Počítačová data můžete dát pod zámek i elegantněji.

Počítačová data můžete dát pod zámek i elegantněji. | foto: Profimedia.cz

Chránit soubory šifrováním není vůbec složité

  • 13
Soubory, se kterými pracujete ve svém počítači nebo které posíláte e-mailem, nejsou nijak chráněné proti neoprávněnému otevírání, čtení nebo změnám.

Existují samozřejmé různé zámky na dokumenty vytvořené například v aplikacích Microsoft Office, k těm ovšem existují i aplikace specializované na jejich prolomení. Chcete-li tedy ochránit své důležité dokumenty v počítači nebo na jejich cestě internetem, je vhodné použít specializovaný nástroj na šifrování dokumentů. Programy na šifrování dokumentů, které si krátce představíme, jsou k dispozici zcela zdarma.

X-key Lite

X-key Lite je program na zašifrování a dešifrování souborů pomocí šifrovacích klíčů o uživatelem zvolené délce. Program se nemusí instalovat, a proto se ideálně hodí k přenášení na USB flash disku. Kromě samotného programu můžete mít na USB klíčence potřebné dešifrovací klíče. Po zašifrování umí X-key Lite původní soubor spolehlivě zničit. X-key Lite pracuje velmi rychle a hodí se i na šifrování větších souborů. Ovládání programu je díky uživatelskému rozhraní v češtině velmi snadné.

X-key Lite 1.2.18 stahujte ze Slunečnice zde. (0,1 MB, freeware)

X-key Lite 1.2.18

ESE

Český program ESE (Enigma Skeleton Encrypter) slouží pro spolehlivé šifrování a dešifrování souborů i celých složek pomocí silných klíčů. Nástroj ESE můžete stejně dobře použít k ochraně souborů v počítači i při přenosu e-mailem po internetu. Užitečná je rovněž i funkce pro spolehlivou likvidaci nepotřebných souborů, které poté již nelze obnovit. ESE šifruje rychle i velké soubory.

ESE 2 2.0 stahujte ze Slunečnice zde. (1 MB, freeware)

ESE 2 2.0

FileCryptor

Také jednoduchý šifrovací program FileCryptor komunikuje s uživatelem česky. FileCryptor šifruje soubory pomocí spolehlivých šifrovacích algoritmů Blowfish a Cast128, k zašifrování i dešifrování souboru je třeba pouze znát příslušné heslo. Po zašifrování je původní soubor bezpečně smazán, takže již není možné jej obnovit. FileCryptor se velmi snadno ovládá, funkce programu se integrují do kontextového menu pravého tlačítka myši.

FileCryptor 4.3 stahujte ze Slunečnice zde. (0,7 MB, freeware)

FileCryptor 4.3

Omziff

Jednoduchý a nenáročný šifrovací program slouží k ochraně souborů pomocí několika různých šifrovacích algoritmů (Blowfish, AES, Cast128 atd.). Program nevyžaduje instalaci, proto je možné jej přenášet na USB flash discích a používat jej k šifrování a dešifrování souborů na libovolném počítači. K zašifrování a dešifrování souborů je třeba zvolit a dobře si zapamatovat použité heslo. Mezi doplňkovými funkcemi najdete skartaci souborů a generátor bezpečných hesel.

Omziff 3.0.9 stahujte ze Slunečnice zde. (0,4 MB, freeware)

Omziff 3.0.9

MEO

Nástroj MEO slouží k velmi rychlému a jednoduchému zašifrování vybraných souborů či e-mailů. MEO umí vytvářet i samorozbalovací archivy, k jejichž otevření nemusí být na počítači instalována šifrovací aplikace, ale stačí pouze vložit příslušné heslo. Neporušenost souborů umí program ověřovat pomocí kontrolních součtů. Ovládání programu se integruje do kontextové nabídky pravého tlačítka myši, funkce programu MEO máte tedy kdykoliv po ruce.

MEO 1.0 stahujte zde. (0,2 MB, freeware)

MEO 1.0

PicoCrypt

Pomocí jednoduchého programu PicoCrypt lze šifrovat jednotlivé soubory či více vybraných souborů pomocí bezpečného algoritmu Blowfish. Stejně jako řada z předchozích aplikací je i PicoCrypt použitelný na USB flash discích pro šifrování a dešifrování souborů na libovolném počítači i bez instalace šifrovacího programu. K zašifrování a dešifrování souborů potřebujete pouze heslo.

PicoCrypt 0.1.1 stahujte zde. (0,01 MB, freeware)

PicoCrypt 0.1.1

Crypt4Free

Bezplatná verze profesionálního šifrovacího systému na ochranu důležitých souborů výborně poslouží běžným uživatelům. Aplikace používá silné šifrovací algoritmy Blowfish a DESX. Ke snadnému ovládání programu napomáhá především přehledné uživatelské rozhraní, ve kterém je možné filtrovat zobrazení různých typů souborů. K zašifrování stačí jen vybrat požadované soubory a zvolit heslo. Crypt4Free pracuje i se ZIP archivy, umí spolehlivě zlikvidovat nepotřebné soubory a odesílat zašifrované soubory e-mailem.

Crypt4Free 4.6.13 stahujte ze Slunečnice zde. (2,2 MB, freeware)

Crypt4Free 4.6.13

Cryptext

Ovládání funkcí jednoduchého šifrovacího nástroje Cryptext se integruje do kontextového menu pravého tlačítka myši. Šifrovat a dešifrovat soubory pak můžete přímo z prostředí Průzkumníka ve Windows nebo libovolného jiného souborového manažera.

Cryptext 3.40 stahujte ze Slunečnice zde. (0,2 MB, freeware)

Cryptext 3.40

Androsa FileProtector

I v nových Windows Vista budete moci pracovat s šifrovacím nástrojem Androsa FileProtector. Program používá celou škálu silných šifrovacích algoritmů a ukládá data v komprimované podobě v zájmu úspory místa na disku či zrychlení jejich přenosu po internetu. Aplikace se velmi snadno ovládá, navíc se její funkce integrují do kontextového menu pravého tlačítka myši.

Androsa FileProtector 1.4.2 stahujte ze Slunečnice zde (1,9 MB, freeware), verzi pro USB flash disky najdete zde (13,2 MB, freeware)

Androsa FileProtector 1.4.2

Kromě těchto nástrojů existují samozřejmě i další programy na šifrování souborů a mimo to můžete použít také některý ze zdarma dostupných programů na vytváření komprimovaných archivů, který podporuje šifrování. O programech na vytváření komprimovaných archivů jsme psali nedávno.