Chraňte svoji e-mailovou adresu před spammery!

  • 42
Není nic smutnějšího než elektronická poštovní schránka přeplněná spamem, kde nalezení „normální“ zprávy připomíná ono pověstné hledání jehly v kupce sena. Co dělat pro to, abychom se nestali obětí ohromného množství spamu?
Alfou a omegou je jedna poučka: nedostat se na seznamy elektronických adres, které používají rozesílatelé spamu. Jakmile se jednou na podobný seznam dostanete, tak z něj už nikdy nedokážete svoji adresu odstranit. A vzhledem k tomu, že rozesílatelé spamu si navzájem seznamy vyměňují nebo s nimi i jinak obchodují (běžně se lze setkat na internetu s nabídkami „prodám CD s databází patnácti miliónů e-mailů“ apod.), je jasné, že dostat se na jeden seznam rovná se dostat se na další a další a další… Spirála je roztočena a přeplnění e-mailové schránky je jen otázkou času.

Odhlášením se někdy přihlašujete

Je třeba si přitom dát pozor právě na "odhlašování" spamu. Mnoho nabídek totiž obsahuje onu kouzelnou formulku „nepřejete-li si dále dostávat podobné zprávy, dejte nám vědět na tento e-mail nebo klikněte na tento odkaz“. Uposlechnout dotyčné výzvy je kardinální chyba, které se důvěřiví uživatelé elektronické pošty často dopouštějí. Výsledkem pokusu o odhlášení je totiž zpravidla obrovská záplava dalšího spamu. „Odhlášením“ totiž dává uživatel rozesílateli spamu najevo, že „tato adresa je aktivní a sedí na ní člověk, který spam i čte!“ Uvědomme si, že se v případě spamu nebavíme o e-mailech rozesílaných solidními firmami, ale otrlými povahami pohybujícími se přinejmenším na hraně zákona, kterým nějaká etika či slušnost opravdu nic neříká.

Chraňte si e-mailovou adresu, jako oko v hlavě

Další pravidlo přitom říká, že je e-mailovou adresu třeba střežit jako oko v hlavě. Tedy především: nepoužívat ji ke komunikaci s nedůvěryhodnými zdroji nebo nesdělovat ji těmto zdrojům. Internet je plný nabídek typu „zadejte e-mail, pošleme vám na něj heslo pro přístup na tyto stránky zdarma“. Ve skutečnosti ale přístup zdarma není – namísto penězi „platíte“ svou e-mailovou adresou. Buďte si jisti, že ne „do roka a do dne“, ale „do dne a do hodiny“ po obdržení slíbeného hesla (pokud vám vůbec přijde!) se budete topit v moři spamu.

Velmi nebezpečné jsou také podobné výzvy, které ale nemají za cíl zjistit e-mailovou adresu jednoho člověka, nýbrž hned několika osob. Předchozí výzva je pak doplněna lákavou nabídkou: „Když nám sdělíte adresy pěti svých přátel, kteří by o toto a toto mohli mít zájem, tak od nás zdarma dostanete ještě navíc takovýto bonus.“ Prohlásit o této metodě, že je neslušná, je velmi slabé slovo. Jen velmi těžko se budete bránit tomu, že někdo z vašich přátel, známých či spolupracovníků umístí vaši adresu na seznamy rozesílatelů spamu.

Nebezpečné je také zveřejňování elektronických adres na www stránkách. Důvodem je skutečnost, že rozesílatelé spamu pro získávání dalších e-mailů používají speciálních vyhledávacích programů ne nepodobných těm, které tvoří jádro vyhledávačů jako Atlas, Centrum, Seznam, Yahoo! nebo Google. Vyhledávají zkrátka řetězce JMÉNO@INSTITUCE.DOMÉNA. Což rozhodně není obtížné.

Jak se můžete bránit?

V praxi se tak lze setkávat s weby, na kterých jsou e-mailové adresy modifikované: místo symbolu „@“ je v nich třeba řetězec „[NOSPAM]“ a následuje prosba o jeho nahrazení zavináčem apod. Zkrátka: tvůrce těchto www stránek si uvědomuje nebezpečí související se zveřejňováním e-mailů a snaží se mu předcházet.

Ne vždy je ale úspěšný, protože vyhledávací programy rozesílatelů spamu se s těmi nejjednoduššími triky dokáží vypořádat. Krom toho tato metoda komplikuje život uživatelům internetu – a třeba v případě některých úřadů by její použití mohlo být napadáno jako komplikování přístupu k informacím.

Naštěstí i v takovémto případě existuje poměrně jednoduchý recept. Stačí si založit alternativní (druhou) e-mailovou adresu, ze které si nastavíte přeposílání zpráv na svoji adresu skutečnou. Tuto pak umístěte na www stránky. Brzy poznáte, že na tuto alternativní adresu začal chodit spam. Když jeho množství přeroste přes rozumnou míru, prostě alternativní adresu zrušte a založte novou. Svoji skutečnou adresu pak můžete používat ke komunikaci či uvádět na vizitky bez toho, aniž by se někde na internetu objevila a stala se cílem rozesílatelů spamu.

Spam rovnu mažte

Pamatujte si také, že není dobré otevírat spam! Takováto e-mailová zpráva je totiž často nastavena tak, že svému rozesílateli odešle potvrzení o přijetí (resp. o přečtení). Jedná se o naprosto regulérní funkci mnoha poštovních klientů a protokolů, jenomže v daném případě dává rozesílateli spamu jasně najevo „tato adresa je aktivní a člověk ji používající spam čte“ (ostatně – viz už výše varování před odhlašováním spamu).

Další metodou, kterou spam využívá i k boji proti antispamovým programům je, že samotná zpráva obsahuje jen odkaz, z něhož se po otevření e-mailu stáhne obrázek s nějakým poselstvím. A právě to, že si stáhnete do počítače „svůj“ obrázek je jasným signálem, že došlo k otevření zprávy.

Na závěr si uvědomme, proč se spam vyplatí. Je to proto, že náklady na jeho rozesílání jsou ve srovnání s ostatními metodami oslovování směšně nízké (přestože na nabídku ve spamu odpoví zhruba každý MILIÓNTÝ oslovený člověk, stále se vyplatí!). A taky proto, že lidé na nabídky „levné viagry“ či „neuvěřitelných cen počítačových programů“ prostě reagují. Kdyby nebyli zákazníci, nebyl by ani spam. Takže: NEVYUŽÍVEJTE NABÍDEK SPAMU!

Tomáš Přibyl
nezávislý konzultant v oblasti IT