Chcete svetr, co vám dobije mobil?

  • 16
Díky nanotechnologii by se mohly stát skutečností chytré zdi citlivé na prostředí v pokoji, digitální kamery a fotoaparáty, které by mohly pracovat v úplné tmě. Nebo oblečení, které ze slunečního záření vyrábí elektrickou energii. To, co se zdá jako sci-fi, se tak může stát skutečností.

Výzkumníci z Univerzity of Torontu vyvinuli nový materiál citlivý na infračervené záření, který je pětkrát efektivnější v přeměně sluneční energie na elektrickou než současné metody. Novinka dokáže na elektřinu přeměnit více než třicet procent sluneční energie, zatímco současné nejlepší křemíkové solární buňky zachytí pouze okolo šesti procent.

Znovu se dostává pozornosti získávání elektrické energie ze slunečního záření. Podle předchozích odhadů totiž Země a lidstvo nevyužívá ani polovinu energie, kterou sem slunce dodává. Pokud by byla využívána všechna dosažitelná sluneční energie a byla využita na 100 % , stačila by podle odhadů pokrýt energetické nároky lidí až 10 000 krát.

Chodící elektrárna

„Vyrobili jsme částečku z polovodičového krystalu, která je dva, tři nebo čtyři nanometry velká. Nanočástečky jsou tak malé, že mohou zůstat rozptýlené ve běžném rozpouštědle stejně jako částečky v barvě,“ říká Ted Sergant, profesor elektrotechnického a počítačového inženýrství na University of Toronto.

Laicky řečeno je nový plastický materiál vrstva filmu, která zachytává solární energii a přeměňuje ji na elektrickou. Bližší podrobnosti se objeví v únorovém vydání časopisu Nature Materials.

Vrstvou filmu bude možné aplikovat na jakékoliv zařízení, stejně jako když natřete barvou zeď. Pokud například bude mít váš mobilní telefon, MP3 přehrávač nebo kapesní počítač povrch z tohoto materiálu, dobijete mu baterie tak, že jej prostě necháte chvíli na slunci. Stejně tak může být tento produkt součástí oblečení, které se tak stane malou solární elektrárnou, jenž bude moci dobíjet i několik zařízení typu mobilní telefon či PDA najednou.

Do praxe je ještě daleko

Brzkému uvedení do běžného života prozatím brání vysoké náklady na výrobu a tudíž i vysoká koncová cena. Přesto se o Sergantův vynález živě zajímají například fondy rizikového kapitálu. „Když máte pokročilý materiál, který výrazně změní způsob, jakým je čerpána a přenášena energie do zařízení, někdo jiný už může přemýšlet v ložnici nebo výzkumné laboratoři, jak tuto skvělou ideu využít v nových zařízeních, které nás budou šokovat,“ uvedl pro kanadskou CTV Jash Wolf z newyorské firmy Lux Capital, která se zabývá investicemi do začínajících nadějných projektů. Například dnešní prototypy solárních vozítek by časem mohly na základě tohoto objevu dosáhnout praktičtějších tvarů.

Snad je jen otázkou času, kdy nám tento materiál, který jako by vypadl ze Star Treku, definitivně změní život. Nepochybně by pomohl při výraznějším využívání obnovitelných zdrojů a tím pozitivně zpomalil drancování přírodních zdrojů.

,