Chcete digitální televizi už dnes? Nepotřebujete moc!

aktualizováno 
Z digitálního vysílání se poslední dobou stává opravdu ožehavé téma. Nové televizní stanice ucházející se o místa v programových balících už podaly své projekty. Připravuje se televizní revoluce, nebo je digitální vysílání jen nafouknutá bublina, před níž varoval známý odpůrce této technologie Vladimír Železný?

Výhody digitálního vysílání jsou patrné i při zkušebním provozu a představují jasný příslib do budoucna. Po přechodu na digitální vysílání vám jednou pro vždy odpadnou starosti s nekvalitním analogovým signálem, získáte přístup k dalším televizním stanicím (TV Praha, Óčko) a své oblíbené pořady si také můžete pohodlně nahrávat na digitální média (HDD, DVD-R/RW, DVD+R/RW, CD-R/RW). Navíc se se spuštěním plného provozu nabídka kanálů výrazně zvýší.

Co to bude stát?

Přechod na celoplošné digitální vysílání v dohledné době nehrozí. Každopádně ale už jeho příchod hned tak někdo nezastaví. Abyste si mohli vyzkoušet digitální televizi, musíte si pořídit set-top-box. To je jediná investice, která vás do dalšího vysedávání před televizí čeká. Jinak vše zůstává stejné. Za přijímač digitálního vysílání dáte od dvou do deseti tisíc. Očekává se ale, že s rozšiřováním pokrytí digitálním signálem budou ceny přijímačů klesat.

Kolik bude programů?

Digitální vysílání zatím probíhá ve zkušebním provozu přijímat jen v Praze a na Ostravsku.  Vyzkoušet si jej tak mohou obyvatelé dvou největších měst a jejich okolí. Za rok by už ale mělo být všechno jinak.

Více o problematice digitalizace se dozvíte v sekci Digitální televize.
V polovině května začala na Radě pro rozhlasové a televizní vysílání slyšení se žadateli o digitální televizní vysílání. Kromě ČT 1, ČT 2, Novy a Primy přibude do poloviny příštího roku dalších 8 televizních stanic vysílajících v češtině. Můžeme se dočkat sportovního kanálu, hobby televize, zpravodajského vysílání či televize, která nabídne výhradně filmy. Žadatelů je více než čtyřicet, a kdo obdrží licenci, se můžeme dovědět už koncem června.

Digitální televize

 

Co to je EPG?

Kromě audiovizuální služby nabízí digitální vysílání mnohem více možností. Sportovní fandové jistě ocení bezchybný teletext, který funguje nezávisle na tom, jestli ho televize podporuje nebo ne. Jasně čitelný teletext si tak můžete přečíst i na oblíbeném chalupářském televizoru Merkur.

Zajímá vás, jak takové digitální vysílání vypadá? Vyzkoušeli jsme to za vás. Jak funguje experimentální digitální vysílání naživo?
Testovat můžete s námi i vy. Půjčíme vám přijímač.

Další službou je elektronický programový průvodce (EPG), který poskytuje základní informace o právě sledovaném programu a nebo umožňuje přepnout do komplexního programu vysílání s tím, že se vám obraz zmenší do malého okna, aby udělal místo textu. Informace, které se v průvodci dozvíte, jsou stejné, jako ty, které najdete v jakémkoliv časopisu s televizním programem.

Nahrávání programů je jednoduché

Zapomeňte na videa a kupte si radši lepší zařízení. Potřebujete k tomu jen set-top-box s integrovaným pevným diskem. Ty se skrývají pod zkratkou DVB-T rekordéry – PVR. Díky této technologii si můžete nahrát na disk jakýkoliv pořad stejně jako na video, ale s tím rozdílem, že obraz bude v mnohem lepší kvalitě a přehráváním nebude ztrácet na kvalitě.

Zajímá vás, jak vypadají nejlevnější set-top-boxy? A nebo co umí ty dražší?

Nehledě na to, že si můžete zkusit být střihačem a na svém počítači. Třeba si z některých delších pořadů vystříhat reklamní přestávky. To už ale vyžaduje silnější počítač, dostatečnou softwarovou výbavu a trochu počítačové zručnosti.
Zálohování nahraných pořadů je jednoduché. Prostě si je vypálíte na CD nebo DVD,

 

Autor:

Nejčtenější

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Nejpoužívanější prohlížeč měl skromné plány. Chrome zásadně změnil web

Vývoj ikony prohlížeče Chrome

Prohlížeč Google Chrome používá k brouzdání po internetu většina uživatelů. Před deseti lety to přitom byl nenápadný...

Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Informační kampaň k přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 může stát až 350 milionů korun. V...

Čína unesla část mezinárodního internetového provozu, chybou Nigerijců

Čínská vlajka před budovou firmy Google v Pekingu

V noci na dnešek se řada uživatelů ve Spojených státech i jinde musela vypořádat se nebývalým zpožděním služeb od...

Další z rubriky

Druhá přechodová síť pro nové televizní vysílání DVB-T2 nabízí Novu

Aktuální (leden 2018) pokrytí signálem DVB-T2 v přechodovém multiplexu 13...

Společnost Digital Broadcasting spustila v lednu dva nové vysílače přechodové sítě DVB-T2. Lidé si v ní naladí...

Nové pozemní TV vysílání se zaseklo. Na jihu Čech se čeká na Německo

Mapa pokrytí signálem přechodové sítě DVB-T2 na konci února 2018

Český telekomunikační úřad počítá se spuštěním DVB-T2 vysílání z jihočeských vysílačů Kleť a Mařský vrch až na sklonku...

Certifikace nemusí stačit. Nové TV možná brzy nezvládnou všechny funkce

Informace o přítomnosti HbbTV služeb dané stanice v DVB-T vysílání

České radiokomunikace již déle něž rok testují televizní přijímače a set-top boxy pro nové pozemní vysílání. Aktuální...

Najdete na iDNES.cz