Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čím předejít ztrátě dat při havárii počítače nebo Windows

aktualizováno 
Havárie pevného disku nebo Windows vás může připravit o všechna data. Poradíme vám, čím si všechno včas a jednoduše zazálohovat.

Zoufalé pohledy vám při havárii HDD nepomohou | foto: Profimedia.cz

Tím nejjistějším je vytvořením kompletního obrazu pevného disku včetně operačního systému, ovladačů, registru, instalovaných aplikací a samozřejmě také uživatelských dat a nastavení. Z kompletního obrazu pevného disku počítače v případě havárie velmi rychle obnovíte počítač do původního stavu. Některé aplikace, které umí zálohovat kompletní obsah pevného disku, si krátce představíme.

Acronis True Image Workstation

Velmi snadno ovladatelný program na vytváření kompletní zálohy pevného disku počítače Acronis True Image Workstation podporuje souborové systémy operačních systémů Windows i Linux. Aplikace umí zálohovat jak kompletní pevné disky, tak i jednotlivé soubory a složky. Samozřejmostí je možnost zašifrování a komprese souboru zálohy a rovněž i vytvoření záchranného média, se kterým můžete v případě nouze nastartovat systém. Při pořízení nového pevného disku vám jistě přijde vhod funkce pro přesné kopírování pevných disků, která vás ušetří nutnosti přeinstalovat celý počítač. Zálohu disku můžete vypálit na CD či DVD nebo uložit na externí pevný disk. Práci s programem vám usnadní průvodce.

Acronis True Image

Acronis True Image Workstation 9.1 stahujte zde, kód pro zprovoznění 15 denní zkušební verze najdete zde. (156 MB, trialware)

Paragon Drive Backup

Paragon Drive Backup nabízí kompletní sadu funkcí pro zálohování pevných disků i jejich oddílů (partitions), nástroj na vytváření identických kopií disků i jejich oddílů a možnost vytvoření záchranného média pro případ havárie počítače. Plná záloha obsahuje nejen všechny adresáře a soubory, ale rovněž i kompletní instalaci operačního systému a dalších aplikací, včetně všech nastavení a údajů z registru. V průvodci zálohování si zvolíte, který oddíl budete zálohovat a samozřejmě také umístění zálohy na CD, DVD, pevném disku nebo jiném médiu. Nastavit je možné například i úroveň komprese zálohy, automatické rozdělování souborů se zálohou a jejich ochranu heslem, zálohování „sektor po sektoru“ (tedy vytvoření naprosto identické zálohy disku, včetně případného volného místa) nebo rychlost vypalování zálohy na CD a DVD.

Progress - Drive Backup 7

Paragon Drive Backup 8.5 stahujte zde. (27 MB, demoverze)

Norton Ghost

Aplikace na vytváření obrazu pevných disků Norton Ghost je tradičním nástrojem systémových administrátorů s více než dostatečnou nabídkou funkcí pro zálohování. Norton Ghost spolupracuje s diskovými oddíly Linuxu i Windows a umí vytvářet identické kopie pevných disků. Pro nastartování počítače po havárii je třeba pořídit speciální záchranné CD, program jej sám vytvořit neumí.

Norton Ghost

Norton Ghost 10.0 stahujte zde. (44 MB, demoverze)

R-Drive Image

Nástroj R-Drive Image spolupracuje pouze s diskovými oddíly Windows (FAT16, FAT32, NTFS). Program umí vytvořit šifrovanou a komprimovanou zálohu pevného disku a rovněž i záchranné médium pro nouzové nastartování počítače. R-Drive Image umí také vytvářet identické kopie pevných disků pro využití při instalaci nového hardwaru. Zkušební verze programu je plně funkční 15 dní.

R-Drive Image

R-Drive Image 4.0 stahujte zde. (9 MB, trialware)

7tools Partition Imager

S diskovými oddíly Windows i Linuxu pracuje zálohovací aplikace 7tools Partition Imager. Program nabízí standardní funkce pro kopírování diskových oddílů i celých pevných disků, zálohování lze v aplikaci nastavit tak, aby probíhalo automaticky ve zvolených časových intervalech. Nechybí ani obligátní šifrování a komprese zálohy nebo vytvoření záchranného média pro nastartování počítače.

7tools Partition Imager

7tools Partition Imager 2005 stahujte zde. (5 MB, demoverze)

DriveImage XML

Jediným řešením zálohování kompletního obsahu počítače v dnešním přehledu, které je použitelné zdarma, je program DriveImage XML. Jak vyplývá z názvu aplikace, DriveImage XML používá jazyk XML k popisu obsahu zálohovaného disku, samotná data se pak nacházejí ve zvláštním souboru. Výhodou tohoto systému je snadné procházení zálohového souboru s možností obnovy pouze vybraných dat. Práce s aplikací je ovšem trochu složitější než v případě výše představených komerčních programů.

DriveImage XML

DriveImage XML 1.21 stahujte zde. (2 MB, freeware)

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Další z rubriky

Tipy a triky pro Windows 10: Dostaňte z OneDrivu maximum

Tipy a triky pro Windows 10

OneDrive není jen služba ve Windows. Jde o celou platformu, která uživatelům umožňuje manipulovat s daty i mimo PC...

uTorrent opravuje chybu, která mohla uživatele vystavit nebezpečí

uTorrent

Oprava klienta služby uTorrent odstraní problém, který mohl uživatele nalákat na podvodné stránky.

Zkontrolujete si éčka v potravinách nebo tablet užijte k třídění souborů

Tablet pro práci i zábavu

Mezi zajímavými aplikacemi pro tablety s Androidem tentokrát najdete například internetový prohlížeč, aplikaci na...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz