Chci si koupit plochou HD televizi. Bude se na co koukat?

aktualizováno 
Koupit televizi, která dokáže zobrazit signál ve vysokém neboli HD rozlišení, není problém. Slabší už je výběr toho, co si na ní pouštět.

Z čeho doma sledovat HD obraz? | foto: Václav Nývlt - Technet.cz

Nejperspektivnějším zdrojem obrazu ve vysokém rozlišení je satelit. Bohužel při pohledu na nabídku to zatím není úplně zřejmé. První z českých stanic, televize Nova, zahájila experimentální vysílání ve vysokém rozlišení ze satelitu koncem loňského roku, ale ukončila ho letos v lednu.

Nova se ve vysokém rozlišení šířila z družice Astra, odkud vysílá také UPC Direct a DigiTV, přičemž ani jedna ze stanic odtud HD programy zatím nešíří.

Ani další nabídka není příliš slavná. Kromě zkušebního HD kanálu, který slouží pouze pro posouzení kvality vysílání, jsou nekódovaně šířeny pouze tři německé programy Anixe HD, Pro7 a Sat1, přičemž první jmenovaný občas přenáší sportovní zápasy, což by mohlo být pro českého diváka zajímavé. Kromě toho vysílají na Astře také britské stanice Sky, ale programy jsou placené a navíc oficiálně nabízené pouze na ostrovech.

"Z českých kanálů momentálně vysílá ze satelitu pouze filmový kanál Nonstop Kino HD na družici Hot Bird. Kanál vysílá také polsky, ale toto vysílání je bohužel určeno pouze pro polské občany," říká Martin Vyleťal z odborného serveru Parabola.cz.

HD z Německa

Podobně vysílá v HD také německá Premiere. Oficiálně stojí jeden kanál Premiere v HD 10 eur na měsíc, SkyHD Plus 10 liber za všechny kanály plus k tomu předplatné. Navíc ani jeden kanál není možné v ČR oficiálně nabízet.

Na internetu se dají dohledat návody, jak uvedené stanice pirátsky zprovoznit. Je k tomu potřeba programovatelná karta Fun nebo Gold, programátor a počítač. A samozřejmě také základní kód do karty, přičemž odkódování probíhá online pomocí počítače.

Programovatelná karta stojí asi 300 korun, dekódovací modul do CI slotu potom 1500. Programátor Dynamite Plus pro naprogramování karty vás vyjde na 1600 korun

Po kabelu to půjde taky

Nejen pozemní a satelitní vysílání se digitalizuje. Také UPC zahájila digitalizaci svého kabelového vysílání. To dosahuje vyšší kvality než analogové a navíc nabízí také stanice ve vysokém rozlišení. "Projekt jsme spustili 13. února," potvrzuje generální ředitel UPC Václav Bartoň.  

Za příjem HD signálu nejsou žádné extra poplatky, pouze je nutné si pořídit nebo pronajmout HD set top box, což přijde na 150 korun měsíčně. Běžný set top box to nedokáže, ten pouze umožňuje přijímání digitálního signálu, který je však jen tak kvalitní jako starší analogový.

Zatím jsou k dispozici anglické kanály National Geographic Channel HD a Voom HD. Ale od dubna by měly přibýt další jeden až dva kanály ve vysokém rozlišení, přičemž zřejmě půjde o filmové stanice.

"Také máme zájem o stanice, které budou schopny nabídnout v HD kvalitě nejlepší sportovní podniky tohoto roku: fotbalový šampionát Euro 2008 a letní olympijské hry," komentoval při spuštění služby situaci Bartoň. Oba dostupné kanály jsou v základní nabídce Standard.

IPTV bude také následovat

Také v nabídce IPTV, neboli na poli internetových televizí, se vysílání ve vysokém rozlišení rozjíždí poměrně pomalu. Zatím ho má v nabídce pouze nejstarší provozovatel Mattes AD, který provozuje televizi 802.tv. V základní nabídce za 95 korun měsíčně má čtyři vlastní, převážně zpravodajské kanály v HD kvalitě a dokonce Novu HD.

K základní nabídce lze přikoupit ještě filmovou nabídku, ve které jsou tři normální filmové kanály a navíc Nonstop Kino HD ve vyšší kvalitě, celou nabídku za 290 korun měsíčně navíc k základní nabídce. Ke sledování 802.tv je třeba zakoupit set top box za 7 000 korun, Mattes AD ho nepůjčuje.

