Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Google ukázal vodivé nitě. První je využije Levi Strauss

  9:39aktualizováno  9:39
Chytré či inteligentní oblečení je tu s námi už řadu let. Google si ale myslí, že právě jemu se podaří prosadit se s ním na trhu. Vznikl tak projekt Jacquard. První výrobky na něm založené přinese firma Levi Strauss & Co.

V rámci tento týden probíhající vývojářské konference Google I/O byl představen i nový projekt Jacquard, pojmenovaný po vynálezci programovatelného tkalcovského stavu z 19. století. 

Oblečení od Googlu bude mít speciální vlákna (vodivou přízi) vetkaná do látky, která budou reagovat na dotyk nebo gesto. Firma slibuje propojení s miniaturní elektroniku, kterou budou moci výrobci schovat například do knoflíku nebo švů oblečení.

Projekt Jacquard

„Vyvinuli jsme inovativní techniky, jak připojit vodivou přízi ke konektorům a malým integrovaným okruhům, ne větších než je knoflík na bundě. Tato miniaturizovaná elektronika zachytí dotykové interakce. Různé gesta pak lze odvodit pomocí automatizovaného učení,“ uvádí se na stránkách projektu.

Tedy nic, co by tu již nebylo, jen s tím rozdílem, že nyní to má být řešení dostupné všem. To by mohlo znamenat výrazný nárůst takto upraveného oblečení na trhu. I proto, že je jednoduché je zabudovat do výrobního procesu. Vedle špulek s klasickými nitěmi, bude prostě špulka s vodivou nití. Prvním oficiálním partnerem tohoto projektu se stala firma Levi Strauss & Co.

„Jacquard představuje rozhraní, které je součástí oblečení, jež nosíme. To bude mít vliv na způsob, jakým používáme služby, výrobky, aplikace,“ říká kreativní technolog Googlu Joao Wilbert.  

Ředitel společnosti Applycon Milan Baxa ukazuje

Ředitel společnosti Applycon Milan Baxa ukazuje "inteligentní bundu" s klávesnicí na rukávu

V praxi to bude vypadat tak, že se dotknete třeba rukávu bundy a začne se vám přehrávat hudba. Posunete prstem na aktivní zóně oblečení nahoru a zvuk se zesílí. Počítá se určitě i s inteligentním oblečením, které bude schopno detekovat fyzický stav a pohyby majitele, aby mohlo včas přijít s varováním třeba o zhoršujícím se zdravotním stavu.

Ostatně podobný princip jsme již viděli v roce 2007 u plzeňské firmy Applycon. Ta vyvinula obleky umožňující poslech hudby, telefonování, ovládání kamery nebo bundy se solárními články, světelnými zdroji, GPS anténou a senzory, které reagují na venkovní podněty včetně zaměření laserových zbraní,

Příklad chytrého textilu ukazovala na veletrhu IFA v roce 2006 firma Philips

Triko Philips s optickými vlákny

„Nositelnou elektroniku neboli inteligentní textilie tady nikdo nedělá, i dnes je to ve světě výjimečné,“ řekl tehdy ředitel společnosti Applycon Milan Baxa. Applycon začal na přelomu let 2005/2006 spolupracovat s firmou Interactive Wear z Mnichova a vyrobil i snowboardové oblečení pro firmu O´Neill.

V roce 2006 se zase svým chytrým tričkem pochlubila na veletrhu IFA společnost Philips. Využila při tom optická vlákna.

Prát i ždímat

Stejně jako u oblečení od Applyconu počítá i projekt Jacquard s jednoduchou údržbou takto vybaveného oblečení. Pokud se z něj vyndají elektronické součástky, má vodivá příze přežít praní v pračce.

Google tento projekt rozvíjí v oddělení ATAP (Advanced Technologies and Projects), které má na svědomí například miniaturní čip, jenž pomocí radarové technologie dokáže detekovat polohu prstů a rozpoznat jemné pohyby.
Nejčtenější

Prahu by zatopila radioaktivní voda. Ihned by umřely desítky tisíc lidí

Celkový pohled na Prahu zatopenou vodou z Orlické a Slapské přehrady v rámci...

Píše se rok 1982 a Prahu zasahuje mohutná přívalová vlna z protržené Slapské a Orlické přehrady. Je to dílo nepřítele...

Dvakrát přežil ohnivé peklo a vrátil se do boje. Chybu udělal po válce

František Truhlář před válkou

Letec RAF František Truhlář přežil dvě těžké havárie při návratech z bojových letů. Při obou utrpěl těžké popáleniny,...Proč chtěl Hitler Svatý grál a archeologie za ČSSR nebyla marxistická

Svastika na archaické řecké keramice (8. století před Kr., Archeologické muzeum...

Jedním z oblíbených triků propagandy a propagandistů je návrat k mýtům a ohýbání historie do podoby, která politickému...

Tohle astronomové ještě neviděli. Přiletěla první mezihvězdná planetka

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

V naší soustavě už více či méně dobře známe 750 tisíc různých planetek a dalších menších těles. Ale žádný z nich se...

Legendární pragovka pokořila Balkán a Jugoslávci ji pojmenovali Pionir

Praga RND

Legendární nákladní automobil Praga RN, včetně dieselové mutace RND, vznikl v první polovině třicátých let, ale ve...Další z rubriky

Kutilské nebe končí. Americká komunitní dílna TechShop vyhlásila bankrot

Komunitní dílna TechShop v San Francisku

Síť komunitních dílen TechShop vyhlásila bankrot. Obchodní model předplatného se jim nevyplácel.

Už žádná nejistá chůze. Dvounohý robot Atlas předvedl skoky a přemety

Robot Atlas (2017)

Boston Dynamics předvedlo, co se za poslední rok naučil dvounohý robot Atlas. Namísto neobratné chůze vidíme...

Děti ohromí, peněženku provětrá. Blesk McQueen mluví i driftuje

Ultimate Lightning McQueen

Blesk McQueen ovládaný aplikací v mobilu je něco jako zhmotněný dětský sen každého kluka, který „je na autíčka“. Ta věc...Najdete na iDNES.cz