Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čím si pořádně uklidit na disku. Nezatěžujte Windows zbytečně

aktualizováno 
Nevytěžujte Windows a pevný disk roztroušením dat po jejich plotnách. Poskládejte je a získejte zpět výkon. Chcete-li své disky defragmentovat zdarma, určitě zkuste následující pracanty.

Pevný disk

Operační systémy Windows jsou standardně vybaveny speciálním nástrojem pro defragmentaci pevného disku. Mnozí uživatelé mu však vyčítají strohé použití, pomalou činnost a absenci inteligentních algoritmů pro co možná nejlepší a časově nejúspornější defragmentaci. Naštěstí existují volné alternativy, které na uživatele čekají.

Všechny operační systémy Windows trpí takzvanou fragmentací dat – některé méně, jiné více. Pevné disky jsou totiž obrovské datové zásobárny, u kterých dochází vlivem čtení a zápisu k rychlým změnám. Ukládáte-li na ně například objemnější soubory, může se stát, že jedna část se bude nacházet na začátku plotny, druhá uprostřed a poslední na konci. Hlavička disku samozřejmě nemůže být na obou místech najednou, doba čtení se značně protáhne a výkon jde dolů. O srovnání rozdělených souborů na HDD se starají tzv. defragmentační nástroje.

Pomocí defragmentačních nástrojů můžete přeuspořádáním souborů a volného místa na pevném disku urychlit spouštění programů. Většina z nich umožňuje defragmentovat pod většinou verzí systémů Windows. Disky přitom mohu být formátovány v souborovém systému typu FAT16, FAT32  a NTFS.

Je opravdu třeba defragmentovat?
Před defragmentací svazků proveďte jejich analýzu. Po provedení analýzy svazku se zobrazí dialogové okno s informacemi o procentu fragmentovaných souborů a složek a s doporučením, zda svazek defragmentovat. Defragmentovat je zpravidla potřebné většinou po přidání velkého množství souborů nebo složek.

Co je zapotřebí provést před defragmentací?
Než spustíte „skládání“ dat, ujistěte se, že disk obsahuje alespoň 15 % volného místa. Tím zaručíte, že programy provedou úplnou a odpovídající defragmentaci. Nástroje používají tento prostor jako oblast řazení pro fragmenty souborů.

O&O Defrag Free 3.5 – freeware
Starší, avšak zdarma dostupná verze velmi oblíbeného komplexního nástroje pro defragmentaci pevného disku. Slouží k poskládání dat souborových systémů FAT, FAT32 a  NTFS. Bohužel však neumí defragmentovat volné místo na disku. Volně dostupná verze defragmentuje vždy pouze jeden disk a neumožňuje narozdíl od svého placeného kolegy plánování.

 • Stahujte na této adrese (2,1 MB).


  JkDefrag – 3.16 – freeware
  Softwarový nástroj pro defragmentaci a optimalizaci disků a to včetně USB disků. Pracovat lze i v příkazovém řádku, anebo defragmentaci provádět, když je spuštěn spořič monitoru. Produkt nejprve provede analýzu, poté disk defragmentuje a na závěr optimalizuje.

 • Stahujte na této adrese (320 KB).


  Contig 1.54 – freeware

  Microsoft před nějakou dobou koupil společnost Sysinternals, která byla známá především díky svým systémovým utilitám. Mezi nimi se nachází i tato pro defragmentaci disku. Své uplatnění si najde především na počítačích s velmi častým ukládáním dat. Jde o nepostradatelného pomocníka zejména pro soubory, které jsou opakovaně modifikovány. V praxi pak stačí zadat jméno souboru a program se postará o jeho perfektní defragmentaci. Program je malý, ovládá se přes příkazovou řádku Windows a je zcela zdarma.

 • Stahujte na této adrese (63 KB).


