Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čím si pořádně uklidit na disku. Nezatěžujte Windows zbytečně

aktualizováno 
Nevytěžujte Windows a pevný disk roztroušením dat po jejich plotnách. Poskládejte je a získejte zpět výkon. Chcete-li své disky defragmentovat zdarma, určitě zkuste následující pracanty.

Pevný disk

Operační systémy Windows jsou standardně vybaveny speciálním nástrojem pro defragmentaci pevného disku. Mnozí uživatelé mu však vyčítají strohé použití, pomalou činnost a absenci inteligentních algoritmů pro co možná nejlepší a časově nejúspornější defragmentaci. Naštěstí existují volné alternativy, které na uživatele čekají.

Všechny operační systémy Windows trpí takzvanou fragmentací dat – některé méně, jiné více. Pevné disky jsou totiž obrovské datové zásobárny, u kterých dochází vlivem čtení a zápisu k rychlým změnám. Ukládáte-li na ně například objemnější soubory, může se stát, že jedna část se bude nacházet na začátku plotny, druhá uprostřed a poslední na konci. Hlavička disku samozřejmě nemůže být na obou místech najednou, doba čtení se značně protáhne a výkon jde dolů. O srovnání rozdělených souborů na HDD se starají tzv. defragmentační nástroje.

Pomocí defragmentačních nástrojů můžete přeuspořádáním souborů a volného místa na pevném disku urychlit spouštění programů. Většina z nich umožňuje defragmentovat pod většinou verzí systémů Windows. Disky přitom mohu být formátovány v souborovém systému typu FAT16, FAT32  a NTFS.

Je opravdu třeba defragmentovat?
Před defragmentací svazků proveďte jejich analýzu. Po provedení analýzy svazku se zobrazí dialogové okno s informacemi o procentu fragmentovaných souborů a složek a s doporučením, zda svazek defragmentovat. Defragmentovat je zpravidla potřebné většinou po přidání velkého množství souborů nebo složek.

Co je zapotřebí provést před defragmentací?
Než spustíte „skládání“ dat, ujistěte se, že disk obsahuje alespoň 15 % volného místa. Tím zaručíte, že programy provedou úplnou a odpovídající defragmentaci. Nástroje používají tento prostor jako oblast řazení pro fragmenty souborů.

O&O Defrag Free 3.5 – freeware
Starší, avšak zdarma dostupná verze velmi oblíbeného komplexního nástroje pro defragmentaci pevného disku. Slouží k poskládání dat souborových systémů FAT, FAT32 a  NTFS. Bohužel však neumí defragmentovat volné místo na disku. Volně dostupná verze defragmentuje vždy pouze jeden disk a neumožňuje narozdíl od svého placeného kolegy plánování.

 • Stahujte na této adrese (2,1 MB).


  JkDefrag – 3.16 – freeware
  Softwarový nástroj pro defragmentaci a optimalizaci disků a to včetně USB disků. Pracovat lze i v příkazovém řádku, anebo defragmentaci provádět, když je spuštěn spořič monitoru. Produkt nejprve provede analýzu, poté disk defragmentuje a na závěr optimalizuje.

 • Stahujte na této adrese (320 KB).


  Contig 1.54 – freeware

  Microsoft před nějakou dobou koupil společnost Sysinternals, která byla známá především díky svým systémovým utilitám. Mezi nimi se nachází i tato pro defragmentaci disku. Své uplatnění si najde především na počítačích s velmi častým ukládáním dat. Jde o nepostradatelného pomocníka zejména pro soubory, které jsou opakovaně modifikovány. V praxi pak stačí zadat jméno souboru a program se postará o jeho perfektní defragmentaci. Program je malý, ovládá se přes příkazovou řádku Windows a je zcela zdarma.

 • Stahujte na této adrese (63 KB).


