Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nový život i pro starou hi-fi sestavu. Chromecast Audio nás potěšil

Kvůli bezdrátovému streamování hudby z cloudových služeb i domácí sbírky nemusíte kupovat novou poslechovou sestavu. Chromecast Audio tuto funkci doplní kdekoli, kde je k dispozici analogový či digitální zvukový vstup. K bezdrátovému přenosu využívá wi-fi, k ovládání smartphone nebo tablet.
Přerostlý "piškot" Chromecast Audio propojí váš telefon, tablet či PC s hudební...

Přerostlý "piškot" Chromecast Audio propojí váš telefon, tablet či PC s hudební sestavou. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

V jednoduchosti je síla. Přerostlý černý „piškot“ má jen dva konektory. Do microUSB portu připojíte napájení a kombinovaným Jack 3,5 mm výstupem jej připojíte k reprodukční sestavě. Tou mohou být aktivní reprosoustavy, mikrosystém, soundbar, AV receiver nebo třeba klasický stereofonní zesilovač.

Analogově i digitálně

Výstupní konektor nabízí jak analogový elektrický, tak digitální optický výstup. Pokud chcete Chromecast Audio připojit ke kvalitní aparatuře, pak je vhodné využít digitální variantu. O převod signálu do analogové podoby (z hlediska kvality reprodukce kritická část) se postará kvalitnější D/A převodník, ať již samostatný, či například v AV receiveru.

Kombinovaný konektor umožňuje jak analogový, tak digitální výstup.

Pokud využijete analogový výstup, je signál konvertován přímo v Chromecastu Audio, pomocí 192 kHz/ 24 bit převodníku AK4430 od Asahi Kasei Microdevices. Výsledkem je klasický analogový signál který můžete poslat do jakéhokoli zvukového analogového vstupu, včetně třeba legendárního Transiwattu TW40 Junior z produkce Hifi-klubu Svazarmu z roku 1974.

Přes wi-fi

Samotné streamování do „piškotu“ probíhá přes wi-fi, což má oproti Bluetooth podstatné výhody (vyšší zvuková kvalita, stabilnější přenos i na delší vzdálenost) i nevýhody (nehraje z každé aplikace, nelze použít k telefonování). I když druhou jmenovanou nevýhodu, že nelze použít k telefonování, osobně považuji za výhodu. Pokud někde nahlas pouštím hudbu, nechci stejnému publiku zprostředkovat i soukromý hovor. Zde hudba hraje dál a hovor si vyřídím přímo s telefonem na uchu nebo přes handsfree.

Vyjma digitálního optického kabelu, který si v případě zájmu za zhruba 100 korun přikoupíte, najdete v balení vše potřebné. Náš kus dorazil z USA, v české distribuci má siťový adaptér pochopitelně vidlici typu C.

Při úvodním nastavení spustí Chromecast Audio svoji vlastní wi-fi síť, vy spustíte aplikaci Google Cast, ve které je zařízení vyhledáno (telefon je na síť Chromecastu automaticky přepojen), a v aplikaci vybrete svoji wi-fi síť, prostřednictvím které bude Chromecast Audio komunikovat se světem. Při dalších spuštěních se Chromecast k této síti automaticky hlásí a instalační proces spustí až ve chvíli, kdy tato síť není k dispozici. Spustit můžete i režim „host“, ve kterém je vlastní síť Chromecastu připravena na přímé připojení telefonů a tabletů návštěv. Nemusíte jim tak dávat přihlašovací údaje ke své síti a přesto mohou přehrávat hudbu.

Chromecast podporuje 2,4 GHz i 5 GHz sítě. S routerem vestavěným v Horizon HD DVR MediaBoxu od UPC (hardware od Pace) bylo pro správnou funkci třeba, aby se Chromecast nacházel ve stejné síti jako ovládající telefon. Vzhledem k tomu, že ne všechny připojované telefony 5 GHz síť podporují, proběhla většina testu na 2,4 GHz síti a nutno podotknout, že bez jakýchkoli potíží či výpadků.

Ze serverů i lokální sbírky

Jak jsme již uvedli, přes Chromecast Audio nelze přehrát veškerý „zvuk z telefonu“, ale jen to, co podporují kompatibilní aplikace. Vyzkoušeli jsme Hudba Google Play, TuneIn Radio (Android) a Spotify (iOS, stream funguje jen s předplatným Spotify Premium) a vše fungovalo k naší spokojenosti.

Zleva: Přesměrování reprodukce do Chromecast Audio z aplikace Hudba Google Play, kontrola během odesílání zvuku ve stejní aplikaci a výběr „rendereru“ v aplikaci Bubble UPnP.

V případě služeb Hudba Google Play a Spotify se Chromecast spojí přímo se streamovacím serverem, takže přes telefon netečou hudební data (zbytečně by se vybíjel akumulátor), a funguje tak jen jako ovladač. To platí i pro hudbu připravenou pro „off-line“ poslech, Chromecast o ni požádá server. U TuneIn rádia telefon zprostředkovává i hudební data, přece jen jde o agregátor streamů, nikoli jejich provozovatele.

