Acer věří chromebookům a představil funkční Continuum pro Windows 10

  8:00aktualizováno  8:00
Las Vegas (Od zpravodajů Technet.cz) - Už za 4 500 Kč v přepočtu se začne v USA prodávat nový Chromebook od Aceru. Novinkou je i smartphone Liquid Jade Primo s dokovací stanicí pro připojení monitoru a využití Continua pro Windows 10. Zaujme i konvertibilní notebook Switch 12 S, ze kterého uděláte tablet s plnohodnotnými Windows 10.

Nový Acer Chromebook potěší na americkém trhu nízkou cenou, česká bude (jak je u chromebooků obvyklé) nejspíše méně potěšující. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Veletrh CES 2016 za sebou ještě nemá ani oficiální zahájení a Acer už v jednom z apartmánů Hard Rock Hotelu představil své novinky pro rok 2016.

Chromebook

Za 179 dolarů (cca 4500 Kč) vstoupí na trh Chromebook s 11,6 palcovým displejem. Co jej činí zajímavým, je jeho odolnost proti nárazům. I když na první pohled i ohmatání vypadá jako velmi levná napodobenina notebooku, zdání zřejmě klame. Pod plastovým povrchem se skrývá hliníkový kryt. Podle specifikace i zkušeností kolegů ze zahraničních médií, by měl chromebook vydržet i pád na roh z výšky 60 centimetrů a v zavřeném stavu by měl odolat tlaku až 60 kilogramů.

Chromebook má HDMI výstup, USB 3.0 port a čtečku SD karet.

Chromebook má HDMI výstup, USB 3.0 port a čtečku SD karet.

Samozřejmě nechybí výstup na sluchátka.

Samozřejmě nechybí výstup na sluchátka.

Uvnitř je čtyřjádrový Intel Celeron se dvěma GB RAM. Rozlišení displeje 720p odpovídá ceně a nelze ho považovat za silnou stránku zařízení. Úložný prostor čítá jen 16 GB samozřejmě s možností rozšíření díky SD kartám.

V Evropě se bude nový Chromebook prodávat od konce ledna za cenu 229 eur (6 200 Kč).

Acer Aspire Switch 12 S

Je to notebook, je to tablet (po odtržení klávesnice), postavíte z něho stan a lze ho i otočit klávesnicí vzhůru, když třeba chcete při sledování videa snídat a klávesy si neumastit. Potud žádná novinka, kterou by běžná konvertibilní zařízení nenabízela. A Acer je v tomto oboru průkopníkem.

Konvertibilní Switch 12 S má i 3D kameru RealSence, pro notebook netradičně...

Konvertibilní Switch 12 S má i 3D kameru RealSence, pro notebook netradičně umístěnou jen za zadní straně, tedy krytu displeje. Což jedné z mála praktických aplikací, Windows Hello, příliš nepomáhá.

Novinky se ukrývají v řadě přípojných míst. Switch lze napájet nejen přes klasický napájecí konektor, ale i přes nový USB-C konektor s USB 3.1 (kompatibilní s rozhraním Thunderbolt). Acer zároveň začne nabízet i kompatibilní monitory, které lze přes USB-C připojit. Narozdíl od Macbooků však „céčkovým USB“ nabídka konektorů nekončí. Vedle najdete další dva USB 3.0 a Micro HDMI. Místo čtečky na SD karty je zde pouze microSD slot.

Displej s úhlopříčkou 12,5 palců bude dostupný jak ve verzi Full HD (1080p), tak 4K. Uvnitř je Intel Core M šesté generace podpořený čtyřmi, šesti nebo osmi GB RAM. Na výběr je buď 128, nebo 256GB SSD uložiště. Cena startuje na 999 dolarech (25 000 Kč).

Continuum od Aceru

Fotogalerie

Nový smartphone Liquid Jade Primo postavený na Windows 10 Mobile (více o samotném mobilu v článku u kolegů na Mobil.iDNES.cz) je zajímavý tím, že jako jeden z prvních mimo telefony Lumia nabízí i funkci Continuum. Po připojení k monitoru přes speciální dokovací stanici nebo i jen přes pouhý USB kabel (druhá možnost ještě nefungovala), se telefon změní v touchpad a veškerý jeho obsah se promítne na velkou obrazovku tak, že rozumně využije plochu a rozlišení připojeného monitoru. Vše se tváří jako plnohodnotné Windows 10 přepnuté do režimu tabletu. Pokud navíc použijete dokovací stanici, můžete přes USB 3.0 připojit například externí disk a v klidu si překopírovat fotografie a další data.

