Desková hra go

Desková hra go | foto: Profimedia.cz

Chcete porazit počítač? Pak už zbývá jen hra go

  • 19
Hra go stále odolává současnému výkonu počítačů a je tak jednou z posledních, kde stále ještě vyhrává člověk.

Zatímco světoznámý ruský šachista Garri Kasparov již v roce 1997 prohrál šachový souboj s tehdy supermoderním počítačem Deep Blue, ve starodávné deskové hře go ani špičkové počítače zatím nedokážou přelstít mozek nejlepších hráčů. Stroje v partiích této nejstarší deskové hry na světě s profesionálními hráči pravidelně prohrávají a podle odborníků bude ještě nějaký čas trvat, než konstruktéři zvýší výkon počítačů natolik, aby se dokázaly lépe než člověk vyrovnat s astronomickým množstvím variant, které hra go nabízí.

"Go má nesrovnatelně více variant než šachy a je to poslední logická hra, u níž ještě počítače nejsou schopny porazit nejsilnější hráče," řekl dnes ČTK Tomáš Grosser z České asociace go, která o víkendu pořádá v pražském Kulturním domě Ládví mistrovství republiky v go. Vítězové budou Česko zastupovat na podzimním mistrovství světa v této deskové hře v Koreji.

Na světě jsou podle Grossera vypsány milionové odměny v dolarech pro tvůrce počítačového programu, který dokáže pokořit profesionální hráče go. "I když se na vývoj specializují celé týmy programátorů, tak jsou počítačové programy zatím někde na úrovni středně silných hráčů go," podotkl Grosser.

Programátoři totiž stojí před velmi nelehkým úkolem. V go je obrovské množství herních variant, s nimiž si zatím dokáže lépe poradit lidský mozek. "Šachy mají počet variant, který odpovídá číslu s 200 nulami, zatímco u go je nul 800. Počet variant v go je vyšší než počet atomů ve vesmíru," podotkl Grosser, podle kterého nelze odhadnout, za jak dlouho počítače nad lidským myšlením zvítězí. "Budou muset zřejmě nastoupit novější technologie, které výrazně zrychlí počítače," míní Grosser.

Češi znají go zhruba půl století. Právě před 53 lety se v Mníšku pod Brdy uskutečnil vůbec první evropský turnaj, který byl však označen za nultý ročník. V Česku nyní aktivně hraje go zhruba 300 hráčů a touto deskovou hrou se živí dva čeští hráči, kteří absolvovali asijské školy zaměřené na go. "Lidí, kteří go umí hrát, mohou být u nás tisíce, možná i desetitisíce," uvedl Grosser.

Nejlepší čeští hráči go podle Grossera patří do širší evropské špičky. "V juniorských a studentských kategoriích si troufám říci, že jsme úplně na špičce. Máme žákovské, juniorské i studentské mistry Evropy. Dvakrát se nám podařilo, že jsme měli absolutního vicemistra Evropy. Ve světové špičce je to těžší, protože tam jsou asijští profesionální hráči go, kteří jsou stále hodně kroků před námi," řekl Grosser.

K partii go je nezbytná hrací deska, kameny a soupeř. Jde o hru pro dva hráče, kteří střídavě pokládají kameny na hrací plán ve tvaru čtvercové sítě. Cílem je obklíčit co nejvíce soupeřových kamenů a zároveň si ohraničit co největší území. "Pravidla jsou velmi jednoduchá, takže hrát go se naučí i malé děti," poznamenal Grosser.

Hra go vznikla nejméně před 4000 lety v Číně. Odtud se postupně rozšířila do celé východní Asie, kde je dodnes velmi populární.