Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


ČEZ dá miliardy na energii z větru

aktualizováno 
Elektrárenská firma ČEZ v příštích patnácti letech investuje 30 miliard do zelené energie. Největší suma - zhruba 20 miliard - půjde na stavbu větrných elektráren. Firma by mohla postavit až 250 větrníků, jejichž celkový výkon by se dal srovnat například s velkou uhelnou elektrárnou v Mělníce.
„Technologický rozvoj umožňuje vyrábět elektřinu z větru efektivně i v mimohorských oblastech,“ řekl generální ředitel ČEZ Martin Roman. Šéf energetického gigantu tak změkčil svůj dřívější názor na adresu větrných elektráren z loňského prosince. Tehdy řekl: „Stát to podporuje, takže z podnikatelského ohledu je to skvělý nápad. Ale lidé, kteří tomu rozumějí, vědí, jaký je to energeticky absolutní nesmysl.“

V Česku jsou podle Romana vhodné pro výrobu proudu z větru jen dvě lokality, a to vrcholky Krušných hor a Krkonoš. ČEZ pro stavbu zvažoval dvě lokality, z toho jedna by měla být právě v Krušných horách.

„Při výběru místa pro stavbu větrných elektráren chceme prioritně prozkoumat naše vlastní lokality. V těchto dnech prověřujeme také možnost vstupu do projektu Větrný park Chomutov, který je aktuálně největším v Evropě,“ uvedl Josef Sedlák, šéf společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje, dcery gigantu.

Park v Chomutově, který chystá firma Czech Venti, zahrnuje 83 větrných elektráren s celkovým instalovaným výkonem 182 MW. Náklady na stavbu mají dosáhnout 6,6 miliardy korun. Czech Venti se nyní potýká se spory mezi britskými akcionáři, a výstavba se tak zpožďuje. Společnost měla vytipované další lokality na Mostecku a Karlovarsku, celkově hodlala do větrných zdrojů v Česku investovat 15 miliard korun. Sedlák tvrdí, že stavba a provoz větrníků se vyplatí. „Podmínky podpory rozvoje větrné energie jsou dnes již nastaveny tak, že při správném výběru lokality a typu zařízení lze větrné elektrárny provozovat s dobrou návratností,“ řekl.

Proud vyrobený z větru má Energetickým regulačním úřadem stanovenou zvláštní výkupní cenu tak, aby se majitelům jeho výroba vyplatila. Kilowatthodina stojí 2,50 koruny, což je až dvojnásobek ceny proudu z běžných zdrojů. Výkup elektřiny z větrníků je navíc povinný.

ČEZ vyrábí 54 procent elektřiny z uhlí, 47 procent z jádra a 3 procenta z vody. Podíl alternativních zdrojů je v řádu desetin promile.

Včera navíc firma stvrdila další investici, tentokrát v Bulharsku. S vládou v Sofii podepsala návrh smlouvy na prodej tepelné elektrárny ve Varně za 346 milionů eur (téměř 10 miliard korun).

Vybudovat větrnou elektrárnu trvá odborné firmě zhruba čtyřicet dnů.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Další z rubriky

Tomu tleskáme. Chytrá bunda od brněnské firmy má zachraňovat záchranáře

Chytrá bunda Gina

Brněnská společnost GINA Software předváděla na barcelonském výstavišti chytrou bundu pro záchranáře a bezpečnostní...

Je budoucnost ve dřevě? Vědci z něj vytvořili nečekaně odolný materiál

Dřevo pevné jako železo? (ilustrační foto)

Dřevo je levný a užitečný materiál, ovšem nepříliš tvrdý, což ho pro některá využití diskvalifikuje. Vědci nyní ale...

Zmatené asistentky již nakupovat nebudou. Pokyny z televize Amazon zastaví

„Alexo, objednej mi domeček pro panenky!“ smál se moderátor Jim Patton ze...

Hlasové uživatelské rozhraní digitálních asistentek zatím poslechne kohokoli, například vtipálka v televizním vysílání....

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz