Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Chtěli jste 17“ LCD za 8 500 Kč? Máte ho mít

aktualizováno 
Neuvěřitelný pokles cen u LCD panelů pokračuje. Především 17“ modely nyní nabízejí velice zajímavý poměr ceny a úhlopříčky. Optické mechaniky trochu ztrácejí dech a u grafických karet se i zdražuje.
Vývoj cen v oblasti grafických akcelerátorů, LCD panelů a optických mechanik, za uplynulý měsíc potvrdil většinu předpovědí, které byly pro tyto komodity uváděny. V drtivé většině se potvrdil cenový sestup, na kterém se vedle politiky jednotlivých společností příznivě odrazil i aktuální vývoj hodnoty dolaru.

Optické mechaniky

V této předvánoční době již se tempo snižování cen u všech druhů optických mechanik poněkud pozastavilo. Zatímco se v oblasti starších technologií cena pohybuje na hranici nákladů jednotlivých firem, u moderních přepisovacích DVD zařízení je ještě kam klesat.

Nejdříve však musely firmy, které tyto přístroje vyrábějí zlikvidovat staré zásoby a vrhnout na trh horké novinky. Starými zásobami jsou přitom myšleny modely, které měly premiéru v první čtvrtině tohoto roku. Tak rychlý je vývoj v této oblasti, kde má nový model životnost kolem třech až pěti měsíců, než jej nahradí modernější přepisovací zařízení. Vedle toho se v běžném maloobchodním prodeji stále častěji objevují mechaniky určené do notebooků nebo mobilní zařízení s USB či FireWire portem.

Mechaniky typu CD-RW již sice mají svou slávu za sebou, ale stále jsou minimálně polovinu levnější, než aktuálně nabízené modely přepisovacích DVD mechanik. Cena většiny modelů této kategorie je však již tak nízko, že se nedá očekávat nějaké další zlevnění. Zlevňování či zdražování se nyní bude odehrávat spíše na základě jiných vlivů něž je rozhodnutí výrobce.

Aktuální změny nepřesáhly tři procenta. Největší cenový posun předvedla CD-RW mechanika Lite-On, která je aktuálně o právě ony tři procenta dražší než před měsícem.

Graf vývoje cen přepisovacích optických mechanik CD-RW

Velice podobná je i situace u samostatných DVD-ROM zařízení. Zde se sice ještě daří ve většině případů zlevňovat a překonávat tak historicky nejnižší ceny, ale změny cen se jen zřídka přehoupnou přes dvě procenta. Jednou takovou výjimkou je model od společnosti Toshiba, který nyní pořídíte o zhruba 3 % levněji než na konci října. Tento model se v důsledku této změny stal nejlevnějším DVD-ROM zařízením našeho přehledu.

Graf vývoje cen optických mechanik DVD

Kombinace CD-RW a DVD-ROM mechaniky v jednom zařízení to nemá vůbec jednoduché. Ceny těchto zařízení jsou sice menší, než když si uživatel pořídí obě mechaniky samostatně, ale mnoho zájemců si již raději přidá několik set korun a raději pořídí přepisovací DVD mechaniky.

Graf vývoje cen přepisovacích optických mechanik DVD

A právě přepisovací DVD mechaniky jsou jedním z hlavních hardwarových taháků letošních vánoc. Nejlevnější zařízení se schopností zápisu na DVD médium již totiž stojí méně než 2 000 korun i s DPH. A komu to nestačí, může si ještě chvilku počkat, neboť se bude ještě trochu zlevňovat.

Aktuálně se nejlépe vedlo zařízení DWD22A z dílen společnosti Sony. Jeho sleva se pohybovala kolem 10 % a dopomohla tak této mechanice k jedné z nejnižších cen na trhu.

Grafické karty

Více než změny cen může někoho zajímat rychlost uvedení novinek na trh. Jedním z produktů, kde jsou uživatelé ochotni zaplatit za výkon a schopnosti i cenu, která nepatří k nejnižší, jsou grafické karty. Co je komu platné, že nejrychlejší model zlevňuje o desítky procent, když vyhlédnutá karta stále ještě není k dostání.

