Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Chytré bundy změří tlak, zjistí tep a ještě posvítí

  16:34aktualizováno  22. října 12:30
Stále větší zájem výrobců přitahuje oblečení, které je vybaveno různými elektronickými udělátky. Do pěti let již prý bude běžně k dostání.
Příklad chytrého textilu přináší například Philips

Příklad chytrého textilu přináší například Philips

Trička nebo bundy, které budou svítit, změří tlak, sejmou tep a budou hrát hudbu - to nejsou rekvizity ze sci-fi filmu, ale nanotechnologické projekty, na kterých teď pracují vědci s textilními odborníky. Nových materiálů se můžeme dočkat už za pět až deset let. Vývoj jde přitom stále dopředu a možnosti jsou nedozírné, řekla ČTK na veletrhu HospiMedica v Brně proděkanka textilní fakulty Technické univerzity Liberec Jana Drašarová.

V nanotechnologiích jsou čeští vědci na špici. Těží z toho i řada českých textilních podniků, které se díky novým materiálům dostávají ze dna.

"Už teď jsou k dostání systémy GPS zabudované v bundách. Dá se to prát, protože je to všechno na textilní bázi. Musíte si ale pořádně zaplatit," uvedla Drašarová.

Většina podobných technologií se původně vyvíjí pro vojenské nebo sportovní využití. Stejně to bylo třeba s internetem, který nejprve sloužil americké armádě. Tak jako je dnes celosvětová síť pro mnoho Čechů samozřejmostí, stanou se za pár let stejnou samozřejmostí i látky, které zvládnou nevídané věci.

Textilní firmy už dokážou vyrobit ponožky, které ani po použití nepáchnou, nebo superčisté lékařské pláště. Za pár let ale pokročí ještě dál. Vědci pracují na materiálech, které budou ukazovat čas, zvládnou pouštět hudbu a nahradí i mobilní telefony. Speciální "velmi inteligentní látky" jsou otázkou pěti až deseti let, předpovídá Drašarová. Vývoj jde podle ní rychle dopředu, a tak za čas nebude ničím neobvyklým košile, která si sama vyhrne rukávy.

V Liberci se nanotechnologiemi zabývá firma Elmarco. Podíl ve firmě před několika dny za 303 milionů korun koupilo konsorcium švýcarsko-francouzských společností.

Získané peníze hodlá majitel nanovlákenné firmy Ladislav Mareš věnovat hlavně na výzkum nových produktů využitelných například v automobilovém průmyslu, letectví, stavebnictví či lékařství. „Jednáme například se Škodou Auto a Volkswagenem o využití vláken v kabinách aut, která by snížila hluk a zvýšila komfort cestujících. V listopadu by měla mladoboleslavská automobilka tuto technologii otestovat,“ řekl pro iDNES.cz Mareš.

Nové materiály by podle Mareše mohly firmy začít používat již za několik měsíců, nanovlákna v tkáňovém inženýrství a v solárních energiích ve výhledu zhruba šesti let.

Elmarco chystá také spolupráci s japonskou automobilkou a velkou leteckou společností. Jméno společnosti však zatím Mareš nechce zveřejnit. „Testujeme pro ní speciální nanovlákna,“ řekl jen. Nové materiály by se podle Mareše mohly hodit rovněž stavebníkům. Působí totiž zároveň jako izolace. Výrobci bílé techniky by je zase mohli využít k odhlučnění praček. „Jednáme s velkými výrobci jako je Bosch či Siemens. S prvními testy byli spokojeni,“ řekl pro iDNES.cz liberecký podnikatel.

Autoři: ,Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Čínský sociální kredit v praxi: „nedůvěryhodní“ nesmí do vlaků a letadel

„Sociální hodnocení lidí“ v Čině se začíná uplatňovat v reálném životě

Opatření, které lze chápat i jako účinný mocenský nástroj pro eliminování nepohodlných občanů. Lidé, které čínská vláda...

Další z rubriky

Musk smazal Facebook firem Tesla a SpaceX. Vyzvali ho k tomu na Twitteru

Majitel firmy Tesla Elon Musk.

Elon Musk v pátek smazal oficiální stránky svých firem Tesla a SpaceX z Facebooku. Vedlo ho k tomu selhání uvedené...

Jeho malovaná vejce pobavila i Shakiru, teď chystá velké setkání kutilů

Adam Savage na Maker Faire (San Mateo 2016)

Jiří Zemánek vyrobil stroj, který zdobí kraslice optickými klamy, a uchvátil jím i zpěvačku Shakiru. Vymyslel a...

T-Mobile v Praze testoval technologie pro 5G sítě, byli jsme u toho

Test mMIMO v Petrovicích

V pražských Petrovicích proběhl nejrozsáhlejší test technologie Massive MIMO v kontinentální Evropě. Ta poslouží k...

Najdete na iDNES.cz