Zaměřte se hlavně na Blu-ray

Posledním zdrojem HD vysílání jsou pružné kotoučky, jeden z nástupců klasických DVD. Donedávna probíhal souboj formátů HD DVD versus Blu-ray, ale podle posledních zpráv to vypadá, že do budoucna můžeme definitivně počítat pouze s tím druhým, Blu-ray. Od HD DVD se totiž zřejmě odvrací i jeho největší zastánce Toshiba - více zde. Potom už stačí jenom běžný přehrávač Blu-ray disků, nová televize a najednou máte místo rozmazaného obrazu spoustu detailů. Můžete si tak snadno přečíst texty na železničních zastávkách v nejnovější bondovce, natáčené v Česku - více zde.

K dispozici je téměř 100 Blu-ray titulů s českým dabingem nebo českými titulky, přičemž cenově se pohybují od 800 do 1 000 korun za disk. "Měsíčně přidáváme asi tři filmy, ale od půlky roku by mohly přibývat rychleji," říká Kristina Maixnerová z Bontonfilmu.

"Plánujeme také české filmy, přičemž prvním bude Gympl Tomáše Vorla, který přijde v březnu," dodává.

Na letošní rok má Bontonfilm naplánované pouze filmy na Blu-ray discích. "Starší filmy uvádíme většinou pouze s českými titulky, nové filmy naopak většinou s dabingem," říká Maixnerová.

Ale Bontonfilm zatím zůstává ve svém snažení osamocen. Jak nám potvrdil Lukáš Vedral ze společnosti Disney, pro letošní rok je naplánovaná pouze produkce disků DVD. Podobně hovoří i Pavel Borowiec z právě vznikající organizace BD Promo Group, že i ostatní distributoři zatím s uvedením disků ve formátu Blu-ray otálejí.

Podle Borowiece by mělo do konce roku na tomto formátu vyjít až patnáct českých filmů. Dalších pět zahraničních snímků se chystá pro české lokální vydání. Mezi zvažovanými tituly je například Tmavomodrý svět, aktuální filmový hit Jiřího Vejdělka Václav a legendární Pulp Fiction. Filmy na Blu-ray však bude během roku možné koupit i mimo klasickou distribuci.

Vysoké rozlišení v časopise

Časopis Stereo a Video se podle svého šéfredaktora Luboše Horčice stal prvním magazínem v Evropě, který vydává filmové Blu-raye jako přílohu papírového periodika. Čtyřikrát ročně si budou moci diváci koupit za 299 Kč speciální číslo časopisu s filmem na BD. "Vysoké rozlišení je motor celého audiovizuálního odvětví. Naší přílohou chceme čtenářům přiblížit možnosti a zdroje vysokého rozlišení," vysvětluje Horčic.

Na Blu-ray ve Stereu a Videu dosud vyšel vynikající sci-fi thriller Kozoroh 1 (Capricorn One). Americký film vypráví o spiknutí v pozadí zfalšovaného letu lidské posádky na Mars. V hlavních rolích mimo jiné O. J. Simpson a Telly Savalas (Kojak). V březnu se objeví film Bobby, ve kterém se mihne celá plejáda hvězd:  Anthony Hopkins, Lindsay Lohan, Demi Moore, Sharon Stone, Elijah Wood, Laurence Fishburne, Heather Graham, Helen Hunt, Shia LaBeouf a další - více zde.

Autoři:

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Vývoj evropské superstíhačky je na spadnutí. Není to příliš brzy?

Model letounu NGF na listopadové výstavě Euronaval v Paříži

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová na svém twitterovém účtu 20. listopadu oznámila dosažení shody s...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Další z rubriky

Parádní zvuk i obraz. První TV Philips s ozvučením B&W hraje jako z praku

Rozhraní Android TV na Philips 55OLED903

Slabinou valné většiny televizorů je kvalita zvuku. Ta zpravidla stačí na zprávy, ale pro film nebo koncert je vhodné...

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Televizor z Plzně potěšil, nabízí velmi dobrý obraz za příznivou cenu

Televizor Hisense H55U7A

Otestovali jsme v Plzni vyráběný televizor čínské značky Hisense. Za rozumnou částku nabízí výborný 120Hz LCD...

Najdete na iDNES.cz