Cigarety škodí i vašemu notebooku, Apple kuřákům neuznal záruku

  0:01aktualizováno  0:01
Již minimálně ve dvou případech prý Apple neuznal záruční opravu notebooku, který byl vinou jejich kuřáckých majitelů vystaven "extrémnímu prostředí". Podle některých techniků zdaleka nejde o nesmyslnou stížnost - cigaretový kouř, obsahující dehet, má negativní vliv na funkci počítače.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Server Consumerist píše o dvou souvisejících kauzách, v obou přinesli zákazníci počítač Apple do záruční opravy a tato oprava jim byla zamítnuta. Zatímco Derek obdržel lakonické sdělení, že jeho počítač nelze opravit "kvůli rizikům spojeným s pasivním kouřením" (second-hand smoke), Ruth, která reklamovala iMac svého syna, obdržela podrobnější vysvětlení: na počítači prý technici nemohou pracovat, neboť je kontaminovaný kuřáckým prostředím.

Apple nechce své zaměstnance vystavit kontaktu s nebezpečnou látkou.

Kancelář Steva Jobse, šéfa společnosti Apple, na kterého se Ruth obrátila s žádostí o přezkoumání, později zdůvodnění ještě upřesnila. "Dora (z Jobsovy kanceláře) napsala, že nikotin je na OSHA seznamu nebezpečných látek a Apple nechce vystavit své zaměstnance jakémukoli riziku," vzpomíná Ruth. Její případ nakonec skončil dohodou na novém termínu opravy, počítač byl však shledán "nenávratně poškozen v důsledku dehtu z cigaret". Záruční podmínky Apple sice kouř výslovně nezakazují, ovšem obsahují všeobjímající klauzuli o "extrémních podmínkách".

iMac 24" 2,66 GHz

iMac 24" 2,66 GHz (ilustrační fotografie, Ruth reklamovala starší model)

Consumerist od publikace článku získal další informace o podobných případech. Zpráva, která se prohnala nejen americkými médii (předhánějících se, kdo vymyslí vtipnější titulek: "Chcete skoncovat s kouřením? Kupte si počítač Apple") má i pozitivní dopad - lidé začínají zjišťovat, jakým způsobem cigaretový kouř škodí, případně jaké další vlivy mají na notebook negativní vliv.

Jak zničit notebook snadno a rychle

Jaké jsou negativní vlivy prostředí a drsného zacházení?

V Česku kuřákům notebook opraví

V servisu údajně ihned poznají, zda otevřeli počítač kuřáka či nekuřáka. Zatímco nekuřákův počítač bude obvykle plný jemného prachu, kuřákův bude navíc obsahovat mastnotu a usazeniny.

"Dle zkušeností servisu nese notebook používaný silným kuřákem známky této činnosti (usazeniny)," připouští Bedřich Káňa z českého servisu Asus. "Avšak pokud bychom kouření brali jako rizikový faktor, pak byste notebook ani nemohli brát ven, když je vlhkost vyšší něž určité procento..." Podle něj kouř z cigaret nepoškozuje počítač více než kombinace vlhkosti a prachu.

Podle Tomáše Čecha z českého zastoupení Aceru je notebook náchylný především na poškození pevnými částicemi z kouře: "Zatímco nekondenzující plyny běžně obsažené ve vzduchu a v kouři nemají na elektroniku vliv, pevné částice, usazující se jako prach na elektronických komponentách, mohou mít vliv na jejich funkci." V praxi jsou případy posuzovány individuálně, není zde pravidlo určující, jaká míra zaprášení je ještě v záruce a jaká už ne.

Mezi škody způsobené pevnými částečkami patří zanesený chladič ventilátoru, zkraty základní desky způsobené spečeným prachem nebo nefunkčnost znečištěné klávesnice. "Pokud není možné jednoznačně prokázat, že k poškození došlo prachem, oprava je uznána jako záruční," dodává Tomáš Čech.

Zdroje:

Autor:


Nejčtenější

Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...

Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...

Další z rubriky

Nejhebčí touchpad a lehoučký 15,6" notebook. Acer představil novinky

Acer Swift 5

Notebook o velikosti 15,6" s hmotností méně než 1 kg, výkonný chromebook s heboučkým skleněným touchpadem a 10" tablet...

Ťuk ťuk, tady Yoga Book. Nový laptop od Lenova se otevře na zaklepání

Nový Yoga Book C930

Lenovo se na německém veletrhu IFA pochlubilo novou generací lehce kritizovaného Yoga Booku. Představený model C930 je...

Nový iPad bude mít menší rámeček a možná přijde o sluchátkový výstup

Umělcova představa bezrámečkového iPadu

Společnost Apple hodlá podle nejnovějších spekulací přiblížit design tabletů iPad novém iPhonu.Najdete na iDNES.cz