Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Chcete nakupovat přes eBay? Není to bez problémů

  9:40aktualizováno  9:40
Americká společnost eBay, jejímž prostřednictvím lze aukčním způsobem nakupovat a prodávat zboží přes internet, má za deset let existence více než 200 milionů uživatelů po celém světě. Využití služby eBay v České republice je ale stále problematické.
Na vině je platební systém PayPal, přes který čeští občané nemohou přijímat peníze za prodané zboží.

eBay vznikl v roce 1995 jako průkopník e-commerce, tedy obchodování v kybernetickém prostoru, kterého se po splnění předem určených podmínek může účastnit prakticky kdokoliv z kterékoliv země světa. Jinak je tomu ale u služby PayPal, která se používá k vypořádání plateb za nákup a prodej zboží přes eBay.

PayPal byl dříve samostatnou společností, v roce 2002 ale firmu koupil eBay a učinil z ní svůj preferovaný platební systém.

Naprostá většina lidí, kteří přes eBay obchodují, tedy od ostatních členů požadují rovněž využití PayPalu. PayPal v současné době povoluje otevřít si účet lidem v 55 zemích světa, včetně České republiky, ne všichni ale mají stejná práva.

PayPal uživatele rozděluje do čtyř kategorií podle toho, v které zemi žijí a kde mají svou banku. Česká republika patří až do poslední kategorie, kde je většina středoevropských zemí, bez ohledu na to, že jsou členy Evropské unie. Lidé v těchto zemích mohou přes PayPal zaplatit za zboží, které si přes eBay koupí, ale nemohou přijmout peníze za zboží, které přes eBay prodají.

Vzhledem k tomu, že při obchodování na eBay se spolu setkávají lidé z různých zemí, je důležité, aby transakční náklady byly co nejnižší, což je hlavní smysl využívání PayPalu. Zasílání peněz z banky do banky je kvůli vysokým poplatkům u zahraničních plateb v naprosté většině případů nemožné. V tom případě se nákupy levnějšího zboží výrazně prodražují a nikdo z členů eBay takovou platbu ani neautorizuje.

PayPal tvrdí, že mu v nabídce plných služeb pro české občany brání technické možnosti. "Náš systém vyžaduje splnění určitých kritérií, aby ho bylo možné plně využívat. S hodnocením klienta to ale nemá nic společného," sdělil PayPal na dotaz ČTK. Pokud si však český občan přes eBay něco koupí, z nějakého důvodu není se zakoupeným zbožím spokojen a žádá od protistrany vrácení peněz, ty se mu na účet přes PayPal vrátí. S žádnými technickými problémy se tedy nesetkává.

PayPal sídlí ve Spojených státech, jeho evropská součást ale působí v Británii, kde na její činnost dohlíží Úřad pro finanční služby (FSA). Ten ČTK řekl, že činnost PayPalu v České republice mohou posuzovat pouze české úřady, protože FSA dohlíží pouze na činnost PayPalu v Británii. V podobném duchu odpověděla i Bank of England.

"Česká národní banka nevydala žádné nařízení, kterým by bránila využívání systému PayPal. Různé platební systémy může podle současné právní úpravy provozovat jakákoliv právnická i fyzická osoba bez jakýchkoliv povinností vůči ČNB," řekl Pavel Palivec z odboru komunikace ČNB. Centrální banka tedy podle jeho slov nemůže posuzovat vztahy mezi jednotlivými účastníky systémů jako je PayPal.

O tom, že v České republice nelze přes PayPal přijímat platby, ale přitom není problém přes něj přijmout peníze při reklamaci, se živě debatuje také na českých diskusních fórech. Vyvstává otázka, zda PayPal v České republice nenabízí široké spektrum služeb jednoduše proto, že nemá zájem. Tedy proto, že Českou republiku a další země ve střední a východní Evropě nepovažuje za dostatečně bezpečné pro tyto typy platebních transakcí. Na tento konkrétní dotaz PayPal neodpověděl.

S větší frustrací než Češi se ale setkávají Poláci. Některé země mají přímo svou vlastní mutaci eBay, tedy ve svém jazyce. To je i případ Polska, které má svou doménu ebay.pl. Polský eBay se od toho původního amerického v zásadě neliší, lze přes něj nakupovat stejně jako v dalších zemích. Vlastní jazykové mutace eBay má například Británie, Německo, Francie, Kanada, ale i Rakousko nebo Čína.

Zatímco Poláci tedy mají veškerý komfort při nákupech přes eBay, placení už je pro ně horší. Stejně jako Češi ani Poláci nemohou za prodané zboží přijmout peníze prostřednictvím PayPalu. Nezbývá jim tedy nic jiného, než si vyměňovat zboží jen v rámci Polska a platit složenkami či převody z účtu na účet v rámci polského platebního systému. Využívají tím ale pouze zlomek toho, co eBay nabízí lidem ve vyspělých zemích.

S omezením, která nastavil PayPal, je přesto možné se vypořádat. Je ale nutné registrovat se u společnosti PayPay, která funguje zhruba na stejném principu jako PayPal, avšak je zcela samostatná, a není tedy součástí eBay tak jako PayPal. "Ano, PayPay je možné použít k přijímání plateb za zboží a služby prodávané prostřednictvím eBay," sdělil PayPay.

Autor:


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Google vás šmíruje, i když mu to zakážete. Na webu o tom dokonce lže

Google zaznamenal Historii polohy i po jejím vypnutí v menu

Kdo nechce, aby se zaznamenávala jeho poloha, zpravidla si v zařízení se systémem Android deaktivuje ukládání Historie...

Spotify testuje neomezené přeskakování reklam pro neplatiče

Aplikace Spotify.

Australští uživatelé hudební aplikace Spotify si mohou vyzkoušet přeskakování reklam. Příjemnou novinku firma...

Facebook koupil technologii, která změní podobu jeho živých videí

Facebook

Live videa jsou na Facebooku populární a největší sociální síť je chce vylepšit, aby srovnala krok s konkurencí....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz