Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Chytré bundy změří tlak, zjistí tep a ještě posvítí

  16:34aktualizováno  22. října 12:30
Stále větší zájem výrobců přitahuje oblečení, které je vybaveno různými elektronickými udělátky. Do pěti let již prý bude běžně k dostání.
Příklad chytrého textilu přináší například Philips

Příklad chytrého textilu přináší například Philips

Trička nebo bundy, které budou svítit, změří tlak, sejmou tep a budou hrát hudbu - to nejsou rekvizity ze sci-fi filmu, ale nanotechnologické projekty, na kterých teď pracují vědci s textilními odborníky. Nových materiálů se můžeme dočkat už za pět až deset let. Vývoj jde přitom stále dopředu a možnosti jsou nedozírné, řekla ČTK na veletrhu HospiMedica v Brně proděkanka textilní fakulty Technické univerzity Liberec Jana Drašarová.

V nanotechnologiích jsou čeští vědci na špici. Těží z toho i řada českých textilních podniků, které se díky novým materiálům dostávají ze dna.

"Už teď jsou k dostání systémy GPS zabudované v bundách. Dá se to prát, protože je to všechno na textilní bázi. Musíte si ale pořádně zaplatit," uvedla Drašarová.

Většina podobných technologií se původně vyvíjí pro vojenské nebo sportovní využití. Stejně to bylo třeba s internetem, který nejprve sloužil americké armádě. Tak jako je dnes celosvětová síť pro mnoho Čechů samozřejmostí, stanou se za pár let stejnou samozřejmostí i látky, které zvládnou nevídané věci.

Textilní firmy už dokážou vyrobit ponožky, které ani po použití nepáchnou, nebo superčisté lékařské pláště. Za pár let ale pokročí ještě dál. Vědci pracují na materiálech, které budou ukazovat čas, zvládnou pouštět hudbu a nahradí i mobilní telefony. Speciální "velmi inteligentní látky" jsou otázkou pěti až deseti let, předpovídá Drašarová. Vývoj jde podle ní rychle dopředu, a tak za čas nebude ničím neobvyklým košile, která si sama vyhrne rukávy.

V Liberci se nanotechnologiemi zabývá firma Elmarco. Podíl ve firmě před několika dny za 303 milionů korun koupilo konsorcium švýcarsko-francouzských společností.

Získané peníze hodlá majitel nanovlákenné firmy Ladislav Mareš věnovat hlavně na výzkum nových produktů využitelných například v automobilovém průmyslu, letectví, stavebnictví či lékařství. „Jednáme například se Škodou Auto a Volkswagenem o využití vláken v kabinách aut, která by snížila hluk a zvýšila komfort cestujících. V listopadu by měla mladoboleslavská automobilka tuto technologii otestovat,“ řekl pro iDNES.cz Mareš.

Nové materiály by podle Mareše mohly firmy začít používat již za několik měsíců, nanovlákna v tkáňovém inženýrství a v solárních energiích ve výhledu zhruba šesti let.

Elmarco chystá také spolupráci s japonskou automobilkou a velkou leteckou společností. Jméno společnosti však zatím Mareš nechce zveřejnit. „Testujeme pro ní speciální nanovlákna,“ řekl jen. Nové materiály by se podle Mareše mohly hodit rovněž stavebníkům. Působí totiž zároveň jako izolace. Výrobci bílé techniky by je zase mohli využít k odhlučnění praček. „Jednáme s velkými výrobci jako je Bosch či Siemens. S prvními testy byli spokojeni,“ řekl pro iDNES.cz liberecký podnikatel.

Autoři: ,


Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Google vás šmíruje, i když mu to zakážete. Na webu o tom dokonce lže

Google zaznamenal Historii polohy i po jejím vypnutí v menu

Kdo nechce, aby se zaznamenávala jeho poloha, zpravidla si v zařízení se systémem Android deaktivuje ukládání Historie...

Slavný konspirační teoretik narazil. Blokují ho Facebook, Apple i YouTube

Alex Jones

Americký komentátor Alex Jones, známý svými pořady propagujícími konspirační teorie, možná přijde o část svého dosahu....

Facebooku se daří jako mobilnímu prohlížeči, ale návštěvnost mu stále klesá

Logo společnosti Facebook

Interní webové zobrazení aplikace Facebooku je ve Spojených státech třetím nejpoužívanějším mobilním prohlížečem....

Najdete na iDNES.cz