Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chromebook: levný skoropočítač budoucnosti nevystraší ani babičku

  0:01
Svůj chromebook již vyrobila většina předních výrobců a v Americe tento koncept láme prodejní rekordy. Jednoduchý počítač se systémem od Googlu boduje nízkou cenou a blbuvzdorností. Co umí a jak se na něm pracuje? Vyzkoušeli jsme model od HP.
Chromebooky bodují velmi nízkou cenou a jednoduchostí obsluhy

Chromebooky bodují velmi nízkou cenou a jednoduchostí obsluhy | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Název Chromebook označuje malé notebooky, na kterých běží operační systém Chrome OS od Googlu. Je primárně určen pro život v ekosystému Google, tedy pro kancelářskou práci v Google dokumentech, komunikaci přes GMail a Google +, videohovory Hangouts, přístup na cloudové úložiště Google Disk, poslech Google Play Music, sledování YouTube, prohlížení Google Map a vše další, co má v názvu Google, nebo z dílny tohoto softwarového giganta pochází.

Pracovní plocha s rozkliknutým menu s aplikacemi. V pravém dolním rohu vidíte čas, sílu wi-fi sítě, zbývající kapacitu akumulátoru a další provozní informace.

K dispozici je samozřejmě i webový prohlížeč Google Chrome, ve kterém lze prohlížet jakékoli webové stránky a využívat všechny dostupné webové služby. Vybrat si můžete i z několika tisíc aplikací z on-line obchodu Chrome a samozřejmě můžete využívat i doplňky prohlížeče Chrome. To znamená, že kupříkladu wordovské .docx dokumenty z přílohy e-mailu automaticky otevře ve zjednodušeném Quick Office.

Z výše uvedeného však vycházejí i dvě největší omezení chromebooků:

  • Nejsou to plnohodnotné počítače a nespustíte na nich žádné aplikace z Windows, Linuxu, nebo OS X. Jakmile to není Google, on-line, nebo aplikace pro Chrome OS, je to tabu.
  • Jsou závislé na internetovém připojení. Jakmile jste off-line, moc toho nenabízí. Naštěstí umí GMail a Google Disk zprovoznit (uvnitř Chromebooku nazrcadlit) i pro off-line použití, takže můžete s dokumenty pracovat a e-maily vyřizovat i v letadle, vše se synchronizuje po prvním připojení k síti. I když, jak jsme zjistili během našich pokusů, ne vždy to funguje.

Chromebooky mají především nahradit levné a malé netbooky, jejichž výrobu již výrobci ukončili. Chromebook 11 od společnosti HP je postaven na ARM procesoru Samsung Exynos, má 2 GB operační paměti a 16 GB uživatelské paměti. Displej je IPS LCD s rozlišením 1366 × 768 a kouká se na něj velmi dobře.

Upozornit ještě musíme na jednu lokální nevýhodu. Chromebook se v Česku zatím oficiálně neprodává. HP Chromebook 11, který jsme vyzkoušeli, se v USA prodává za zhruba 280 dolarů, což je přibližně 5 600 korun.

První setkání: zabydleno do pěti minut

Pokud si pořídíte chromebook, předpokládá se, že máte u společnosti Google účet a její služby využíváte. Po zapnutí chromebooku se stačí tímto účtem a heslem přihlásit a tím vaše zabydlování počítače z větší části končí. Váš diskový prostor, kalendář, dokumenty, maily, vše je po tomto jednom přihlášení přístupné.

Do chromebooku se přihlásíte svým Google účtem a nastavíte wi-fi. Víc udělat nemusíte. Výdrž šest hodin při běžné práci je vzhledem k výkonu a koncepci spíše zklamáním.

Oceníte to především, když o chromebook přijdete a pořídíte si nový - prakticky ihned pokračujete stejně jako na starém stroji a pokud jste předtím nebyli dlouho bez internetu, nepřijdete ani o data. Na jeden chromebook se snadno může přihlašovat více uživatelů a každý bude mít vždy k dispozici své soubory, dokumenty nebo záložky.

V on-line světě vše funguje

Tady si je chromebook jistý v kramflecích. S žádnou on-line službou nebo aplikací jsme neměli problém, ať šlo o streamování pořadů v iVysílání nebo poslech hudby ve Spotify. Nemá cenu jmenovat vše jednotlivě, webové věci fungují bez potíží.

V případě on-line služeb jsme u HP Chromebook 11 nenarazili ani na výkonový limit procesoru Exynos, všechna videa streamoval plynule a nic nezlobilo. Celkové reakce systému a webových služeb však nejsou zdaleka tak svižné, jako jsme zvyklí u výkonných notebooků a ultrabooků.

Přehrávání hudby je oproti dnešním standardům velmi nepohodlné.

Jakmile však přijdete o připojení k internetu, všechno je jinak. S trochou nadsázky lze říci, že na co kliknete, to nefunguje. Filmy a hudbu můžete spustit z USB klíčenky (na čtečku SD karet HP zapomnělo), samozřejmě včetně všech omezení, o kterých píšeme níže.

