Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Chytrý hudební přehrávač, který se postará o pořádek v albech

aktualizováno 
Také vlastníte stovky, či tisíce hudebních souborů a ztrácíte v nich orientaci? Stává se vám, že nemůžete najít konkrétní skladbu, či rovnou celé album? Jestliže ano, zkuste využít služeb hudebního přehrávače, který si poradí nejen s katalogizací souborů.

Není to tak dlouho, co jsme vám v jednom z článků představili zajímavou alternativu k hudebnímu přehrávači WinAmp a to produkt MediaMonkey. Protože tento produkt má opravdu hodně co nabídnout, podíváme se na něj v tomto článku blíže.

Stejně jako WinAmp, je i MediaMonkey distribuován zdarma, nabízí pokročilé funkce, standardně české prostředí a možnost vypalovat hudbu přímo z hudební knihovny. Funkce, pro kterou byla aplikace prioritně vytvořena je přehrávání hudebních souborů. Přehrávat lze audio CD, MP3, OGG, WMA, M3U (playlisty) a mnoho dalších formátů. Ale pěkně popořadě.

Stažení a instalace
Domovské stránky naleznete na této internetové adrese. Instalační archív si potom můžete stáhnout přímo z této adresy – MediaMonkey (4,8 MB). Ten je určen pro operační systémy Windows 98 a novější. Základní verze produktu (tzv. Standard) spadá do licence freeware, takže za jeho používání nemusíte autorovi platit. Instalace je velmi jednoduchá a její průvodce je v češtině. Stačí si je zvolit, zda se mají vytvořit ikonky na ploše a v oblasti Snadné spuštění a v dalším kroku vybrat jaké typy souborů mají být automaticky přehrávány v MediaMonkey.

První krůčky
Při prvním spuštění vás zřejmě mile překvapí, že aplikace je kompletně počeštěna (tedy kromě nápovědy). Potvrzením informačního okna se zobrazí další, ve kterém definujte, kde se na pevném disku nacházejí složky s vaší hudbou. Aplikace poté disk projde a automaticky nalezne všechny hudební soubory (jaké typy má hledat, si lze také určit).

MediaMonkey

Ihned poté by se mělo objevit okno, jenž vás upozorní, že v operačním systému je přítomen Windows Media Player a používáte-li i jiný hudební přehrávač tak i ten (např. WinAmp) a zda chcete importovat jeho data o přehrávaných skladbách. Konečně se zobrazí hlavní okno, které je přehledné a rozdělené do celkem šesti částí.

MediaMonkey

Umím vlastně vše – tedy kromě vaření
Když do mechaniky vložíte hudební CD, aplikace se spojí s internetovou databází alb a pokusí se vyhledat název interpreta, alba a pojmenovat písničky. U některých známějších alb zobrazí i obal. Pokud budete chtít, můžete si je rovnou nagrabovat na pevný disk (např. MP3, OGG apod.). V aplikaci nechybí ani možnost konvertovat hudební soubory, takže pokud budete potřebovat pro váš hudební přehrávač například OGG soubory a vy máte jen MP3, nebudete mít žádný problém. Samozřejmostí je potom možnost hromadného přejmenování, či editace ID3 tagů či nalezení duplicitních písniček. Nechybí ani sekce, ve které naleznete reporty a především detailní statistiku všeho, co jste kdy přehrávali.

MediaMonkey

Vizualizace a ekvalizér
Tak jako WinAmp nebo Windows Media Player, i MediaMonkey dokáže u přehrávání zobrazovat vizualizace. Standardem jsou dvě vizualizace, které si můžete upravovat. Potěší přítomnost ekvalizéru a hudebních plug-inů. Také je zde k dispozici výborná funkce Knihovna a možnost vypalovat hudební CD přímo z aplikace bez nutnosti vlastnit další vypalovací software.

MediaMonkey

Vychytaná funkce Knihovna
Tuto funkci MediaMonkey využívají i lidé, kteří své hudební soubory přehrávají v jiných aplikacích. Důvodem je důmyslně provedená katalogizace nahrávek. Ve stromové struktuře naleznete hudební soubory rozdělené dle několika kategorií – umístění, název skladby, interpreta, žánru apod. Pokud tedy máte hudební soubory na mnoha nosičích, stačí je umístit do Knihovny a aplikace vás při dalším pokusu o přehrání skladby upozorní například hláškou „Vložte CD označené ABBA 1“. Seznam skladeb lze exportovat do XML nebo HTML formátu, pokud hodláte přeinstalovat systém, zálohujete si celou knihovnu jedním souborem ve formátu MDB. Knihovna obsahuje také rozsáhlé vyhledávání – podle alba, žánru, roku, atd.

MediaMonkey

Závěrem
Tento zajímavý produkt má hodně co nabídnout. Nejenže přináší oproti svým konkurentům celou řadu novinek, ale především díky jeho přístupu ke katalogizaci nahrávek z něj dělá slušný program pro přehrávání a především třídění vaší hudební sbírky. Aplikace je nabízena ve verzích Standard a Gold. Verze Gold je zpoplatněna a nabízí některé další funkce. Jedná se například o rychlejší vypalování hudebních CD, rozšířené možnosti synchronizace, filtry, ukázky nebo časovač pro vypnutí aplikace. Může být vaše za necelých 600 Kč.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Další z rubriky

Šikovné programy odhalí, kam se ztrácejí vaše peníze

Ilustrace - domácí finance

Okamžitý přehled o stavu osobních a rodinných financí podají aplikace, a tak budete vždy vědět, co se děje s vašimi...

Než začnete stěhovat nábytek, vyzkoušejte si design v tabletu

Tablet pomůže i při zařizování bydlení

Aplikace pro tablety nám pomohou v celé řadě situací, třeba i když plánujete stavbu, rekonstrukci, nebo jen menší...

Vylepšete si Skype například aktivací nahrávání konverzace

„Žijete v Severní Americe?“ ptala se třída z Červeného vrchu. „Néé,“ usmívají...

Nejen textovou komunikaci, ale také tu zvukovou či videohovory včetně těch konferenčních je možné zaznamenat a uchovat...

Najdete na iDNES.cz