O plnohodnotné Windows 10 však nejde, i když tak na obrazovce systém skutečně vypadá. Stále totiž takto lze spustit pouze univerzální aplikace zakoupené nebo stažené v Microsoft Storu. Těch zatím není mnoho (velmi jemně řečeno), ale v principu je myšlenka jednotného operačního systému a tím i ovládacího rozhraní zajímavá a pro uživatele přínosná. Liquid Jade Primo je pak důkazem, že není myšlenkou zcela utopickou.

Displej telefonu může fungovat jako touchpad, ale při připojení k dokovací...

Displej telefonu může fungovat jako touchpad, ale při připojení k dokovací stanici je to velmi nepohodlné. Myš a klávesnice poslouží lépe.

S novým Acer Jade Primo jsme vyzkoušeli i funkci Windows 10 nazvanou Continuum.

S novým Acer Jade Primo jsme vyzkoušeli i funkci Windows 10 nazvanou Continuum. Na snímku vidíte prohlížení webu v MS Edge.

Aplikace se dají ovládat jak přes samotný mobil (ten slouží jako touchpad), tak samozřejmě připojenou myší a klávesnicí. Pro Outlook, Word a Excel a teoreticky třeba pro aplikace na úpravu fotografií je to výborné řešení.

Limitujícím faktorem pro Continuum je především rozdílnost platforem (PC vs mobilní zařízení), která znemožňuje jednoduché a tedy i levné převedení aplikace / programu z PC do mobilu. Microsoft sice něco podobného sám sliboval, ale zatím pohořel i na jednodušším přetváření androidích aplikací pro Windows Phone.

Telefon Acer Jade Primo je se umí po připojení k monitoru a klávesnici stát...

Telefon Acer Jade Primo je se umí po připojení k monitoru a klávesnici stát počítačem. Plnehodnotné Windows 10 s „normálními“ aplikacemi samozřejmě neumí.

Uživatel tedy zatím nemůže očekávat, že by například ve svém mobilu nosil Photoshop, který by se po připojení k monitoru přes Continuum proměnil v ten program, který zná ze svého PC. To by musel Adobe podobnou funkcionalitu opravdu chtít a univerzální aplikaci pro Windows Store vytvořit. Při zcela zanedbatelném tržním podílu systému Windows Phone je takový krok velmi nepravděpodobný, pokud jej razantně finančně nepodpoří i Microsoft.

Dalšími omezeními pro Continuum jsou samozřejmě systémové nároky jednotlivých programů / aplikací. Ani výkon a výdrž současných nejlepších mobilů zatím nedosahuje úrovně, na kterou jste při práci na PC zvyklí. Tento nedostatek je sice jen dočasný a s příchodem nových výkonnějších přístrojů z velké části zmizí, ale momentálně je nutné s ním počítat.

Je také otázkou, zda samotné Continuum v této podobě (tedy s nutnou dokovací stanicí) uživatelé opravdu potřebují. Kde tuto funkcionalitu využít? Představa, že s sebou neustále vozíte i onu krabičku pro připojení plus klávesnici a myš je hodně divoká za předpokladu, že pro skutečnou práci a některé funkce stále ještě potřebujete i notebook. Navíc v místě, kde chcete Continuum použít, musí být vhodný monitor. Ten s sebou pravděpodobně tahat nebudete. Ale třeba ve spolupráci s hotelovou televizí to není nepředstavitelné.

Nejčtenější

První mezihvězdné těleso může být sluneční plachetnicí

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Další z rubriky

Toshiba končí s notebooky. Výrobu koupí za hubičku Sharp

Ultrabook Dynabook Kira V634 má mít výdrž 22 hodin.

Japonská společnost Sharp koupí za 36 milionů dolarů (788 milionů Kč) kontrolní podíl v divizi osobních počítačů další...

Nový iPad bude mít menší rámeček a možná přijde o sluchátkový výstup

Umělcova představa bezrámečkového iPadu

Společnost Apple hodlá podle nejnovějších spekulací přiblížit design tabletů iPad novém iPhonu.

Microsoft představil levný tablet Surface Go. Za použitelnost připlatíte

Microsoft Surface Go

Dlouho se o něm spekulovalo, dnes jej Microsoft představil. Desetipalcový tablet Surface Go má zabodovat kombinací...

Najdete na iDNES.cz