Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čím předejít ztrátě dat při havárii počítače nebo Windows

aktualizováno 
Havárie pevného disku nebo Windows vás může připravit o všechna data. Poradíme vám, čím si všechno včas a jednoduše zazálohovat.

Zoufalé pohledy vám při havárii HDD nepomohou | foto: Profimedia.cz

Tím nejjistějším je vytvořením kompletního obrazu pevného disku včetně operačního systému, ovladačů, registru, instalovaných aplikací a samozřejmě také uživatelských dat a nastavení. Z kompletního obrazu pevného disku počítače v případě havárie velmi rychle obnovíte počítač do původního stavu. Některé aplikace, které umí zálohovat kompletní obsah pevného disku, si krátce představíme.

Acronis True Image Workstation

Velmi snadno ovladatelný program na vytváření kompletní zálohy pevného disku počítače Acronis True Image Workstation podporuje souborové systémy operačních systémů Windows i Linux. Aplikace umí zálohovat jak kompletní pevné disky, tak i jednotlivé soubory a složky. Samozřejmostí je možnost zašifrování a komprese souboru zálohy a rovněž i vytvoření záchranného média, se kterým můžete v případě nouze nastartovat systém. Při pořízení nového pevného disku vám jistě přijde vhod funkce pro přesné kopírování pevných disků, která vás ušetří nutnosti přeinstalovat celý počítač. Zálohu disku můžete vypálit na CD či DVD nebo uložit na externí pevný disk. Práci s programem vám usnadní průvodce.

Acronis True Image

Acronis True Image Workstation 9.1 stahujte zde, kód pro zprovoznění 15 denní zkušební verze najdete zde. (156 MB, trialware)

Paragon Drive Backup

Paragon Drive Backup nabízí kompletní sadu funkcí pro zálohování pevných disků i jejich oddílů (partitions), nástroj na vytváření identických kopií disků i jejich oddílů a možnost vytvoření záchranného média pro případ havárie počítače. Plná záloha obsahuje nejen všechny adresáře a soubory, ale rovněž i kompletní instalaci operačního systému a dalších aplikací, včetně všech nastavení a údajů z registru. V průvodci zálohování si zvolíte, který oddíl budete zálohovat a samozřejmě také umístění zálohy na CD, DVD, pevném disku nebo jiném médiu. Nastavit je možné například i úroveň komprese zálohy, automatické rozdělování souborů se zálohou a jejich ochranu heslem, zálohování „sektor po sektoru“ (tedy vytvoření naprosto identické zálohy disku, včetně případného volného místa) nebo rychlost vypalování zálohy na CD a DVD.

Progress - Drive Backup 7

Paragon Drive Backup 8.5 stahujte zde. (27 MB, demoverze)

Norton Ghost

Aplikace na vytváření obrazu pevných disků Norton Ghost je tradičním nástrojem systémových administrátorů s více než dostatečnou nabídkou funkcí pro zálohování. Norton Ghost spolupracuje s diskovými oddíly Linuxu i Windows a umí vytvářet identické kopie pevných disků. Pro nastartování počítače po havárii je třeba pořídit speciální záchranné CD, program jej sám vytvořit neumí.

Norton Ghost

Norton Ghost 10.0 stahujte zde. (44 MB, demoverze)

R-Drive Image

Nástroj R-Drive Image spolupracuje pouze s diskovými oddíly Windows (FAT16, FAT32, NTFS). Program umí vytvořit šifrovanou a komprimovanou zálohu pevného disku a rovněž i záchranné médium pro nouzové nastartování počítače. R-Drive Image umí také vytvářet identické kopie pevných disků pro využití při instalaci nového hardwaru. Zkušební verze programu je plně funkční 15 dní.

R-Drive Image

R-Drive Image 4.0 stahujte zde. (9 MB, trialware)

7tools Partition Imager

S diskovými oddíly Windows i Linuxu pracuje zálohovací aplikace 7tools Partition Imager. Program nabízí standardní funkce pro kopírování diskových oddílů i celých pevných disků, zálohování lze v aplikaci nastavit tak, aby probíhalo automaticky ve zvolených časových intervalech. Nechybí ani obligátní šifrování a komprese zálohy nebo vytvoření záchranného média pro nastartování počítače.

7tools Partition Imager

7tools Partition Imager 2005 stahujte zde. (5 MB, demoverze)

DriveImage XML

Jediným řešením zálohování kompletního obsahu počítače v dnešním přehledu, které je použitelné zdarma, je program DriveImage XML. Jak vyplývá z názvu aplikace, DriveImage XML používá jazyk XML k popisu obsahu zálohovaného disku, samotná data se pak nacházejí ve zvláštním souboru. Výhodou tohoto systému je snadné procházení zálohového souboru s možností obnovy pouze vybraných dat. Práce s aplikací je ovšem trochu složitější než v případě výše představených komerčních programů.

DriveImage XML

DriveImage XML 1.21 stahujte zde. (2 MB, freeware)

Autor:


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Tipy pro Windows 10: nastavte výkon grafiky či rychlost stahování

Tipy a triky pro Windows 10

Nové Windows 10 umí měnit šířku datového pásma při stahování aktualizací a pomohou rychle zjistit, zda se právě...

Vyřešit problémy s Windows pomůže opravář registru

Ilustrační foto

Dochází-li Windows dech, můžete zkusit spustit jeden z dostupných čističů systémového registru. Ten najde neplatné...

Microsoft dokončil práci na tmavém módu Windows 10

Temný mód Průzkumníka souborů ve Windows 10.

Nová testovací verze Windows 10 přináší další rozšíření takzvaného tmavého módu (Dark mode), který může zpříjemnit...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz