Cigarety škodí i vašemu notebooku, Apple kuřákům neuznal záruku

  0:01aktualizováno  0:01
Již minimálně ve dvou případech prý Apple neuznal záruční opravu notebooku, který byl vinou jejich kuřáckých majitelů vystaven "extrémnímu prostředí". Podle některých techniků zdaleka nejde o nesmyslnou stížnost - cigaretový kouř, obsahující dehet, má negativní vliv na funkci počítače.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Server Consumerist píše o dvou souvisejících kauzách, v obou přinesli zákazníci počítač Apple do záruční opravy a tato oprava jim byla zamítnuta. Zatímco Derek obdržel lakonické sdělení, že jeho počítač nelze opravit "kvůli rizikům spojeným s pasivním kouřením" (second-hand smoke), Ruth, která reklamovala iMac svého syna, obdržela podrobnější vysvětlení: na počítači prý technici nemohou pracovat, neboť je kontaminovaný kuřáckým prostředím.

Apple nechce své zaměstnance vystavit kontaktu s nebezpečnou látkou.

Kancelář Steva Jobse, šéfa společnosti Apple, na kterého se Ruth obrátila s žádostí o přezkoumání, později zdůvodnění ještě upřesnila. "Dora (z Jobsovy kanceláře) napsala, že nikotin je na OSHA seznamu nebezpečných látek a Apple nechce vystavit své zaměstnance jakémukoli riziku," vzpomíná Ruth. Její případ nakonec skončil dohodou na novém termínu opravy, počítač byl však shledán "nenávratně poškozen v důsledku dehtu z cigaret". Záruční podmínky Apple sice kouř výslovně nezakazují, ovšem obsahují všeobjímající klauzuli o "extrémních podmínkách".

iMac 24" 2,66 GHz

iMac 24" 2,66 GHz (ilustrační fotografie, Ruth reklamovala starší model)

Consumerist od publikace článku získal další informace o podobných případech. Zpráva, která se prohnala nejen americkými médii (předhánějících se, kdo vymyslí vtipnější titulek: "Chcete skoncovat s kouřením? Kupte si počítač Apple") má i pozitivní dopad - lidé začínají zjišťovat, jakým způsobem cigaretový kouř škodí, případně jaké další vlivy mají na notebook negativní vliv.

Jak zničit notebook snadno a rychle

Jaké jsou negativní vlivy prostředí a drsného zacházení?

V Česku kuřákům notebook opraví

V servisu údajně ihned poznají, zda otevřeli počítač kuřáka či nekuřáka. Zatímco nekuřákův počítač bude obvykle plný jemného prachu, kuřákův bude navíc obsahovat mastnotu a usazeniny.

"Dle zkušeností servisu nese notebook používaný silným kuřákem známky této činnosti (usazeniny)," připouští Bedřich Káňa z českého servisu Asus. "Avšak pokud bychom kouření brali jako rizikový faktor, pak byste notebook ani nemohli brát ven, když je vlhkost vyšší něž určité procento..." Podle něj kouř z cigaret nepoškozuje počítač více než kombinace vlhkosti a prachu.

Podle Tomáše Čecha z českého zastoupení Aceru je notebook náchylný především na poškození pevnými částicemi z kouře: "Zatímco nekondenzující plyny běžně obsažené ve vzduchu a v kouři nemají na elektroniku vliv, pevné částice, usazující se jako prach na elektronických komponentách, mohou mít vliv na jejich funkci." V praxi jsou případy posuzovány individuálně, není zde pravidlo určující, jaká míra zaprášení je ještě v záruce a jaká už ne.

Mezi škody způsobené pevnými částečkami patří zanesený chladič ventilátoru, zkraty základní desky způsobené spečeným prachem nebo nefunkčnost znečištěné klávesnice. "Pokud není možné jednoznačně prokázat, že k poškození došlo prachem, oprava je uznána jako záruční," dodává Tomáš Čech.

Zdroje:

Autor:

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Neuvěřitelný článek? Skandál? Možná jste naletěli na satiru. Jako my

Na satirický článek může nalétnout kdokoli...

Co je pro jednoho očividný vtip a povedená satira, může být pro druhého věrohodný článek. Stačí, když zapadá do...

Další z rubriky

Revoluce, nebo další slepá ulička? Asus nahradil touchpad displejem

Asus ZenBook Pro 14

ScreenPad a NumberPad. Tak Asus nazývá kombinaci touchpadu s dotykovým barevným displejem a kombinaci touchpadu s...

Nejlepší notebook pro Windows? Neokoukaný Surface Book 2 funguje výborně

Microsoft Surface Book 2

Microsoft si i na českém trhu drží dominantní postavení mezi desktopovými operačními systémy, ale jeho notebooky jsou...

Toshiba končí s notebooky. Výrobu koupí za hubičku Sharp

Ultrabook Dynabook Kira V634 má mít výdrž 22 hodin.

Japonská společnost Sharp koupí za 36 milionů dolarů (788 milionů Kč) kontrolní podíl v divizi osobních počítačů další...

Najdete na iDNES.cz