Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Chcete nakupovat přes eBay? Není to bez problémů

  9:40aktualizováno  9:40
Americká společnost eBay, jejímž prostřednictvím lze aukčním způsobem nakupovat a prodávat zboží přes internet, má za deset let existence více než 200 milionů uživatelů po celém světě. Využití služby eBay v České republice je ale stále problematické.
Na vině je platební systém PayPal, přes který čeští občané nemohou přijímat peníze za prodané zboží.

eBay vznikl v roce 1995 jako průkopník e-commerce, tedy obchodování v kybernetickém prostoru, kterého se po splnění předem určených podmínek může účastnit prakticky kdokoliv z kterékoliv země světa. Jinak je tomu ale u služby PayPal, která se používá k vypořádání plateb za nákup a prodej zboží přes eBay.

PayPal byl dříve samostatnou společností, v roce 2002 ale firmu koupil eBay a učinil z ní svůj preferovaný platební systém.

Naprostá většina lidí, kteří přes eBay obchodují, tedy od ostatních členů požadují rovněž využití PayPalu. PayPal v současné době povoluje otevřít si účet lidem v 55 zemích světa, včetně České republiky, ne všichni ale mají stejná práva.

PayPal uživatele rozděluje do čtyř kategorií podle toho, v které zemi žijí a kde mají svou banku. Česká republika patří až do poslední kategorie, kde je většina středoevropských zemí, bez ohledu na to, že jsou členy Evropské unie. Lidé v těchto zemích mohou přes PayPal zaplatit za zboží, které si přes eBay koupí, ale nemohou přijmout peníze za zboží, které přes eBay prodají.

Vzhledem k tomu, že při obchodování na eBay se spolu setkávají lidé z různých zemí, je důležité, aby transakční náklady byly co nejnižší, což je hlavní smysl využívání PayPalu. Zasílání peněz z banky do banky je kvůli vysokým poplatkům u zahraničních plateb v naprosté většině případů nemožné. V tom případě se nákupy levnějšího zboží výrazně prodražují a nikdo z členů eBay takovou platbu ani neautorizuje.

PayPal tvrdí, že mu v nabídce plných služeb pro české občany brání technické možnosti. "Náš systém vyžaduje splnění určitých kritérií, aby ho bylo možné plně využívat. S hodnocením klienta to ale nemá nic společného," sdělil PayPal na dotaz ČTK. Pokud si však český občan přes eBay něco koupí, z nějakého důvodu není se zakoupeným zbožím spokojen a žádá od protistrany vrácení peněz, ty se mu na účet přes PayPal vrátí. S žádnými technickými problémy se tedy nesetkává.

PayPal sídlí ve Spojených státech, jeho evropská součást ale působí v Británii, kde na její činnost dohlíží Úřad pro finanční služby (FSA). Ten ČTK řekl, že činnost PayPalu v České republice mohou posuzovat pouze české úřady, protože FSA dohlíží pouze na činnost PayPalu v Británii. V podobném duchu odpověděla i Bank of England.

"Česká národní banka nevydala žádné nařízení, kterým by bránila využívání systému PayPal. Různé platební systémy může podle současné právní úpravy provozovat jakákoliv právnická i fyzická osoba bez jakýchkoliv povinností vůči ČNB," řekl Pavel Palivec z odboru komunikace ČNB. Centrální banka tedy podle jeho slov nemůže posuzovat vztahy mezi jednotlivými účastníky systémů jako je PayPal.

O tom, že v České republice nelze přes PayPal přijímat platby, ale přitom není problém přes něj přijmout peníze při reklamaci, se živě debatuje také na českých diskusních fórech. Vyvstává otázka, zda PayPal v České republice nenabízí široké spektrum služeb jednoduše proto, že nemá zájem. Tedy proto, že Českou republiku a další země ve střední a východní Evropě nepovažuje za dostatečně bezpečné pro tyto typy platebních transakcí. Na tento konkrétní dotaz PayPal neodpověděl.

S větší frustrací než Češi se ale setkávají Poláci. Některé země mají přímo svou vlastní mutaci eBay, tedy ve svém jazyce. To je i případ Polska, které má svou doménu ebay.pl. Polský eBay se od toho původního amerického v zásadě neliší, lze přes něj nakupovat stejně jako v dalších zemích. Vlastní jazykové mutace eBay má například Británie, Německo, Francie, Kanada, ale i Rakousko nebo Čína.

Zatímco Poláci tedy mají veškerý komfort při nákupech přes eBay, placení už je pro ně horší. Stejně jako Češi ani Poláci nemohou za prodané zboží přijmout peníze prostřednictvím PayPalu. Nezbývá jim tedy nic jiného, než si vyměňovat zboží jen v rámci Polska a platit složenkami či převody z účtu na účet v rámci polského platebního systému. Využívají tím ale pouze zlomek toho, co eBay nabízí lidem ve vyspělých zemích.

S omezením, která nastavil PayPal, je přesto možné se vypořádat. Je ale nutné registrovat se u společnosti PayPay, která funguje zhruba na stejném principu jako PayPal, avšak je zcela samostatná, a není tedy součástí eBay tak jako PayPal. "Ano, PayPay je možné použít k přijímání plateb za zboží a služby prodávané prostřednictvím eBay," sdělil PayPay.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Další z rubriky

Šéf Twitteru prosí o pomoc. Platformu zaplavují boti a dezinformace

(Ilustrační snímek)

Spoluzakladatel Twitteru připustil, že sociální síť se potýká s obtěžováním, trolly i dezinformačními kampaněmi....

Americký stát chce zpoplatnit porno

ilustrační snímek

Rhode Island plánuje zavést poplatek za to, že uživatel bude moci přistupovat na stránky s obsahem pro dospělé.

Sem nechoďte, jinak už dnes nic neuděláte. Google spustil Sound Maker

Google spustil Sound Maker na platformě Chrome Music Lab.

Neumíte na nic hrát? Nevadí. Hudbu si nakreslíte. V rámci měsíce hudby na školách spustil Google další ze série svých...

Najdete na iDNES.cz