S vhodnou aplikací můžete do Chromecastu Audio streamovat i vlastní hudbu, ať je uložena v paměti telefonu, nebo například na sdíleném síťovém disku. Pro tuto funkci se nám osvědčila aplikace Bubble UPnP. Stačí si v menu vybrat Chromecast Audio jako „renderer“ a vše, co v aplikaci přehrajete, uslyšíte přes Chromecast Audio. My jsme přehrávali i ze síťového úložiště MyCloud od WD a potěšilo nás, že si Chromecast Audio pro hudební data sahal přímo na NAS a telefon i v tomto případě sloužil jen jako ovladač.

Jediné tlačítko slouží pro „tvrdý reset“ zařízení. Ještě jsme jej nepoužili.

Ačkoli má Chromecast Audio 192 kHz / 24 bit převodník, jako celek podporuje jen 96 kHz / 24 bit, více z digitálního výstupu nedostanete. Při pokusu o přehrávání 192 kHz / 24 bit byl tento bez potíží přehrán, avšak na pozadí konvertován do poloviční vzorkovací frekvence.

Nechybí možnost odesílat zvuk i z počítače, snadné je to díky doplňku v prohlížeči Chrome. Ale je nutné počítat s časovým zpožděním signálu, takže se nehodí pro sledování videa, protože obraz je vždy napřed. Nainstalovat lze aplikaci Chromecast Audio Stream, která odešle všechen zvuk z počítače do Chromecastu. Samozřejmě včetně zpoždění, ale to u hudby nevadí.

Jak to hraje?

V případě, že pustíme hudbu z cloudových služeb, například z Google Play, odpovídá zvuk kvalitě streamu, tedy MP3 ve 320 kbit/s. V tomto případě je prakticky jedno, zda využijete optický, či digitální výstup. Oproti konkurenci s Bluetooth nedochází k dalšímu kompresnímu snižování kvality, ale pokud ale využíváte Bluetooth spojení s kodekem AptX, pak rozdíl v kvalitě poslechu nebude zásadní (i když záleží na kvalitě jeho implementace).

Pokud si pustíme hudbu z kvalitního zdroje, například knihovny FLAC souborů (audiofilní streamovací služba Tidal podporu Chromecastu Audio připravuje), můžeme zvuk z digitálního výstupu (v našem případě vedl do receiveru Pioneer SC-LX71, nebo D/A převodníku Fostex HP-A4) označit jako vynikající.

V takové situaci najdeme i kvalitativní limit vestavěného D/A převodníku, který produkuje zejména menší hudební prostor a umělejší (méně přirozené) podání výšek. S audiosystémy nižší třídy odvede dobrou práci, pro ty ostatní je lepší volbou digitální výstup.

Závěr

Chromecast Audio je běžně k dostání za cenu 1 199 korun včetně DPH a za tuto cenu jej považujeme za velmi povedený. Oceňujeme zejména bezproblémový nezáludný provoz a díky kombinaci wi-fi přenosu a digitálního výstupu i výbornou zvukovou kvalitu.

  • Nejčtenější

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi je 7 příspěvků

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu. Kvíz je zaměřen na...

Jak mohou být tak levná? Výborně hrající sluchátka lze koupit „za hubičku“

v diskusi je 7 příspěvků

3. května 2024

Premium Milovníci kvalitně reprodukované hudby mohou za sluchátka utratit spoustu peněz a nelitovat toho,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 27 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

Na první pohled to vypadá jako pavouci v ruinách města. Foto je ovšem z Marsu

v diskusi je 5 příspěvků

2. května 2024  15:16

Evropská vesmírná agentura zveřejnila minulý týden nový snímek ze sondy Mars Express, který vyvolal...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Necháte se nachytat na triky internetových podvodníků?

v diskusi je 18 příspěvků

29. dubna 2024

Typickou obětí internetového podvodu už nejsou jen senioři. Kyberzločinci se zaměřili i na mladší...

Čína letí jako první země světa odebrat vzorky z odvrácené strany Měsíce

v diskusi je 19 příspěvků

3. května 2024  8:27,  aktualizováno  11:28

V pátek krátce před půl dvanáctou dopoledne našeho času se do vesmírného prostoru vydala čínská...

Facebooku se AI vyplatí až za roky a Microsoft do ní šel kvůli Googlu

v diskusi je 1 příspěvek

3. května 2024

Kdo nemá generativní umělou inteligenci, jako by nebyl. Alespoň to tak vypadá u největších...

Jak mohou být tak levná? Výborně hrající sluchátka lze koupit „za hubičku“

v diskusi je 7 příspěvků

3. května 2024

Premium Milovníci kvalitně reprodukované hudby mohou za sluchátka utratit spoustu peněz a nelitovat toho,...

Na první pohled to vypadá jako pavouci v ruinách města. Foto je ovšem z Marsu

v diskusi je 5 příspěvků

2. května 2024  15:16

Evropská vesmírná agentura zveřejnila minulý týden nový snímek ze sondy Mars Express, který vyvolal...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...