Cenzura - ilustrační snímek

Cenzura - ilustrační snímek | foto: Necyklopedie

Čína dál ořezává internet. Anonymně nesmíte nic, zakázáno je cokoliv

  • 214
Cenzura v totalitní Číně podle očekávání dál přiostřuje. Nový zákon zakazuje jakákoliv anonymní diskusní fóra nebo příspěvky.

Čína stále účinněji znemožňuje lidem svobodný přístup k informacím. V červenci komunistická vláda rozhodla o zákazu VPN. Ten uživatelům internetu umožňoval přístup i na zahraniční stránky neregulované režimem a ke službám jako Facebook nebo Twitter, které jsou v Číně zakázané. Zákon začne platit v únoru 2018.

Už letos prvního října však vejde v účinnost jiné nařízení úřadu pro dohled nad kyberprostorem (Cyberspace Administration of China). To zakazuje jakékoliv anonymní příspěvky na diskusních fórech a v dalších službách. Jejich zřizovatelé budou povinni zjišťovat a ověřovat pravost jmen uživatelů už při jejich registraci. Nezákonný obsah, což může být prakticky cokoliv, protože není přesně definován, musí firmy ihned nahlásit úřadům.

V článku 15 příslušného zákona se například praví, že provozovatelé služby nesmí zveřejnit (reprodukovat a rozšiřovat) nic, co narušuje nebo podkopává národní jednotu, poškozuje národní čest a zájmy a vytváří kult. Nesmí také rozšiřovat oficiálně nepotvrzené dohady a zvěsti.

Podle serveru TechCrunch, který s informací přišel, tak vláda chce z technologických firem, jako jsou Baidu nebo Alibaba, vytvořit účinné hlídací psy internetu. Děje se tak ve chvíli, kdy se Čína připravuje na podzimní 19. sjezd vládnoucí komunistické strany, kde budou do klíčových funkcí státu jmenováni noví soudruzi.

Čína už dříve vydala zákon, který nařizuje všem firmám, aby veškeré informace o uživatelích skladovala na serverech umístěných v Číně. Cestou přísné cenzury internetu se vydalo i Putinovo Rusko, kde taktéž zákazalo využívání VPN pro přístup k nezkresleným informacím a od roku 2012 mají cenzurní zákon, který vládě umožňuje z internetu odstranit téměř jakoukoliv stránku. Prakticky všechna masová média v zemi už ovládá režim a jsou přísně cenzurována. Nezávislé televizní a rozhlasové stanice i novináři byli postupně (až na výjimky) zlikvidováni, a internet tak zůstal poslední šancí občanů, jak se dostat k informacím. Podobně jako Čína postupuje po nastolení tvrdého Erdoganova režimu od loňska i Turecko.