Čínský policista kontroluje internetový obsah (ilustrační snímek)

Čínský policista kontroluje internetový obsah (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Čína zpřísňuje cenzuru. Na internetu musí být všichni pod svým jménem

  • 194
Uživatelé internetu v Číně dnes využívají alespoň částečnou anonymitu k blogování, kampaním nebo upozornění na korupci ve státní správě. Nově by však měli všichni na čínském internetu stále vystupovat pod reálným jménem. Nový čínský šéf dohledu nad přístupem k internetu opatření zdůvodnil jako nutná a bezpečnostní.

"Je třeba lépe prozkoumat, jaké (máme) možnosti posílit fungování a kontrolu internetu a jak lépe po síti propagovat naše hlavní cíle," uvedl Liou Čchi-pao, který v listopadu 2012 převzal čínské ministerstvo propagandy. A hned první opatření, které prosadil, si získalo velkou pozornost. Po prosincovém pětidenním legislativním setkání byly schváleny nové postupy pro komunikaci Číňanů on-line, uvedla BBC.

Nově musejí všichni uživatelé internetu všude na webu vystupovat pod svým skutečným jménem. Technické zajištění by se mělo opřít o prohloubenou spolupráci s poskytovateli internetu, mobilními operátory a dalšími provozovateli. Nejde samozřejmě jen o jméno, ale o "úplnou a pravou identifikaci", která umožňuje dohledat on-line příspěvky ke konkrétnímu čínskému občanovi.

Změny jsou podle oficiálního vyjádření navrženy tak, aby "zajistily informační bezpečnost na internetu, zajistily zákonná práva a zájmy občanů (...) a chránily národní zájmy a veřejný sociální prospěch," uvedla čínská státní tisková agentura.

Internet jako nástroj občanů?

Internetová kavárna v Číně (ilustrační snímek)

Spekuluje se o tom, že nové nařízení má být reakcí na nedávné případy, kdy anonymní zprávy na internetu pomohly v Číně odhalit korupce na některých místech státní správy. Stalo se tak i na čínských sociálních sítích nebo mikroblogovacích službách (ekvivalenty např. Facebooku a Twitteru).

Čínská vláda podle očekávání tvrdí, že "vítá odhalení a zviditelnění případů, kdy někdo zneužívá svoji autoritu". Korespondent BBC Charles Scanlon se však domnívá, že dosavadní čínská kontrola internetu není již dostatečně přísná. "Nová generace blogerů a komentátorů na čínském internetu představuje hrozbu, se kterou je nové komunistické vedení odhodlané se vypořádat."

Čína patří celosvětově k nejpřísnějším regulátorům internetu, podobně jako Kuba nebo Irán. Z těchto států je prakticky nemožné dostat se na celosvětový internet. Mnohé servery jsou dlouhodobě blokovány a "ven" se dostanou jen lidé se speciálním povolením, například turisté. Více informací a přehledů o internetové svobodě nabízí FreedomHouse.org.

Přehled internetové svobody. Vyšší hodnota značí vyšší cenzuru. Nejlépe je na tom podle FreedomHouse.org se svobodou Estonsko a USA, nejhůře pak Čína, Kuba a Irán.

Podobný přehled nabízí také organizace Reportéři bez hranic, všímá si ovšem svobody slova jako takové, nejen na internetu. Čína na něm zastává 174. pozici ze 179 států. Pro srovnání, Česko je na této škále na 14 místě a USA na 47.