  Auslogics Disk Defrag 1.1. – freeware

  Auslogics Disk Defrag sice nenabízí tolik funkcí jako placená konkurence, avšak v mnohých případech je rychlejší a od uživatele nevyžaduje žádnou aktivitu. Stačí jen, když zadá, který disk se má defragmentovat a o vše ostatní se již postará program sám. Po skončení zobrazí pěkně přehledně informace o tom, jak se mu „vedlo“, a to včetně grafu nárůstu výkonu systému (zobrazit si lze i detailní výpis).

 • Stahujte na této adrese (1,5 MB).


  SpeeDefrag 5.1 – freeware

  Po nastavení disku, který se bude defragmentovat, program restartuje počítač a při následujícím startu systému spustí jen samotnou defragmentaci. Díky tomu dojde k lepší defragmentaci těch částí dat, které se jinak defragmentují hůře.

 • Stahujte na této adrese (1,3 MB).


  IObit SmartDefrag 3.1 – freeware

  Nejenže IObit SmartDefrag pracuje nepřetržitě na pozadí operačního systému Windows, ale po instalaci si s problémem fragmentace nemusíte dělat hlavu – vše běží automaticky.

 • Stahujte na této adrese (1,6 MB).


  WinContig 0.75 – freeware

  Aplikace WinContig by se mohla hodit těm z vás, kteří mají potřebu defragmentovat jen některé soubory či složky. Jde o samostatný defragmentační nástroj, který však defregmantuje pouze přesně to, co určíte vy. Stačí jen nadefinovat, co se má defragmentovat, a to je vše. Produkt používá defragmentační motor Windows.

 • Stahujte na této adrese (169 KB).


  DefragNT 1.9 – freeware

  Již starší, ale stále žádaný nástroj pro defragmentaci pevného disku s přehledným grafickým znázorněním defragmentace. Každý cluster je barevně odlišen podle svého obsahu a po kliknutí na vybraný cluster program zobrazí podrobné informace. Nástroj se neinstaluje.

 • Stahujte na této adrese (60 KB).


  Fast Defrag 2 – freeware

  Nejde o nástroj pro defragmentaci pevného disku, ale paměti počítače. Specializuje se na její uvolnění a optimalizaci. K dispozici je i nastavení využití odkládacího prostoru. Svým velmi jednoduchým ovládáním se řadí mezi jedny z nejlepších optimalizátorů pamětí. Disponuje velkým množstvím nastavitelných položek. Navíc je v češtině.

 • Stahujte na této adrese (730 KB).


  PageDefrag 2.32 – freeware

  Jak je již z názvu patrno, jde o jednoho z mála zástupců programů, starajících se o poskládání dat v odkládacím prostoru (pagefile) a registru. Poradí si totiž i s defragmentací systémových souborů a se stránkovacími soubory, které není za normálních okolností možné defragmantovat. Díky pokročilé technice tedy skládá soubory s výhradním přístupem, a to nejen ve Windows NT/2000, ale i v XP a 2003. Pochází od stejného výrobce jako Contig.

 • Stahujte na této adrese (68 KB).


 • Nejčtenější

  „Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

  Vražedná zbraň. Tímto typem pistole Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják...

  „Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

  Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

  Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

  Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...  Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

  Horký nápoj v horkém létě?

  Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

  Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

  SSD disky jsou stále levnější

  Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

  Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

  Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

  Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

  Další z rubriky

  Tipy pro Windows 10: nastavte výkon grafiky či rychlost stahování

  Tipy a triky pro Windows 10

  Nové Windows 10 umí měnit šířku datového pásma při stahování aktualizací a pomohou rychle zjistit, zda se právě...

  Stáhněte si zdarma: profesionální spolehlivý firewall pro domácí použití

  Ilustrační foto - bezpečnost

  Vyzkoušejte osobní firewall spravující a sledující veškerou příchozí a odchozí komunikaci v PC. Zajímat by vás mohl i...

  Microsoft dokončil práci na tmavém módu Windows 10

  Temný mód Průzkumníka souborů ve Windows 10.

  Nová testovací verze Windows 10 přináší další rozšíření takzvaného tmavého módu (Dark mode), který může zpříjemnit...

  HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
  HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

  Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

  Najdete na iDNES.cz