Chladiče TMD: Totální revoluce v chlazení!

  • 14
Klasické chlazení procesorů pomocí pasivních heatsinků a aktivních větráčků nám ještě nějaký čas zůstane. Pravděpodobně se o to zaslouží revoluční axiální větráky s technologií TMD od firmy Y.S.Tech.

Jak se chladí procesor?

Je všeobecně známou věcí, že všechny druhy dnešních procesorů produkují při svém provozu ztrátové teplo. Aby se procesor nezničil, nepřehřál a aby mohl vůbec fungovat, musí se teplo nějakým způsobem z procesoru odvádět. K tomu slouží tak zvané "chladiče". Většina standardních chladičů je Revoluční větrák bez centrálního motoruvzduchových, primárním chladicím médiem je tedy vzduch.

Klasické Chladiče se skládají ze dvou částí. První částí je tzv. heatsink. Jedná se o pasivní část v určítém bodě doléhající na jádro procesoru. Heatsink je opatřen žebrováním a je vyroben nejčastěji ze slitin hliníku, nebo z čisté mědi (nebo kombinací obou).

 Druhou částí je aktivní axiální větrák. Ten svým otáčením vytváří proud vzduchu, který je hnán na pasivní část, na heatsink. Mezi heatsinkem a proudícím vzduchem dochází k tepelné výměňe (stejně tak, jako mezi heatsinkem a procesorem). Díky tomuto principu je z procesoru přes heatsink odváděno teplo do okolního prostředí.

Klasické chladiče, jak je známe dnes, však mají řadu nevýhod. Těch se nezbavily od doby svého vynalezení. Jedním z hlavních problémů je jejich hlučnost. Aby mohl být chladič maximálně účinný, musí se jeho lopatky otáčet vysokou rychlostí (většinou více jak 3800 ot/min).

Čím rychleji se však lopatky otáčejí, tím stoupá hluk ze vzdušných turbulencí, které se při otáčení větráku tvoří. (Výjimkou bývají takové chladiče, jejichž rozměry jsou abnormální a jsou určené pro procesory Intel označované jako BOX).

Dalším problémem a velmi bolavým místem je jejichPohled na kompletní chladič (stříbrný) nízká účinnost chlazení pod centrální částí v místech, kde se nachází elektromotor. Na žebra heatsinku pod motorem neproudí vzduch přímo. Přitom právě v těchto místech je heatsink nejvíce tepelně zatěžován, neboť se zde stýká s jádrem procesoru.

Revoluční chladiče s TMD

Všechny tyto problémy řeší chladiče s TMD (Tip-Magnetic Driving Fan) od Y.S Tech. Jejich hlavní výhody pocházejí od nově řešených větráků. Větráky totiž nemají elektromotor v centrální části. Ten je "rozložen" na jednotlivé cívky a ty jsou rozmístěny na vnější okraj chladiče - v tomto případě do jednotlivých rohů.

Z tohoto řešení vyplývá i uložení permanentních magnetů, které nejsou uloženy tradičně v centru, ale ve speciálním prstenci, který je až na okraji vrtule. To má za následek několik podstatných změn a vylepšení. Tím nejzásadnějším je oproti klasickým větrákům až o 75 procent větší prostor v centrální části a to znamená, že větrák stejných rozměrů jako klasický, může produkovat až o 30 procent větší průtok vzduchu. Výrobce uvádí, že právě díky tomuto druhu větráku klesne teplota chladiče až o 15 procent.

Normální větrák versus T.M.D.Chlazení je tím pochopitelně mnohem účinnější a jako pohádka nakonec zní fakt, že i při účinnějším chlazení může chladič produkovat nižší hladinu hluku, že může být tišší. Pokud si pozorně prohlédnete obrázky, zjistíte, že se s polu s vrtulí větráku otáčí i vnější prstenec (v němž jsou uložené permanentní magnety) a tím odpadá vznik turbulencí mezi vnější stěnou větráku a hranami otáčejících se lopatek. Není to nereálné, neboť nedochází ke kompresi a následné expanzi vzduchu mezí hranou lopatky a stěnou větráku.

Díky této technologii mohou být větráky daleko větší a mohou se otáčet pomaleji, neboť optimální rozložení cívek dává větráku mnohem větší točivý moment. Stejný princip funguje i obráceně. Větrák se může při stejných rozměrech otáčet daleko rychleji (7200 ot/min), a to aniž by vyžadoval silnější napájení.

Rozdíl v průtoku vzduchu chladičem. Vlevo klasický, vpravo s TMD větrákem.

Proudění vzduchu v chladiči. (Vlevo klasický, vpravo nový TMD) 

(Zdroj: Y.S Tech)