Do podobné situace se může dostat každý, kdo se chystá vylepšit svůj stávající počítač o grafickou kartu, ale ještě nemá základní desku s novým PCI Express 16x (PCI-E) rozhraním pro grafické karty. To postupně nahrazuje starší AGP 8x(4x). Takový uživatel již má sice jasno ve výběru svého budoucího grafického akcelerátoru, má na něj již i připravené finanční prostředky, ale model je zatím dostupný jen pro PCI-E slotem. V takovém případě nezbývá něž se obrnit trpělivostí, neboť většina PCI-E grafických karet má mít podle výrobců i AGP variantu. Tyto by se většinou měly objevit ještě do vánoc.

Ati

Grafické karty firmy Ati převážně zlevňovaly a především se v tomto ohledu dařilo novým výrobkům. Jako příklad lze uvést novinku Ati Radeon X600PRO s operační pamětí 128 MB, který využívá PCI-Erozhraní. Za čtyři týdny totiž tento akcelerátor stihl zlevnit o pěkných šest procent. Naopak zdražení o přibližně 2 % nyní postihlo AGP karty s čipem 9600 Pro a 9800 Pro.

Graf vývoje cen grafických karet Ati a Nvidia

Nvidia

Také u Nvidie zdražovaly především starším modely a ty novější šly naopak s cenou dolů. Například jeden z nejstarších stále dostupných výrobků GeForce2 MX400 je nyní o více jak 2,5 procenta dražší. Naopak horká novinka NX6600 stihla za měsíc svého působení na trhu shodit více než osm procent ze své výchozí ceny.

Matrox

I u Matroxů se rozhodli, že je potřeba s cenou produktů trochu zahýbat. Nejvíce se to odrazilo na kartě Matrox Millennium P650, která je nyní v nabídce za cenu o 15 % nižší než ke konci desátého měsíce.

Graf vývoje cen grafických karet Matrox

LCD panely

Již je asi veřejným tajemstvím, že 15“ LCD již výrobce pomalu nezajímají. Ti se nyní soustředí na vyšší úhlopříčky a to je znát i na cenách. Poslední tři měsíce například 17“ LCD displeje zlevňovaly jako o závod.

Tento příznivý trend, i když patrně ne v takovém měřítku, má trvat i v následujícím roce. Na trhu je totiž stále převis nabídky nad poptávkou a to má podle předpokladů ještě chvíli vydržet.

Omezující se nabídka na poli LCD panelů s úhlopříčkou 15 palců je jen potvrzením předchozích slov. Na druhou stranu lze očekávat zajímavé jednorázové slevy u výrobků, které směřují do výprodeje.

Každopádně se i této oblasti objevily zajímavé slevy, jako ta, kterou jsme zaznamenali u modelu ADI. Jeho cena se nyní pohybuje o dvacet procent níže než před měsícem. Zahanbit se nenechaly ani jiné modely a tak například cena nejlevnějšího 15“ LCD našeho přehledu atakuje hranici 6 700 korun s DPH.

Graf vývoje cen 15palcových LCD

Zatímco u 15“ LCD byly větší slevy doménou jen některých panelů, v případě 17palcových displejů se zlevňovalo hromadně. Nejvíce se znovu dařilo displeji ADI, který společně s modelem od Belinei zlevnil o zhruba 13 procent. Belinea spolu AOC a Neovem také patří k nejlevnějším 17“ LCD našeho přehledu.

Graf vývoje cen 17palcových LCD

Pokud vás zajímají LCD s 19“ úhlopříčkou, pak vězte, že právě tento týden některé z nich překonaly hranici 11 000 Kč bez DPH (cca 13 000 Kč s DPH) a pomalu se začínají blížit psychologické bariéře 10 000 korun. Na nejlepší cestě k této metě je zatím LCD přístroj firmy Benq.

 Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Další z rubriky

Kvůli ukradeným certifikátům D-Linku vám může zlobit přístup ke kamerám

Kamery D-Link.

Hackerské skupině BlackTech se podařilo zcizit certifikáty D-Linku a opatřit jimi dva viry, které pak měly snadnou...

Evropská komise pokutovala Asus, Philips a další za šikanu obchodníků

Jakmile velkoprodejce elektrospotřebičů HP Tronic vyprodá skladové zásoby,...

Antimonopolní orgán Evropské unie udělil vysokou pokutu výrobcům spotřební elektroniky a výpočetní techniky za to, že...

Nové MacBooky Pro s procesorem Core i9 se podle prvních testů přehřívají

Nové MacBooky Pro

Procesory Core i9 v nejvýkonnějších a nejdražších konfiguracích nových notebooků MacBook Pro společnosti Apple zatím...

Najdete na iDNES.cz