Čínský superpočítač TaihuLight je nejrychlejší na světě.

Čínský superpočítač TaihuLight je nejrychlejší na světě. | foto: Jack Dongarra, TOP500

Čína v superpočítačích poprvé předběhla USA. Obešla se bez čipů Intelu

  • 266
Nový čínský superpočítač byl prohlášen nejrychlejším na světě. Čína tak posiluje svůj vzestup v této oblasti a dnes má zároveň už i nejvíce superpočítačů na světě. Novinka je obzvlášť významná vzhledem k tomu, že je poprvé založena na čínských čipech a nevyužívá západních technologií.

Seznamu nejrychlejších superpočítačů světa nově vévodí čínský Sunway TaihuLight. Nahradil na této pozici počítač Tianhe-2 (taktéž čínský), oproti kterému je prý až třikrát tak rychlý.

Podle seznamu TOP500 má nový vládce výkon 93 petaflopů a překonává ostatní opravdu znatelně. Druhý Tianhe-2 má necelých 34 petaflopů, zatímco nejrychlejší americký superpočítač „jen“ 17,6.

TaihuLight úctyhodného výkonu dosahuje za pomocí 41 000 čipů s 260 jádry v každém z nich. Celkově tedy dojdeme k číslu 10,66 milionu jader, vedle kterého působí 560 000 v nejsilnějším americkém počítači opravdu skromně. Zajímavé však je, že co se týče paměti, je TaihuLight osazen jen 1,3 petabyty operační paměti, zatímco již zmíněný americký přístroj s mnohem nižším výkonem má 1,4 PB. Zároveň jde u čínského superpočítače o starší DDR3. I tak je ale při třikrát větším výkonu energeticky překvapivě úspornější než Tianhe-2: příkon činí 15,3 MW oproti 17,8 u staršího počítače.

Číňané nedostali americké procesory kvůli podezření americké vlády

Asi největším úspěchem je však pro Čínu fakt, že jejich nový, nejrychlejší superpočítač na světě je vytvořen bez amerických procesorů. V dubnu minulého roku se totiž americké ministerstvo obchodu rozhodlo zakázat firmě Intel do Číny prodat čipy pro plánovaný upgrade Tianhe-2 kvůli obavám, že je využíván pro výzkum spojený s jadernými zbraněmi.

TaihuLight je i důkazem snižující se závislosti Číňanů na importu západních technologií. Přístroj, jehož výroba prý stála okolo 270 milionů dolarů (přibližně 6,5 miliardy korun), totiž stojí na procesorech ShenWei, které jsou vyvíjeny a vyráběny v Číně. Spolu s faktem, že tato země nyní vlastní 167 superpočítačů v TOP500, což je nejvíc na světě (USA má 165), to svědčí o obřím technologickém vzestupu Číny a o tom, že její značné investice v této oblasti se vyplácejí - ještě v roce 2001 totiž v zemi nebyl ani jeden superpočítač v seznamu 500 nejvýkonnějších.