  Auslogics Disk Defrag 1.1. – freeware

  Auslogics Disk Defrag sice nenabízí tolik funkcí jako placená konkurence, avšak v mnohých případech je rychlejší a od uživatele nevyžaduje žádnou aktivitu. Stačí jen, když zadá, který disk se má defragmentovat a o vše ostatní se již postará program sám. Po skončení zobrazí pěkně přehledně informace o tom, jak se mu „vedlo“, a to včetně grafu nárůstu výkonu systému (zobrazit si lze i detailní výpis).

 • Stahujte na této adrese (1,5 MB).


  SpeeDefrag 5.1 – freeware

  Po nastavení disku, který se bude defragmentovat, program restartuje počítač a při následujícím startu systému spustí jen samotnou defragmentaci. Díky tomu dojde k lepší defragmentaci těch částí dat, které se jinak defragmentují hůře.

 • Stahujte na této adrese (1,3 MB).


  IObit SmartDefrag 3.1 – freeware

  Nejenže IObit SmartDefrag pracuje nepřetržitě na pozadí operačního systému Windows, ale po instalaci si s problémem fragmentace nemusíte dělat hlavu – vše běží automaticky.

 • Stahujte na této adrese (1,6 MB).


  WinContig 0.75 – freeware

  Aplikace WinContig by se mohla hodit těm z vás, kteří mají potřebu defragmentovat jen některé soubory či složky. Jde o samostatný defragmentační nástroj, který však defregmantuje pouze přesně to, co určíte vy. Stačí jen nadefinovat, co se má defragmentovat, a to je vše. Produkt používá defragmentační motor Windows.

 • Stahujte na této adrese (169 KB).


  DefragNT 1.9 – freeware

  Již starší, ale stále žádaný nástroj pro defragmentaci pevného disku s přehledným grafickým znázorněním defragmentace. Každý cluster je barevně odlišen podle svého obsahu a po kliknutí na vybraný cluster program zobrazí podrobné informace. Nástroj se neinstaluje.

 • Stahujte na této adrese (60 KB).


  Fast Defrag 2 – freeware

  Nejde o nástroj pro defragmentaci pevného disku, ale paměti počítače. Specializuje se na její uvolnění a optimalizaci. K dispozici je i nastavení využití odkládacího prostoru. Svým velmi jednoduchým ovládáním se řadí mezi jedny z nejlepších optimalizátorů pamětí. Disponuje velkým množstvím nastavitelných položek. Navíc je v češtině.

 • Stahujte na této adrese (730 KB).


  PageDefrag 2.32 – freeware

  Jak je již z názvu patrno, jde o jednoho z mála zástupců programů, starajících se o poskládání dat v odkládacím prostoru (pagefile) a registru. Poradí si totiž i s defragmentací systémových souborů a se stránkovacími soubory, které není za normálních okolností možné defragmantovat. Díky pokročilé technice tedy skládá soubory s výhradním přístupem, a to nejen ve Windows NT/2000, ale i v XP a 2003. Pochází od stejného výrobce jako Contig.

 • Stahujte na této adrese (68 KB). • Nejčtenější

  Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

  Britský fyzik Stephen Hawking

  Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

  ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

  Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

  Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...  Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

  Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

  Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

  PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

  Časová osa přechodu na DVB-T2.

  Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

  Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

  Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

  Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

  Další z rubriky

  Tipy a triky pro Windows 10: Dostaňte z OneDrivu maximum

  Tipy a triky pro Windows 10

  OneDrive není jen služba ve Windows. Jde o celou platformu, která uživatelům umožňuje manipulovat s daty i mimo PC...

  Tablet vám bezpečně uloží hesla i pohlídá finance

  Tablet pro práci i zábavu

  Vyzkoušejte si nový přehrávač internetových rádií, užitečný ovládací panel, aplikaci pro cestovatele nebo třeba...

  Inteligentní algoritmy odhalí duplicitní soubory bez zbytečného hledání

  Ilustrační foto

  Manipulací se soubory na diskových úložištích dochází snadno k duplikaci. Stejné soubory potom máte na více místech a v...

  recept-na-domaci-pohankove-mleko
  recept-na-domaci-pohankove-mleko

  Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

  Najdete na iDNES.cz