice, která se mění podle toho, jakou aplikaci právě používáte. Nebo může úplně zmizet a dát prostor obsahu....

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz