Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Chystá Evropská unie digitální dobu temna?

aktualizováno 
Poslanci Evropského parlamentu budou rozhodovat o přijetí nové směrnice, která umožní majitelům autorských práv trestat sebemenší porušení copyrightu těmi nejtvrdšími prostředky. Ochránci lidských práv se bouří a vyrážejí do Bruselu protestovat.

Poslanci Evropského parlamentu budou příští týden hlasovat o přijetí nové směrnice, která má chránit duševní vlastnictví na území EU. Její návrh byl předložen již loni v květnu s cílem sjednotit různé interpretace ochrany duševního vlastnictví, včetně copyrightů a patentů, ve všech členských státech. Původní návrh byl připomínkován hlavně ze strany hudebního průmyslu, jemuž se opatření zdála nedostatečná. Po čilých zákulisních jednáních spatřila světlo světa rozšířená verze direktivy, která přidělala vrásky obhájcům lidských práv a svobod.

Digitální A-bomba

Směrnice Enforcement of Intellectual Property Rights (EIPR), která má platit na území Evropské unie, je označována za nukleární zbraň k prosazování autorských práv v digitálním prostředí. Zatímco původní verze kalkulovala pouze s rozsáhlým porušováním copyrightu především na černém trhu, nynější již nerozlišuje mezi komerčním, náhodným či nechtěným porušením práv.

Výklad EIPR umožňuje vlastníkům autorských práv i proti tomu nejmenšímu pirátovi získat soudní příkazy typu Anton Pillar, tedy vniknout do jeho domova a zabavit veškerý majetek, který by mohl souviset s trestnou činností. Podle stejného modelu například proběhl zásah australských copyrightových úřadů v kancelářích firmy Sharman Networks, provozující P2P síť KaZaa. Další příkaz "Mareva" dovoluje zmrazit bankovní účty údajného narušitele až do soudního přelíčení, ačkoliv jeho činností nedošlo k poškození trhu či z ní neplynul finanční zisk. Tato opatření byla dosud používána jen v extrémních případech rozsáhlého porušování autorských práv.

Kritikům vadí další sporné body: směrnice zavádí stejný systém získávání informací o domnělých pirátech, jaký v minulosti používala na základě zákona DMCA americká hudební organizace RIAA proti stovkám uživatelů P2P sítí. Velmi sporný je také výklad, podle nějž by mohly být poskytovatelům internetového připojení zabaveny a zničeny prostředky, které sloužily jejich zákazníkům k trestné činnosti - například pevné disky, na nichž byly umístěny copyrightované soubory MP3 nabízené ke stažení z hostovaných stránek.

Chceme veřejnou diskuzi!

Zastáncům svobody slova se nelíbí, že francouzská poslankyně Janelly Fourtou chce prosadit přijetí direktivy ve zkráceném řízení již v prvním čtení. Právě Fourtou, která je podle zprávy PC Magazine manželkou výkonného ředitele labelu Universal Music, iniciovala přijetí tvrdších opatření proti copyrightovým zločincům.

"Něco takového je naprosto nepřípustné, jedno čtení obvykle stačí jen pro nekomplikovanou legislativu. Takový kontroverzní návrh musí jít také do druhého čtení, kde by o jeho nezměrných dopadech měla debatovat široká veřejnost. Opatření jsou naprosto neadekvátní, americký zákon DMCA vypadá před evropským jako malé štěně. Vždyť si to představte, vypálíte pro svou matku cédéčko a policie vám vyrabuje byt," rozčiluje se Robin D. Gross, ředitel IP Justice. Americká organizace EFF vyzývá Evropany, aby písemně apelovali přímo na své poslance v parlamentu.

IP Justice chystá na 8. března před bruselskou budovou Evropského parlamentu protestní shromáždění. Svůj názor na EIRP mají vyjádřit právníci, prostí uživatelé internetu a spotřebitelé, tak i samotní hudebníci. Akce se má uskutečnit mezi 16:30 a 18:30, tedy v době, kdy se poslanci budou sjíždět k večernímu zasedání. Hlasování o návrhu je na programu v úterý 9. března.

Trocha pozitiv

V návrhu se však i přes výše uvedené najde několik pozitivních aspektů. I přes protesty hudebního průmyslu v něm zůstala formulace, že snaha o zamezení pirátství nesmí klást překážky legitimnímu obchodu. To může znamenat, že nahrávací společnosti nebudou moci používat technologická zabezpečení CD, která omezují majitele originálních nosičů a použitelnost legálně zakoupeného zboží. Opatření by dále neměla bránit souběžným dovozům z jiných zemí, což by mohlo vyústit ve zrušení regionálních kódů na DVD či v obnovení dovozu hudebních disků z Asie, který nedávno zakázaly britské a irské úřady. Spolu s tvrdou protipirátskou legislativou se tedy můžeme paradoxně dočkat i mnohem volnějšího trhu.
Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Čínský sociální kredit v praxi: „nedůvěryhodní“ nesmí do vlaků a letadel

„Sociální hodnocení lidí“ v Čině se začíná uplatňovat v reálném životě

Opatření, které lze chápat i jako účinný mocenský nástroj pro eliminování nepohodlných občanů. Lidé, které čínská vláda...

Další z rubriky

Nová Windows 10 se budou jmenovat Spring Creators Update

Microsoft vydal novou verzi Windows 10 s označením Fall Creators Update.

Jak se blíží velká jarní aktualizace Windows 10, testuje Microsoft novinky, které se v ní pravděpodobně objeví....

Tablet vám bezpečně uloží hesla i pohlídá finance

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte si nový přehrávač internetových rádií, užitečný ovládací panel, aplikaci pro cestovatele nebo třeba...

Styl i bezpečnost. Vyzkoušejte alternativní prohlížeče pro Windows

Ilustrační foto - browser

Okno do internetu. Nadneseně používaný příměr pro internetové prohlížeče. Díky nim je na jedno kliknutí dostupný obsah...

Najdete na iDNES.cz