Krátké zprávy

Čínu má chránit nový kybernetický zákon.

Čínu má chránit nový kybernetický zákon. | foto: Profimedia.cz

Čína má zákon o kybernetické bezpečnosti, kritizují ho i firmy z ciziny

  • 8
Nový čínský zákon o kybernetické bezpečnosti má být změřen na boj proti kyberzločinu, ale je prý tak vágní, že může být zneužit.

Čínský parlament v pondělí schválil kontroverzní zákon o kybernetické bezpečnosti. Peking tvrdí, že cílem nové legislativy je boj s terorismem a hackery. Organizace na ochranu lidských práv a zahraniční firmy jsou však podle Reuters přesvědčeny, že zákon prohloubí cenzuru čínského internetu.

Zákon vstoupí v platnost v červnu příštího roku. Zákonodárci jeho přijetí zdůvodnili tím, že Čína je internetová velmoc, které v budoucnu hrozí kybernetické útoky, a tudíž včasná ochrana před nimi je nezbytná.

Stěžují si firmy i lidskoprávní organizace

Podle kritiků zákon ohrozí existenci zahraničních společností v Číně, jelikož je donutí, aby svá data ukládaly na čínských serverech a také aby je zpřístupnily k bezpečnostním prověrkám. Petici proti schválení zákona už v srpnu podepsalo 40 nadnárodních firem. Parlament je tehdy ujistil, že zákon nebude zasahovat do jejich zahraničních obchodních zájmů. Navzdory protestu firem dnes schválený zákon nebyl pozměněn.

Kromě shromažďování dat a monitorovaní internetové aktivity legislativa kriminalizuje užívaní internetu za účelem „narušení národní jednoty“.

Podle lidskoprávní organizace Human Rights Watch zákon přispěje k dalšímu omezení svobody projevu na internetu v Číně. To si myslí i řada zahraničních společností, které se obávají, že zákon ohrozí duševní vlastnictví firem, což může znamenat, že se nové produkty dostanou na čínský trh „zadními vrátky“.

Zákon je nejasný, víceznačný a ponechává příliš prostoru k tomu, aby byl volně interpretován čínskými regulačními orgány,“ řekl ředitel Americké obchodní komory v Číně James Zimmerman.

Čínský prezident Si Ťin-pching v posledním roce zesílil tlak na občanskou společnost ve snaze potlačit disent. Jeho terčem se stala média i lidskoprávní orgány. Nová legislativa je důkazem toho, že si čínská vláda uvědomuje, že kontrola kyberprostoru je pro ni naprosto zásadní, řekl Reuters odborník na Čínu z Leidenské univerzity Rogier Creemers.

,