Google nabízí rozšiřující doplňky, díky kterým lze Google Dokumenty, Google Disk a GMail používat i v režimu off-line. Stačí tuto funkci aktivovat a nechat synchronizovat Google Disk na vnitřní úložiště chromebooku. A zatímco s GMailem jsme v off-line pracovali k plné spokojenost, přístup k dokumentům ani uloženým souborům jsme na HP Chromebooku 11 prostě nerozchodili.

Při přehrávání filmů a seriálů musíte zapomenout na titulky.

Že to nebyla chyba mezi židlí a klávesnicí, usuzujeme z toho, že na dražším a luxusnějším Chromebooku Pixel jsme vše zprovoznili bez potíží. Textové dokumenty lze prohlížet i upravovat, tabulky (Spreadsheets) zatím jen prohlížet.

Zajímavé aplikace a rozšíření

Překvapivě zajímavou nabídku skrývá Obchod Chrome. Zdarma tak můžete stáhnout jednoduchou střižnu videa napsanou v HTML 5 nebo nástroj pro přístup na vzdálenou plochu. Z chromebooku se tak podíváte na PC/Mac počítač, nebo naopak, z počítače na chromebook. K dispozici jsou i aplikace pro fotoserver Picasa, editor fotografií Pixlr, vícejazyčné slovníky, 3D pomocník při rekonstrukcích interiérů Autodesk Homestyler nebo skvělý poznámkový systém Evernote.

Nabíjení obstará MicroUSB nabíječka, periferie a paměti připojíte do dvou USB portů a nechybí ani konektor pro sluchátka a mikrofon. Nic víc na HP Chromebook 11 nenajdete.

Pokusem na půli cesty je DLNA přehrávač vGet Cast, díky kterému můžete videa streamovat na DLNA kompatibilní televizor. Vzhledem k tomu, že Chromebook 11 od HP nemá HDMI výstup, je to docela praktické. Je však škoda, že neumí streamovat i hudbu a fotografie. Pokud si však pořídíte Chromecast HDMI adaptér, zvládnete streamovat celou plochu prohlížeče Chrome.

Narážíme na nedostatky

Potíže začneme mít, když chceme chromebook použít jako přehrávač multimediálních souborů, například z USB paměti. Vhodné aplikace neexistují. Vestavěný správce souborů sice některé hudební a videosoubory přehraje, ale nemůžete si vytvořit knihovnu nebo listovat v albech. Prostě jen vyberete soubory k přehrání. U videa je to komplikovanější v tom, že nedokáže zobrazit externí titulky.

Jednoduchý správce souborů najde soubory z vnitřní paměti, cloudového Google Disku a případně i USB paměti. Sdílení síťových disků nenabízí.

Z hudebních souborů přehraje MP3 a WAV, z videoformátů si poradí s MPEG4 v kontejnerech AVI, MOV a MKV.

Potěšilo nás, že si sám od sebe poradil s komprimovanými .rar a .zip soubory.

Smutnou zprávou je, že chromebook neumí využít standardních síťových sdílení (SAMBA atp.), takže nevidí sdílené disky v síťovém úložišti (NAS), ani ve Windows/UNIX počítačích. Pokud chcete z chromebooku obsluhovat NAS, musíte to dělat přes jeho webové rozhraní. Spousta především levnějších modelů však má tuto funkci velmi omezenou, například umějí soubory jen číst, nikoli nahrávat, nebo nemají webový multimediální přehrávač. A pak jsou pro chromebook sdílené disky neviditelné.

Koupijt jej můžete například v USA nebo Anglii. V systému lze zvolit jako hlavní jazyk češtinu, ale na popiscích klávesnice zatím není.

Nepotěšila ani absence komunikátoru Skype, který je v českých končinách používanější než Hangouts, který je součástí Google+.

Pro a proti na závěr

Koupit chromebook má smysl ve třech případech. Zaprvé když nutně potřebuji ušetřit a v počítači využívám hlavně webový prohlížeč. On-line služby budou fungovat a nižší cenu v PC světě nenajdete.

Chromebook je také skvělou volbou v případě, že se budoucí uživatel počítačů bojí. To se týká například starých lidi, kteří se často bojí, že "někam kliknou a pokazí to". To se u chromebooku v podstatě nemůže stát. Prarodiče si tak budou moci prohlédnout fotky, které jim nasdílíte, prohlížet webové stránky, přečíst poštu a pozdravit s vnoučaty přes Hangouts.

Třetí případ jsou studenti. Některé americké školy chromebooky nakupují jako nástroje pro studenty. Za malý peníz mohou využívat internet, komunikovat se školou, psát úkoly a samozřejmě, pokud se chromebooky ve školství rozšíří, vzniknou pro ně i relevantní vzdělávací aplikace.

Pro všechny ostatní jsou tu PC s Windows a Mac s OS X.

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 171 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 29 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 3 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 16 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 4 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...